Podivná vlaková loupež byla na počátku jejich dobrodružné cesty... Western Útěk do bezpečí natočil uznávaný klasik americké kinematografie Nicholas Ray. Hlavním hrdinou jeho filmu je dobrodruh Matt Dow přijíždějící do kraje, kde prožil své mládí. Náhodou se potkává mladíkem Daveym Bishopem v místech, kde lupiči několikrát přepadli vlak. Právě za ně je považuje posádka projíždějícího vlaku, která se raději předem zbaví balíku s penězi, aby se vyhnula zbytečnému násilí. Matt chce nečekaný „nález“ odvézt do blízkého městečka, ale než svůj záměr může uskutečnit, musí společně s Bishopem čelit obvinění z loupeže. Naštěstí dokáže všechny přesvědčit o své nevině. Ve městě chybí skutečně pevná ruka zákona, a tak Matt dostává šanci, aby své jméno očistil jako nový šerif. Skutečná zkouška na něj čeká v okamžiku, kdy musí zasáhnout proti banditům… V klasicky vystavěném příběhu stárnoucího Matta Dowa ztělesnil James Cagney. Další herecké party ztvárnili John Derek (nevyrovnaný mladík Davey Bishop), Viveca Lindforsová (Helga Swensonová) a Ernest Borgnine se představuje v úloze Morgana. Tento snímek uzavřel také filmografii dánského herce Jeana Hersholta (zde vytváří starého přistěhovalce Swensona), jenž byl znám svojí humanitární činností a byl oceněn v roce 1949 zvláštním Oscarem. (Česká televize)

sud

Tenhle western mám rád. Je v něm klasicky postavené dobro proti zlu, láska, zrada, kamarádství, pevná vůle atd. Hlavně bych dal důraz na režii, která je opravdu dobrá. V ději snad není jediná chyba a film neztrácí tempo od začátku do konce. Vím, film má také nějaké malé chyby v tricích, ale na svoji dobu je to uspokojivé. "Útěk do bezpečí" má tu smůlu, že režisér Nicholas Ray natočil přibližně ve stejné době western "Johny Guitar" a kultovní film s Jamesem Deanem "Rebel bez příčiny". Pravda je, že tyto dva snímky jsou kvalitnější, ale je škoda, aby tento film byl opomíjen. ()

charles3

Téměř typický "padesátkový" western, ovšem s nejednoznačnými charaktery hlavních postav a několika osvěžujícími dějovými zvraty. Vedle Cagneyho a málo známého Dereka si zahráli Švédka V.Lindforsová (kterou mj. na sklonku její herecké kariéry obsadil Jakubisko do svého Pehavého Maxe/TV Tety) a v teprve pátém roce své herecké kariéry také legenda E.Borgnine. ()

cheyene

Tento western mi od samého začátku evokoval pětihvězdičkový dojem a téměř celou první hodinu jsem si byl jistý, že budu hodnotit nejvýše. Závěrečná půl hodinka už mě ovšem tolik nebavila a můj dojem se o něco snížil. Přesto však považuji Útěk do bezpečí za velmi zdařilý western, který staví na základních lidských morálních hodnotách a citech a klasickém souboji dobra se zlem. Že se snímek odehrává v příjemném prostředí a hlavní role se ujal James Cagney, to už je jen parádní bonus. ()

Gilmour93

Nový šerif v městečku, kde vládne opilý soudce Lynč a rychle soudy se vynášejí bez soudu, je otřepané téma a westerny z této éry se k němu staví tak čistě, učesaně a s teatrálním umíráním, že mě to málokdy dokáže pohltit. Jako gangster je Cagney perfektní, ale jako někdo, kdo potřebuje k nasednutí na koně schůdky, mi už tak nesedí.. ()

ostravak30

Útěk do bezpečí je westernem, který zpočátku nepřináší nic tak zcela nového. Neschopný šerif je brzy nahrazen a zdánlivě se tak nic neděje. Jenže dále už film pokračuje skoro až s detektivním rozuzlením. Nelze tak čekat množství přestřelek a rvaček. Je to spíše o přátelství, které bylo narušeno a muselo být nějak rozlousknuto. O střetu životních zkušeností s dravým mládím. ()

• Väčšina exteriérového natáčania sa natáčala v Silvertone (v štáte Colorado). Na tomto mieste sa tiež natáčalo mnoho amerických westernov z 50 rokov minulého storočia. (westerns)