Ve výzkumném středisku poblíž St. Louis proběhne sporný experiment na urychlovači částic a vznikne miniaturní černá díra, která do sebe nasává vše kolem sebe a pomalu roste. Navíc z ní vstoupí do našeho světa démonická bytost skládající se z čisté energie a začne se pídit po potravě. Energie, kterou načerpá, rozšiřuje černou díru. Nastávající katastrofě, která hrozí postupně pohltit celou naši planetu (a přilehlý vesmír), čelí skupinka vědců v čele s půvabnou dr. Shannen, dr. Ericem Brycem a osvíceným generálem Rykerem. Postupně zjistí, jak závažné katastrofě čelí a odhalí vazbu mezi kvantovým démonem a černou dírou. Démon unikne z ústavu a vydá se hledat bohatší zásoby energie - přímo do St. Louis. Černá díra vstřebá institut a pomalu následuje démona do města. Vědci rozmluví gen. Rykerovi použití atomové bomby, ta by jen posloužila jako ideální zdroj energie a černá díra by se naprosto vymkla možné kontrole. Černá díra pustoší městské dominanty a směřuje k hlavní elektrárně. Probíhá evakuace obyvatelstva (včetně rozvedené rodiny dr. Bryce) a velení přebírá nadřízený generál Tate, který chce za každou cenu použít jaderné zbraně. Vědci s Rykerem se ještě pokusí zajmout energetickou bytost a vhodit ji zpět do černé díry, která by se tím mohla zablokovat, ale když akce skončí fiaskem, prezident vydá souhlas se svržením bomby a odstartují letadla. Dr. Bryce udělá poslední zoufalý pokus - naláká démona na auto s akumulátorem a s ním pak zajede až k černé díře. Démon je vcucnut do singularity, ta se uzavře, generál odvolá jaderný útok na St. Louis a všichni se radují. Přežije i dr. Bryce a může se objímat střídavě s dcerou z rozvedeného manželství a dr. Shannon. (oficiálny text distribútora)

misterz odpad!

Už dávno som nevidel tak nelogický film. Síce sa pokúša tváriť hrozne inteligentne a dej je popretkávaný vedeckými žvástami. V konečnom dôsledku však film pôsobí hrozne trápne a hlavne nudne. Dá dopozerať iba s veľkým sebazaprením a so špáradlami v očiach, inak garantujem, že divák zaspí už po 10 minútach. Pokiaľ má niekto problémy so spaním a nechce brať rohypnol alebo diazepam tak vrelo odporúčam. Spánok zaručený. ()

JFL

"Pojďme se podívat Pánu Bohu pod pokličku." Nádherně nesmyslný film varující před vědou, coby zhoubou lidstva. Díky zoufalému českému dabingu bylo občas veselo i v jinak nudných dialogových pasážích. Nicméně samotný koncept o tom, jak vědci (nikoli nerozvážní, zlotřilí nebo šílení, ale prostě jen vědci, neboť už to samotné je synonymem zla) jako následek pokusu s urychlovačem částic vytvoří černou díru, ze které vyleze kvantový bubák, je prostě úchvatný. Tradiční schéma o hrdinství obyčejného jednotlivce, který nakonec zachrání Zemi, je tentokrát ozvláštněno jednak tím, že ústřední hrdina - roztržitý vědec, z něhož se po rozvodu stala troska - vypadá jako hubenější verze Kevina Smithe, ale také vpravdě netradičním řešením milostného trojúhelníku. Navzdory očekávání hrdinova bývalka neumírá při mnoha příležitostech během postupující destrukce světa, ale prostě ve finále jen nechá jejich dceru, aby se přidala k otci s jeho kolegyní, která je do něj zamilovaná. Příznačně nesmyslnosti a schematičnosti snímku se tvůrci nikterak nezabývají tím, co vlastně jeden den aktivní černá díra napáchala a co po ní vlastně zůstalo. Ostatně, kdo by se tím zabýval ve chvíli happy endu? ()

Trisis odpad!

