Neznámý potulný obchodník s léky se krom prodeje prášků, mastí a pilulí, zabývá ještě jednou, a mnohem tajemnější, činností - vymýtá mononoke. Mononoke jsou pomstychtivé přízraky, které vzniknou je-li na někom spáchána křivda vpravdě smrtelná. Jejich touha se mstít je strašlivá, jejich moc je hrůzná a jejich řádění je ničivé. Přesto s nimi lékárník dokáže bojovat. Za pomoci svých magických nástrojů, inteligence a obětí se snaží odhalit Katachi (vzhled), Makoto (formu) a Kotowari (důvod existence) mononoke. Jen se znalostí těchto tří věcí lze tasit katanu, jež má moc přízraky zahubit.

Mononoke vzniklo jako spinoff povídkového seriálu AYAKASHI, v němž se lékárník objevil poprvé. Konkrétně se jedná o poslední příběh ze seirálu - Bakeneko. (Subjektiv)

Subjektiv

Děj - Seriál Mononoke nám představuje 5 duchařských příběhů spojených postavou tajemného potulného mastičkáře, který bojuje s mononoke - pomstychtivými přízraky. Poprvé jsme ho mohli vidět v seriálu Ayakashi, konkrétně v posledním příběhu Bakeneko. Děj obvykle udržuje následující schéma. Lékárník přijde kamsi, tam se začnou dít strašidelné věci a kolikrát i umírají lidé. Mastičkář odhalí, že může mononoke, které za vše může, zničit, ovšem za předpokladu, že bude znát jeho formu, pravou povahu i důvod, proč se zrodilo. V následující části jsou tyto tři věci odhaleny. Příběhů je naštěstí jen pár a důvody jsou leckdy zajímavé, takže Mononoke nezačíná nudit. Dát seriálu jen 12 dílů bylo rozumné. Mezi příběhy IMHO vyniká první (nevěstinec), soutěž v čichání a poslední (strašidelný vlak).Mastičkář - Mastičkář je beze sporu postavou zajímavou. Jednak má trochu tajemný vzhled - špičatá ouška, ovšem bez jakékoliv stopy roztomilosti, malinko větší špičáky a podivné tetování na tváři. Druhá věc je jeho chování. Je drze sebevědomý, má ve tváři škodolibý pobavený úsměv a pronáší suché komentáře. Pravda je, že mnoho se toho o něm nedozvíme. Možná by mu to však sebralo kouzlo. Forma - Největším triumfem seriálu Mononoke je netradiční forma. I když...ona je svým způsobem velice tradiční - svojí barevnou kompozicí totiž velmi připomíná ukiyo-e (připomíná, nekopíruje). Mistry této malby byli třebas Hiroshige nebo Hokusai. Mononoke je nápadité i z hlediska střihu a ozvučení. Tyhle věci dohromady vytváří zajímavou atmosféru, která působí hororově i přes světlost a barevnost obrazu. Věcí, které si jistě všimnete je výrazný rytmus - Pravidelně se střídající málo pohyblivé až statické obrazy s výrazným repetitvním zvukem při každém střihu. Rytmicky se opakující úkony, rovněž podmalovány zvukem. Rychlý výrazný rytmus (rytmus zvuku i obrazu) vytváří horečnatou , téměř akční atmosféru, pomalý pak probouzí tajemné děsivé očekávání.Verdikt - Jakožto odpůrce duchařin jsem byl mile překvapen a dávám prosté ****. Kdyby zůstaly jen 3 nejlepší příběhy, snad i o ***** bych začal uvažovat. ()

Zíza

O Mononoke by se dalo vlastně říct, že je to seriál o tajemném psychologovi, který chodí tam, kde potřebují jeho služby. neutuchajícími otázky se vždy dopátrá pravdy a psychické nemoci, kterou posléze velmi efektivně vyléčí. Celé toto léčení se navíc odehrává za éry Edo-Meidži, takže už to by příběhu mohlo dát zajímavý háv. Jenomže tady se tvůrci nezastavili a pohráli si s animací, barvami, statickými obrazy a vše pospojovali do zajímavé mozaiky. Kromě vizuální stránky (a vlastně i hudební) je to zajímavé i otázkami psychologa, tedy mastičkáře, a závěrečnými odpověďmi, když už se nemocný rozhodne nevzpírat a provést reflexi dosavadního života. Problémy, na které se zde narazí, jsou velmi aktuální. Dalo by se tedy mluvit o jakési nadčasovosti anime. Přesto všechno to určitě není odpočinková podívaná, vyžaduje určitou soustředěnost. Není to obyčejný horor se sociálním přesahem, proto může být náročnější ho sledovat. OP a EN jsou irelevantní. Slabší 4*. ()

