Černí a černější

(TV film)
Česko, 2007, 52 min

Réžia:

Ján Novák

Dokument přináší dosud vesměs nepublikované příběhy konkrétních lidí, kteří ač nevěřící vystudovali pod záštitou i dohledem StB teologické fakulty, stali se z nich kněží a jako agenti byli vysláni do Vatikánu. Odtamtud udávali české věřící, kteří se obraceli na církev s nadějí, že je může ochránit před tlaky i zvěrstvy komunistického režimu. V pořadu jsou zahrnuty i konkrétní násilné akce proti církvi, jako byl zásah proti klášteru v Kadani ještě v roce 1982, kdy Veřejná bezpečnost spolu s StB obklíčily klášter, několik dní tam věznili řádové sestry, pět z nich následkem této akce poté zemřelo. Hlavním iniciátorem tohoto zásahu byl právě jeden z českých agentů ve Vatikánu. Tento muž stále žije, u nás, jako příslušník jednoho řádu... (oficiálny text distribútora)

Šandík

Slušně natočený dokument, dobře ilustrující způsoby využívané StB k "rozkrývání" a "kontrole" katolické církve v socialistickém Československu, na případu tří konkrétní osob, které s StB navázaly dlouholetou spolupráci. Dokument samozřejmě těžko poskytne více než jen "lehký úvod do tématu". Záměr sledovat tři konkrétní postavy je zároveň velmi vhodný, protože dobře ukazuje konkrétní mechanismy působení StB, ovšem na druhé straně velmi diskutabilní. Nejen proto, že dva z nich stále žijí, to je jen menší část problému, ale především proto, že ukazuje na konkrétní viníky způsobem, který možná právě těmto třem viníkům přikládá až přílišný díl odpovědnosti. S výjimkou Františka Holečka, který se ke spolupráci rozhodl zcela vědomě a dobrovolně, šlo nepochybně spíše o oběti celé "mašinérie moci", o ony pověstné "slabé články", které při zvýšené námaze prasknou jako první. Jde přesně o tu mašinerii moci, v níž je každý už pouze menším či větším kolečkem obludného systému, zároveň oběť i viník, okradený i zloděj... Celkový dojem: 80% ()

Skip

Dokument, který přináší až šílená fakta o tom, jaké mrchy dokážou někteří lidé být. Pro zájemce o naše moderní dějiny rohodně povinná "čučba". ()

Aidan

Dobře, že je tahle stará špína vymetena na povrch. O spolupráci některých církevních představitelů s STB a o státních agentech v církvi je třeba veřejně mluvit, byť s takto ostudným zpožděním. Křesťanství hlásá odpuštění, to však nemá nic spoleřného s přehlížením pravdy. Takže jen více takovýchto odhalení, které sice mohou i mezi katolíky vzbudit pohoršení, církvi však jen prospějí. [Film je k zhlédnutí též online v archivu ČT.] ()

Mariin

Celkem dobře pojatý dokument. Nejohavnější je případ Jindřicha Františka Holečka, přesvědčeného ateisty, který se po dohodě s komunisty nechal vysvětit na kněze, naoko emigroval do Vatikánu, aby odtud mohl informovat československou StB. Měl na to smlouvu a dostával za to plat. Pracoval dokonce ve studiu vatikánského rozhlasu. Donášel na kněze už za svého působení archiváře v Kadani a měl na svědomí razii v klášteře dominikánek roku 1981. Roku 1993 se z Říma vrátil do ČR jako pavlánský mnich a vášnivý propagátor ekumenismu, mnohými byl uznáván i jako církevní historik, dostával prostor v rozhlase a televizi. Jeho pravá tvář se ukázala veřejnosti až roku 2007. Režisér Ján Novák si zde všímá tří kolaborantů, Františka Jedličky, Blažeje Müllera a zmíněného Františka Holečka. Nedostalo se na další zrádce, spolupracovníky StB, jako např. Karla Simandla (působícího až do roku 2004 jako sekretáře České biskupské konference!)), Albína Syberu, Jiřího Mráze...Ale hlavně se stále nedostává na ty nejhlavnější viníky, totiž důstojníky StB...Ti jsou až nápadně dodnes chráněni! Dokument je možno shlédnout online: http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10123149359-cerni-a-cernejsi/ ()