Dokumentární film o složité a neopakovatelné cestě ke svobodě a občanské důstojnosti, od Února k Listopadu. Připravili: Petr Jančárek, Jiří Suk, Vladimír Kučera, Varhan Orchestrovič Bauer, Čestmír Franěk. Dokumentární film Labyrintem k revoluci vychází z úspěšného pětidílného televizního dokumentárního cyklu Labyrintem revoluce (podle knihy J. Suka), který na celkové ploše téměř 5 hodin vysílacího času podrobně rozebíral základní historická fakta, nastoloval a snažil se odpovídat na otázky, které jsou v těchto souvislostech a kontextech kladeny.

Dokumentární film Labyrintem k revoluci sice vychází ze stejného základního dokumentaristického materiálu – především z výpovědí protagonistů, archivních materiálů a historických faktů, jeho poloha je však více emotivní, více postihuje atmosféru let sedmdesátých a osmdesátých. Nosnou osou tak už na rozdíl od televizního cyklu není kauzalita historických dějů, ale spíše filmové výrazové prostředky jako například hudba Varhana Orchestroviče Bauera a obrazové kontrapunkty. Úmyslem autorů bylo u pamětníků vyvolat zapomenuté vjemy a mladším pak zkusit pomoci si představit, v jaké době se oni narodili a žili jejich rodiče. (oficiálny text distribútora)

Enšpígl

Těžko hodnotit dokument, který vlastně jen bilancuje, to co se všeobecně ví. Od legendární komunistický prásarny zvané 1968, až k sametové revoluci roku 1989. Součástí dokumentu jsou postřehy či historky "studentských vůdců" z roku 1989 a chartistů. Samozřejmě některé lidi si rád poslechny i dnes / Havel, Pánek, Pajerová, Kňažko /, jiné sotva vidím a otevírá se mě kudla v kapse / Uhl, Pithart, mladej Benda či Klaus /. Navíc některé historky jsem už dost znal, třeba Dubček a jeho pláč, když zjistil, že to nebude on kdo bude "porevoluční" prezident. Bohudík ! Nejvíce se mě líbilo, co tenkrát v listopadových dnech řekl Milan Kňažko: " Nemůžeme se bavit o svobodě a demokracii s lidma, kteří okupaci v roce 1968 nazývají osvobození" " Milane řekl si to jako první veřejně a u mě máš za to doživotní odpustku za "Mečiar období". Celkově by možná bylo daleko lepší se zaměřit na zákulisí jednání mezi OF a komunistama, organizaci demonstrací a tak dále. Nicméně, 17.listopad 1989 by neměl upadnout v zapomění, ať už se to veme z jaký chce stránky. ()

MarekT

Neříká mi to sice nějaké novoty, ale jinak nemohu nic vytknout. Pro mladší ročníky, které nejsou ve většině o tomto období informovány, ideální. ()

xerno

Velice pozoruhodný dokument, který prudkou rychlostí popisuje jednadvacet let totalitního režimu u nás. Neřekl mi nic extra novýho, co bych nevěděl, teda kromě toho, jak náš bývalý prezident Václav Havel krásně vyslovuje v angličtině ''R''. Byly tam použity záběra, které jsem doposud neviděl, ale i tak se mi to zdálo dost povrchní, a to i přesto, že komentátor mluvil od začátku do konce prakticky bez přestání. Po této kritice se může zdát, že 5* je moc, že se to k tomu nehodí, ale namrknutím do mýho profilu se vše vyjasní a pochopí, navíc si myslim, že 71% je pro takovej dokument příliš málo, tak to chci trochu zvednout, přece jen lepší dokument o tomhle období jsem ještě neviděl... ()

Paity

Vystupuje tam řada osobností společenského, ale hlavně politického života, ale čekal jsem od toho mnohem více. Zrovna nových do této doby ne příliš známých informací tam zaznělo velmi poskrovnu. Tvůrci se mohli více odvázat. ()