Malá Gita žije na chudé kodaňské periférii a spolu s houfem stejně chudých dětí toužebně okukuje výlohy obchodů. Většinou je vyžene šmajdavý strážník Vincek. Gitu, které se děti posmívají kvůli jejím snům, nejvíc přitahuje výloha a vůně pekárny U mořské panny, která patří paní Ulssenové. Za výlohou jsou rozprostřeny koláče na mísách, mezi elegantními hosty pekárny prochází paní majitelka, za pultem jsou čisťounké dívky a nádobí sbírá malý Albert. Gita sní o tom, že i ona bude jednou taková dáma. Místo toho s maminkou žije v polorozpadlé kůlně. Gitina matka se živí uklízením v honosné domácnosti, ale jednoho dne na mokrých schodech uklouzne pán domu a Gitině matce nezbývá, než se vrátit k žebrotě. Malé Gity všimne bezdětná paní Ulssenová. Gita ucítí životní příležitost a laskavé dámě se představí jako sirotek Brigita. Maminku bez mrknutí zapře. Paní Ulssenová poskytne Brigitě domov. Jenže Brigita se začne chovat ke svému okolí povýšeně a sobecky. A za to ji nemine trest. Když jednoho dne dokonce šlápne i na čerstvě upečený chleba a v té chvíli se pod ní rozevře blátivá louže. Brigita se propadne do podzemního doupěte, kde se na sobeckou slečnu, která šlape po božím daru, a navíc zapřela i vlastní matku, čeká patřičná odplata, o kterou se už postará Bahenní žínka, Prakouš, Hamižnice a další příšery z podzemí... (oficiálny text distribútora)

danielK

Já se nasmál - opravdu vynikající Bára Hrzánová (ono taky - kdy ne?), příběh je moc pěkný - jedna z nejlepších studiových pohádek za posledních deset roků na čété. Akorát postsynchron Molnárové (Andtrea Elsnerová) je opravdu úděsný - proč raději neobsadí českou herečku?! Bohužel kvůli postsynchronu dávám 70%. ()

HonzaBez

"Nikdo z nás nemá štěstí přidělené navždycky…" Tahle studiová pohádka Jiřího Stracha je natočena v pěkných kulisách a má hned dvojí morální poučení (z nichž to o nevážení si jídla může být i dnes víc jak aktuální). Mladičkému Janu Cinovi bylo těžko uvěřit jeho cit k pyšné Brigitě. To Bára Hrzánová sehrála onu bahenní žínku vskutku excelentně. Co jsem moc nepochopil byl samotný závěr. Brigita se měla domů, podle svého vlastního přání, vrátit původně jen na hodinu, a tak moc nevím o jaké "správné cestičce," kterou se dotyčné mělo podařit najít, to pak Hrzánová v závěru mluví. Za mě nesrozumitelné a jak jsem vyčetl z některých komentářů, asi to souvisí s tím, že se zde pohádka odchyluje od původního námětu Hanse Christiana Andersena. ()

pipapa

..."že lížeš čokoládové koule" (?!)...proboha, snad se dají dvojsmyslná spojení překládat jinak - tady by si citlivější povahy mohly myslet, že pohádková Brigitte Nielsen má něco s černochem...Hrzánová, jako vždy a všude, odporná. Jedna hvězda za solidní kulisy a mojí oblíbenou Táńu Medveckou, i když tady příliš prostoru pro svoje herecké umění neměla. A Andersenovy "pohádky" jsou dle mého spíše pro dospělé (tedy pokud to někoho baví) než pro děti. ()

zdeny99

Pohádka, v jejíž první půl hodině se vůbec nic neděje. Říkám si, tohle natočil Jiří Strach, režisér ANDĚLA PÁNĚ? Poté, co pyšná Brigita šlápne na chleba a spadne do blátivé louže, se to všechno konečně zlepší. Znázornění bahňácké říše s odpornými bahňáky se hodně povedlo. Jenže to je pořád málo na to, abych se na tohle podíval ještě jednou. [1068. hodnocení, 49. komentář, 55%] ()

C0r0ner

Strach je momentálně a možná i vůbec jeden z nejlepších českých režisérů. Tahle pohádka však byla tak průměrná a laciná, že jeho talent neměl jak vyniknout. Zajímavé bylo, že i přes dost malou stopáž mi to připadalo snad dvakrát tak dlouhé, než to mohlo být. Holt je Andersen už dost provařený autor. 50% ()

• Slovenská herečka Lucia Molnárová neovládá češtinu, a proto je v českých filmech při postsynchronech vždy předabována. Tentokrát její postavě Brigity propůjčila svůj hlas Andrea Elsnerová. (funhouse)