Chyťte Cartera

Poštvat proti sobě zkušeného zabijáka, to není nikdy dobrý nápad. Surový londýnský gangster Jack Carter (Michael Caine) odjede do rodného Newcastlu, aby objasnil tragickou smrt svého bratra Franka. Ten údajně zemřel při autonehodě, když řídil opilý. Jack má však od počátku podezření, že mladíka někdo zavraždil. Frank totiž nikdy nepil. Carter tudíž začne obcházet lidi z místního podsvětí, se kterými se ostatně dobře zná z minulosti. Zpočátku mu zdejší gangsteři dají jen najevo, že by měl všeho nechat a odejít. Jenže to rozhodně není Jackův styl. A s tím, jak muž postupně odhaluje souvislosti Frankovy smrti, stává se ještě umíněnějším – a brutálnějším... Britský snímek režiséra Mikea Hodgese je adaptací kriminálního románu Teda Lewise. Českým divákům je možná známější z amerického remaku Sejměte Cartera, v němž titulního hrdinu ztvárnil Sylvester Stallone. (Česká televize)

LeoH

Blaxploitation po britsku s bílými herci; jsem stará předsudečná konzerva, když v tom cítím cosi nepřirozeného? Ze začátku nadšení ze strohého stylu, ale postupně se sympatie vytrácely a nastoupila naprostá rozpolcenost mezi tím, jak je to skvěle natočené i zahrané a jak je to zároveň odtažité a cynické v míře, kdy už mi odtažitost a cynismus splývají s psychopatií (a teď nemluvím ani tak o nátuře hlavní postavy, ale spíš filmu jako takového). Bavil mě Dirty Harry, Sweet Sweetback i teď nejnověji Point Blank, nemám nejmenší problém se špínou, deziluzí, násilím ani sexuálním dusnem, ale s absentujícím lidstvím ano. Kolem a kolem <70 %. ()

Renton

Scénář: Mike Hodges .. Syrová jest cesta pomsty. Mdlý rozjezd by zasloužil prostříhat, je to až nudné, byť prokládané až geniálními scénami (ano, ty se sexuálním podtextem). Ovšem zhruba od poloviny, kdy se vyrýsuje konečná podoba zápletky a začne eliminace těch špatných mezi špatnými je film s každou minutou lepší a lepší. Michael Caine, můj velký oblíbenec, je i zde bezchybný a s protihráči zametá dosti nevybíravým způsobem. Hořká tečka je pak už jen nekompromisní důkaz, že svět zločinu nezná spravedlnost. 75%. ()

darkrobyk

Cesta osamělého mstitele vstříc temnému osudu. Z obrazů dýchá italský neorealismus, připomenou též sociální snímky anglické z 60.let. Vše je tak opravdové, že máte pocit, jako by rozmlácená hlava gaunera nebyl trik, ale skutečnost. Vlhká syrovost snímku se zadírá hluboko pod kůži. M.Cain s kamennou tváří bez úsměvu směřuje vytrvale k vytčenému cíli - smrt za smrt jako ve Starém Zákoně. Špinavé město, špinavá práce. Četné sexuální scény jsou, včetně hudební podmalby, dozvukem uvolněných 60.let. Byť chvílemi se příběh sune líně kupředu, nutí vás dodívat se až do neradostného konce... ()

Xmilden

Hodně lidí má tenhle film za první skutečný Cainův masterpiece. Tak určitě, role je to výrazná. Caine velmi rázný, prostě takový jakého jsem jej ještě nikdy neviděl. Tím bych asi ukončil pozitiva. Film nepěkně zestárl, britské prostředí začátku 70. let není nic kde by si přál člověk jet v létě na prázdniny. Postavy jsou občas trošku zvláštní. Kolikrát mě až zaskočilo s jakou nekompromisností bez předchozího varování Carter likviduje postavy, u kterých jsem kolikrát ani netušil že jsou záporné. 50% ()

Anderton

Exemplárny príklad toho, ako sa dá inteligentne a s vkusom natočiť niečo, čo sa dá nazvať "nekompromisný gangster pomstí smrť svojho brata a s ničím sa pritom neserie". Dnes by to už bol oveľa väčší problém, viď prerábka so Stallonem. Kam sa ten môže hrabať na Canea. Film mi pripomínal štýlom Profesionálov. Takže slovami klasika "stará škola". ()

• V prvním záběru z baru v Newcastlu má muž, jenž zírá na Jacka Cartera na ruce šest prstů. Tato abnormalita je vidět, když muž zvedá půllitr s pivem. (Javert)
  • Tento film byl v roce 2004 vybrán britským časopisem Total Film jako nejlepší britský film všech dob. (Javert)

Zemřel režisér Mike Hodges

Zemřel režisér Mike Hodges

21.12.2022

V požehnaném věku devadesáti let odešel britský režisér a scenárista Mike Hodges, znám především díky filmům jako Flash Gordon a Pomsta bratra. Informaci médiím předal filmařův kolega a dlouholetý… (viac)