Brundibáři

všetky plagáty
Animovaný / Rozprávka
Československo, 1980, 49 min (Minutáž: 8–9 min)

Kratičké příběhy dvou čmeláků, kteří se stejně jmenují a navlas se sobě i podobají. (Karlos80)

tomtomtoma

Zdeněk Smetana patřil k nejvýraznějším tvářím české, respektive československé, animované filmové tvorby pro děti. Jeho minisérie Brundibáři zaostává sice v popularitě za Rákosníčkem, Křemílkem, Vochomůrkou i malou čarodějnicí, ale svým duchem za nimi v žádném případě nekulhá s odstupem. Výtvarná podoba se drží Smetanova charakteristického rukopisu v ideálním vzorci pro dětské diváky. Hrdiny jsou jednovaječná dvojčata čmeláků Bernardů Bombusů. Hlasový doprovod Jiřího Sováka neskrývá rozpustilou soutěživost a dychtivě se žene vpřed k novým zážitkům. Vedle výchovného směřování nelze přehlédnout, a natož přeslechnout, ani hudební hrátky Václava Zahradníka. Uličnická nátura je napadena dobromyslností. Je to další z podnětných kousků v rozvoji malého člověka, dospělým je dovoleno s rozkoší pozorovat důmyslnou tvůrčí neposednost, která se ve Smetanově podobě neomrzí. ()

Matematicka

Dva stejní brundibáři Bernard Bombus & Bernard Bombus. Oba milují hudbu, hrají na basu a ač sami trochu líní, nemají rádi hloupost, především tu lidskou... Seriál, který mi v dětství zcela unikl a viděla jsem ho až teď se svými dětmi. Ač je starší než já, je překvapivě aktuální (i pro dospělé) a ukazuje i k docela závažným, např. ekologickým tématům. Velice pěkně výtvarně zpracováno Zdeňkem Smetanou, výborný komentář Jiřího Sováka. Autory námětu jsou Edgar Dutka a Zdeněk Smetana. Celkem velice povedené a vtipné. ()

ostravak30

Křemílek a Vochomůrka či Rákosníček byli výborní. Jiří Sovák sice hlasově nestačí na Jiřinu Bohdalovou, ale snaha je. Respektive byla. Ovšem on nedostal moc prostoru. Brundibáři byli o mnoho méně záživní než zmíněné pohádkové seriály. Ty příběhy byly trochu slabé, aby zaujaly. Nejspíš proto vzniklo jen šest epizod a repríz také moc nebylo. Já si totiž tenti Večerníček pamatuji, ale jen malinko. Ještě bych ovšem pochválil hudbu, kdy v některých epizodách zazní docela slavné melodie. ()

oashi

Dva mírně nafoukaní čmeláci, mistři na basu, řeší své (mají hudební výstupy) a při tom po svém vzdávají hold člověku a jeho výdobytkům. A tím člověku i nastavují zrcadlo: Zejména na ekologickou notu. Děti těmto odkazům myslím nemohou rozumět, pro dospělé je to asi zas nuda. Scénárista byl asi nejslabším článkem týmu: Hlavně řeči, rádoby honosné, nic moc akce, nemá to příběh. Spousta keců bez souvislostí, jen aby to znělo honosně: snobsky. Hlavně bohužel vizuální vyprávění téměř žádné, na rozdíl např. od Medvědů od Kolína. Skoukl jsem tuto minisérii jen ze zvědavosti, neznal jsem to. Vše mluví jen Sovák sám, svým filosofickým hlasem z Písařů: Mají jen přímé ich řeči, žádné doprovodné komentáře tu naopak nejsou. A technicky animované mi to přijde podobně jako u Malé čarodějnice: Asi stejná dílna. ()