Devětatřicetiletá učitelka z New Yorku April Epnerová (Helen Hunt) měla poslední rok pocit, že konečně dala svému životu řád. Jenže manželství, na kterém si tak zakládala, najednou krachuje - manžel Ben (Matthew Broderick) totiž prohlásí, že šlo o omyl, a April opustí. Šokovaná, raněná a bezdětná skoro-čtyřicátnice s biologickými hodinami hlasitými jako budík po babičce má pocit, že rozchodem s manželem přišla o poslední šanci pořídit si vysněné miminko. K tomu ještě musí řešit problémy ze svého dětství. Její adoptivní matka umírá a April se setkává se svou biologickou matkou, velmi energickou a velmi výstřední Bernice (Bette Midler). A aby toho nebylo málo, vypadá to, že "sex na rozloučenou" s Benem asi nezůstal bez následků. Dokáže April pod tlakem okolností najít novou životní rovnováhu? A pomůže jí v tom Frank (Colin Firth), sympatický rozvedený otec jednoho z Apriliných žáků? ... Helen Hunt, držitelka Oscara za hlavní ženskou roli v komedii Lepší už to nebude (As Good as It Gets, 1997), debutuje jako režisérka nezávislou tragikomedií inspirovanou románovým bestsellerem Elinor Lipmanové. Hvězdně obsazený snímek, v němž herečka ztvárnila hlavní roli, získal cenu diváků na MFF v Palm Springs. Do role trpělivého gynekologa obsadila Helen Hunt Salmana Rushdieho. (oficiálny text distribútora)

dormouse

Na hranici mezi 3 a 4 hvězdičkami volím 4, protože Hluboký Lidský Příběh je v mých očích základ dobrého filmu. Režijní debut Helen Huntové je velmi dobře vyjádřen židovskou "anekdotou" vyprávěnou v úvodu filmu. Otec učí syna odvaze a žádá po něm, aby skákal z prvního, druhého, třetího schodu, vždy jej chytí do náruče. Ve chvíli, kdy chlapec skočí ze čtvrtého schodu, otec uhne a syn si natluče. Poučení: když nás zachytí otec (a možno chápat i Otec), cítíme bezpečí. Když nás nezachytí, cítíme něco mnohem silnějšího, než je bezpečí. Cítíme samotný život. A o tom film je. O tom, jak hlavní hrdinka stále padá na ústa a pociťuje život velmi hmatatelně na vlastní kůži a nejspíš až do nitra kostí. A tak to prostě vždycky je. ()

Autogram

Zaujímalo ma, čo to Helen Hunt ako režisérka a scenáristka vytvorila a nakoniec je z toho veľké sklamanie, a nielen pre jej akosi ošumelý výzor. Príbeh sa potáca od ničoho k ničomu, niekoľko postáv bez náboja robí nezmyselné veci a všetko je rozprávané kostrbatým spôsobom, že aj taký primitívny príbeh sa zdá ťažko pochopiteľný. Štyridsiatka je skutočne najvyšší čas rozmýšľať o prvom tehotenstve, ale to nie je hlavné poučenie filmu. Tým mala byť asi agitácia za adoptovanie si čínskych detí a to bol asi jediny zmysel natočenia tohto filmu. ()

ecis

Je tazke sa pozerat na romanticku komediu (hoc komedia to az tak nieje), kde hlavnu hrdinku hra anorekticky vyzerajuca Helen Hunt. Rezia jej ide prekvapivo dobre - herecka iskra uz zhasla. Inak scenar a pribeh nenudi, je dospely, v niektorych chvilach spravne odlahceny a zenske pokolenie urcite nadchne. # K tomu mi vsak sla velmi na nervy jej matka (Bette Midler) - na ulici by som tipoval skor sestru. Ta Helen Hunt sa fakt nehodila do tej ulohy. ()

Wormboy

Neromanticka prabieda, v ktorej sa Helen Hunt ako reziserka snazi vyhnut klasickym zanrovym klise, avsak tie maju niekedy v romantike opodstatnenie a preto Konecne spolu vyznieva ako nudna bachorka, ktora viac menej nema co ponuknut. Ano, Colina Firtha, avsak jeho cesky dabing je tak zly, ze mi to film vylozene kazilo. Mozno nebyt naozaj zleho dabingu, bol by som zhovievavejsi. ()

Damiel

75 % - Helen Hunt na režijní sesli mě příjemně překvapila a Helen Hunt v hlavní roli potěšila, stejně jako většina tohoto kousku. Příjemné, hodně civilní drama, kde s výborně hrající Hunt tvrdí muziku možná ještě lepší, sarkastický Firth. V závěru mi ale přišlo, že nastavené tempo se rozpadá, kompaktní obsah lehce rozbředává. Snad honění příliš mnoha zajíců najednou: reší se tu tolerance ve vztazích, nacházení důvěry, touha po dítěti. Těžko říct, má-li být hlavní linkou osa dcera-matka nebo žena-partneři. Ale celkově nadprůměr. ()

• Film vznikol podľa rovnomenného románového bestselleru americkej spisovateľky Elinor Lipman. (Tolf)
  • Cameo gynekológa Dr. Masaniho si zahral spisovateľ Salman Rushdie. Slovo "Masan" (žena "Masani") predstavuje v indickej mytológii vampirického démona, ale je tiež bežným indickým menom, ktoré nosili/nosia slávni indickí herci, speváci a politici. V kontexte so silne zdôraznenými židovskými motívmi vo filme a tým, čim sa Rushdie preslávil ("Satanské verše"), pôsobí jeho rola o to pikantnejšie. (ČSFD)
  • Film získal cenu diváků na MFF v Palm Springs. (HOODY)