Deschain

Anime náročné na sledovanie. Sčasti určite preto, že po japonsky neviem ani ň (ak teda nerátam Yatta) a mala som anglické titulky, ktoré som musela naozaj poctivo čítať, aby som príbehom dostatočne porozumela. Náčrt deja je jednoduchý, lekárnik (ktorý sa objavil v poslednej epke anime Ayakashi), je hlavnou postavou a hoci sa tvári, že on nič = iba jednoduchý lekárnik, je vlastne exorcista démonov Mononoke. Aby mohol démona poraziť, potrebuje poznať jeho Form, Truth & Regret (netrúfam si prekladať) a vtedy môže tasiť meč a zjaví sa jeho druhé ja (tak som to pochopila), ktoré môže meč používať a spútať démona. Čo je na Mononoke silné sú spočiatku jednoducho vyzerajúce príbehy, ktoré majú ale všetky do jedného silnú pointu a poukazujú na zlé skutky ľudí, ktoré si žiadajú pomstu. Prvý diel /Zashiki-warashi/ matky, ktorá sa nechce vzdať svojho nenarodeného dietaťa ma veľmi nezaujal, druhý /Umibōzu/ námorný považujem vďaka odhaleniu vinníka a toho čo-sa-to-vlastne-stalo za najlepší (plus výborná hudba). Tretí /Noppera-bō/ rozpráva príbeh ženy, ktorá nedokáže uniknúť svojmu osudu, štvrtý /Nue/ ma rozhodne zaujal súťažou v poznávaní vôní (o ktorej som dovtedy nevedela, že existuje). A v piatom /Bakeneko/ opäť figuruje duch zlej mačky. Animácia sa mi páčila veľmi a efekty a rôzne hry s obrazom, farbami a symbolmi robia zo sledovania niečo viac. Isto to nebude baviť každého, lebo dej je pomalý, vysvetľuje a opakuje sa, niekedy to pripomína detektívku s pomalým a precíznym odhaľovaním motívov a zákutí ľudskej duše. ()

skretik

Veľmi zaujímavý seriál, ktorý ma príjemne prekvapil... Dokonca mi na konci začala aj tá grafika sedieť (som si na ňu musela dlhšie zvykať), nie je to moderný štýl kresby... Ale na Mushishi (niečím je to podobné), to zďaleka nemá :)... ()

Mantis

Po dlouhém váhání nakonec dávám 4*. Pozitivní, alespoň pro mne, na tomto seriálu byl samotný princip vyhánění (zabíjení) přízraků. Na seriálu mi naopak vadilo ztvárnění vymítání (na můj vkus příliš "pozlátko"). Věcná poznámka: v obsahu tohoto seriálů (viz výše) je mylně přidána k dvěma nutným podmínkám (Makoto a Kotowari) ještě Katachi (o kterém sice mastičkář hovoří, ale to je ve skutečnosti následkem nikoli příčinou). ()

D.Snake

Stejně jako Bakeneko arc z Ayakashi i Mononoke mě dostalo téměř ve všem. Způsob vyprávění, vizuální stránka, postavy, soundtrack. Bál jsem se trochu, že oproti Bakeneku to půjde hodně dolů, což naštěstí nebyla pravda i když to je pořád můj nejoblíbenější arc. Proto todle anime taky hodnotím o půl bodíku míň. Postava mastičkáře je mimochodem geniální. :) 9.5/10 ()

Lucretius

Kvalitně provedéné stylové anime s neobvyklou animací. Obsahově podobné s meditativním Mushishi, oproti kterému se Mononoke odlišuje výraznější stylizovaností a velmi efektní dynamikou, vrcholící zejména v závěrech povídek. Charisma hlavního hrdiny je nemalé, oproti Ginkovi je lékárník temnější a řekněme nesmlouvavější. V hodnocení povídek se budu trochu lišit, osobně mě zaujalo nejvíc asi vězení. Z poslední povídky šlo dle mě vzhledem k porstředí dostat více, ale i přesto se jedná o velmi kvalitní anime, které najít je až přílišnou vyjímkou na to, aby nedostalo plný počet. ()