* * * SPOILER * * * Predstavte si, že vám poviem, že niekto natočil film, kde sa v strede amerického veľkomesta vytvorí v suteréne výskumného laboratória po nevydarenom experimente malá čierna diera. Z tejto vylezie energetická bytosť zabíjajúca na stretnutie a okrem toho je hladná po elektrickej energii, čím viac jej skonzumuje, tým rýchlejšie sa singularita zväčšuje. Tuším v tom filme ubehne nejaký deň, kým bude čierna diera veľká ako futbalový štadión a tak vzdelaní asistenti amerického prezidenta dôjdu k záveru, že by sa mohlo jednať o globálnu katastrofu a tej my chceme zabrániť, že áno. Odporučia mu teda hodiť do singularity atómovú bombu, ako jedinú možnosť ju zavrieť. No našťastie aspoň jeden vedec má dosť rozumu a príde na to, že nie pán prezident, my musíme do diery dostať naspäť tú krvilačnú elektro-neviemakú bytosť. To je jediná možnosť ako zatvoriť singularitu. Logické že áno. No a keďže bytosť má rada elektriku, vymyslí geniálny plán. Upravia dodávku, aby pôsobila ako silné elektrické pole a vypnú v okruhu piatich blokov elektriku. To priláka beštiu na auto. No a potom jediné, čo už treba spraviť, je dostať auto do singularity. Avšak pri lákaní bytosti umrie niekoľko vojakov a tak prezident povie, nemáme viac času, hodíme tam atóm! No zanietený vedec, túžiaci zachrániť planétu vie, že atómka je blbosť a jeho plán vonkoncom nemá s blbosťou nič spoločné, rozhodne sa na vlastnú päsť, len s pomocou jedného generála, uskutočniť pôvodný zámer. Vezme auto, generál pre neho vypne poistky, vedec v ohrození života naláka bytosť na dodávku, zúrivo riadi do čiernej diery, nad mestom už prelietavajú bombardéry, prezident dá povolenie na odpálenie, auto sa rúti s besniacou bytosťou z inej dimenzie... Asi si kladiete otázku, či náš statočný vedec umrie, či ho roztrhajú slapové sily, či sa nenávratne stratí za horizontom udalostí a určite si celý čas kladiete otázku, či si z vás robím prdel. Nerobím! Náš vedec zarazí pedál na podlahu, zaprie ho príručným zdvihákom, aby sa uistil, že sa auto naozaj dostane do čiernej diery. Stíhačky s povolením na odpal sú už nad stredom singularity. Auto vniká v poslednej chvíli pred odpalom do diery, áno(!!), singularita sa zatvára a americký prezident v poslednej sekunde odvoláva útok jadrovými zbraňami. Všetci tlieskajú a výskajú radosťou. Určite ste zvedaví na nášho obľúbeného hrdinu a pýtate sa, čo sa s ním stalo. Nie, neumiera, dostáva totiž od atraktívnej asistentky rádio-vysielačkou pokyn, že UŽ je čas vyskočiť, lebo sa blíži k horizontu udalostí a tá atraktívna kočka stojaca obďaleč to akosi vidí. Poslúcha, chytá sa pouličnej lampy, povieva vo vzduchu, dostáva tvrdé rany od áut, budov a všetkého čo sa snaží gravitačnou silou do čiernej diery dostať, blahorečí si, že zafixoval plynový pedál, lebo auto by to určite nezvládlo, až do momentu zmiznutia hrozby, opráši sa a... No povedzte, keby som vám povedal, že niekto takýto film natočil, verili by ste? Ak nie, potom sa určite nebudete hnevať, že som vám vytáral dej The Black Hole. Mimoriadne trápne herecké výkony, mimoriadne trápne výkony celého realizačného štábu a scenár po tom čo som napísal asi netreba komentovať. Ja som to dopozeral len preto, že som čakal či sa na konci filmu niekto nezačne rehotať. Mimochodom vedeli ste, že čierna diera vyzerá ako mliečna cesta, je ružová, rýchlo rotuje a strašne sa v nej blýska a hrmí? () (menej) (viac)

Trifi odpad!

Tak jako ten Trisisův mě dlouho žádný comment nepobavil :)) A to vlastně jenom převyprávěl děj "filmu", to mluví za vše... Co k tomu dodat... Snad jen to, že jako fanoušek astrofyziky jsem u tohohle filmu blinkala, se stydím... :(( ----- Plus: 90 minut možnost dělat něco jiného než sledovat tenhle "film", možnost brát tenhle "film" jako nepovedenou komedii --- Mínus: Scénář, scénář, scénář, scénář (ten se musí napsat několikrát...), režie, herecké výkony, hudba, střih, ehm... ------ Recept: 50% naivita, 50% stupidita ------ Hodnocení: 0% ()

Antaeus

Dej v skratke: Pokus. V laboratóriu. Zlyhanie. Vznik čiernej diery. V pivnici onoho laboratória (prečo by vznikla v miestnosti pokusu, to je predsa nelogické, že?). Umiestnenie laboratória: centrum preľudnenej metropoly (jasné, nie? Kam inam by vláda postavila urýchľovač častíc, pravda?). Bytosť: z inej galaxie. Požierajúca elektrinu. Riešenie: hoďme na to celé atóm, ten vyrieši všetky problémy. Civili-necivili, mesto-nemesto. Ale miestami som sa aj zabavil. Bolo to onými neskutočnými dialógmi. Príklad: na poznámku "Tie veci sú prepojené!" prišla absolútne nečakaná odpoveď:"Nie sú oddelené!" Brilantná logika dvoch vedc.. ehm.. ľudí v bielych plášťoch. Alebo:"Kde je (nejakémeno)?" Odpoveď:"Nevidela som ho. Ale nevyzeral dobre." Nekomentujem rozpočet ani triky, ide predsa len o dielo, ktorého primárnym cieľom je vyplniť čas čakania na ďalšiu reklamu. Dobojoval som to, pretože som čakal, či to bude taká blbosť, ako som predpokladal. A na moje počudovanie, neostal som sklamaný! Bola. A aby som nezabudol: vedel si, že aj keď čierna diera ma gravitačné pole tak silné, že pohltí aj svetlo a absolútne nič z nej neunikne, tak napriek tomu velice veselo svetielkuje a hrmí? No tak až doteraz ani ja nie.. ()

• Scény odohrávajúce sa v dome patriacom Elizabeth (Jennifer Lyn Quackenbush) and Kayley (Julia Sinks) a taktiež aj scény z Erikovho (Judd Nelson) bytu boli nafilmované v tom istom dome. (beso74)