Brusinka

Seriál, se kterým jsem měla tu čest se setkat na letošním AnimeFestu v Brně. Přestože nejsem příznivec duchařin a nezvyklá animace mě poněkud vyděsila, nakonec právě tohle anime ve mně paradoxně zanechalo největší dojem. Z počátku mi to, jakožto člověku neinformovanému a nevarovanému, připadlo jako naprostý chaos. Změť barev, tvarů a textur, mix starých japonských dřevorytů a anime. A v tomto haluzním prostředí se pohybuje hlavní hrdina: bezejmenná autorita, přezdívaná Kusuriuri. Kusuriuri se sice většinu času tváří jako obyčejný mastičkář, nicméně tohle je anime a v anime nikdy není nic ,,obyčejné", zvláště, pohybuje-li se to na postu hlavního hrdiny, a tak se mastičkář v určitých situacích mění z potulného obchodníka ve zkušeného vymítače a efekt(iv)ně likviduje démony a jim podobnou havěť, ohrožující nebohé občany. No zkratka blázinec na xtou. Nebudu zastírat, že jsem z toho zpočátku nebyla příliš moudrá(respektive naprosto šokovaná!)a že právě extremně pohledná tvář hlavního hrdiny byla důvodem, proč je Mononoke prvním anime, které jsem se jala po návratu domů lovit. Mám slabost pro elfoidní týpky s hezkýma očima a pochybnou identitou. Kusuriuri je jakousi japonskou obdobou Zaklínače, pohybující se v úžasně fantaskním prostředí, na které si člověk sice musí chvíli zvykat, ale když se mu to podaří, dostane se mu opravdu vizuální lahůdky. Proto můžu jen radit: nenechte se odradit ,,příšernou" animaci, protože v téhle japonské zvláštnůstce se skrývá mnohem víc, než by se na první pohled zdálo. Tohle není jen anime, tohle je umění! ;) ()

JohnyTrava

Tak po skvelom treťom príbehu z Ayakaši som nadšene siahol po Mononoke. A veru bola to dobrá voľba. Netradičný dizajn môže kde koho odradiť, obzvlášť ak sa za farebnosťou skrýva v celku jednoduchá kresba, ktorá však aspoň výrazovo vystihuje postavy. No najväčším ťahúňom je rozprávanie príbehu, ktoré je robené formou akéhosi detektívneho pátrania. Najprv odhaliť podobu potom pravdu (skutočnosť) a nakoniec príčinu. A to všetko formou postupnej skladačky, ktorá do seba pomaly zapadá. Samotná úroveň príbehov sa líši kus od kusu, ale nemožno povedať, že by bol čo i len jeden slabý, možno tak voľnejší. A nakoniec forma hororu dáva atmosfére ten správny nádych. Čo sa týka postav, tak v niektorých prípadoch je ich zbytočne veľa a hrajú len vedľajšiu úlohu, no v prípade menších dielov (nopperabó) je ich psychológia vypracovaná do slušnej úrovne. Samozrejme mastičkár je kapitola sama o sebe. Hudobnú stránku som si moc nepovšimol, ale to preto, že skôr bola presne na mieru než aby nejako zvlášť vyčnievala. Záverečné hodnotenie 9 bodov. ()

Víteček

Je to formou tak strašně moc fascinující, že je mi vlastně tak trochu jedno, jaké to bylo obsahem. Ale jsem přesvědčený, že i ten obsah byl poutavý a některé příběhy byly opravdu dobré. Líbilo se mi, jak se některé příběhy vyřešily v podstatě samy a jiné potřebovaly větší zásah a  jak byly celkově rozmanité. ()

Sakikura

Mononoke jsem shlédla nedávno a musím říct, že mě jakožto velmi vybíravého anime diváka, nesmírně zaujalo. Co se obsahu týče, nenašla jsem téměř žádné mouchy, no i když pár chybiček se vloudilo. Některé příběhy jsou velmi náročné na pochopení a chvíli trvá než vám dojde o co vlastně jde. Např. Nopperabou, příběh třetí, mě sice upoutal nejvíce, ale můžu se jen dohadovat, jestli chápu, co se vlastně stalo (jsem asi blbá nebo co :D). Na druhou stranu kladů má toto anime víc než dost. Je zvláštní, že v nemá v žánrech napsané, že je i psychologického charakteru. Já sama bych ho označila za úžasnou psychologickou podívanou. Hlavní charakter, tedy spíše takový vypravěč, který celou scénu nakonec ukončí mávnutím vymítacím mečem, mi přišel zkrátka dokonalý. Přesně takové mám nejradši, málomluvný, až přehnaně klidný, trochu zpomalený (i když divili byste se jak umí být rychlý), drzý, sarkastický a jako bonus je ještě i velmi pohledný. Žádného kladného hrdinu však čekat nemůžeme, ochrana lidí a jejich dobro ho upřímně nezajímá, jen si nesmírně užívá sledování tragicky propletených lidských osudů, strachu a utrpení. Když se všechno vysvětlí, je jeho hra u konce a mononoke po krátkém souboji putuje na onen svět. I přesto jsem si postavu potulného lékárníka nesmírně oblíbila a zařadila do nejoblíbenějších charakterů co jsem kdy viděla. Nevím proč na animaci jsem si zvykla hned a nepřišla mi vůbec tak strašná jak někteří říkají, ba naopak. Je pestrobarevná, krásná, její struktura dodává originalitu a celkově úžasně dotváří atmosféru tohoto uměleckého díla. Toto anime je prostě úžasné a myslím, že každý kdo alespoň trochu sleduje anime, by si ho měl zařadit do své kolonky ,,shlédnuté,, protože se opravdu jedná o jeden z pokladů světa anime. ()