Člen klanu nás přívádí do společenství Ku Klux Klanu, který vládne v jižních státech USA neomezenou pravomocí. Pravomocí zvanou lynč. V oblastech, kde lynčování je nepsaným zákonem. V jednom městě vyvolá znásilnění bílé ženy vlnu hněvu a krveprolití. Příběh o tom, jak se život může změnit v krvavou bitvu. (oficiálny text distribútora)

Morholt

Drsný film o věcech, které jsou na některých místech Jihu stále aktuální. Richard Burton jako člověk, který stojí oficiálně jako jediný na straně černochů a Lee Marvin v roli šerifa, jenž osciluje mezi právem a přáním rasistických venkovských křupanů, tvořili sehraný tandem a vtiskli tomuto již tak silnému filmu něco navíc. 85% ()

Vampireman

Klansman mě poněkud zklamal. Hlavně po režijní stránce netáhl, čímž nechci říci, že nudil, ale "hobloval na sucho". Atmosféru emocí neztrácel, ale děsivě jí ředil, pomalejší tempo tomu nesedlo. Zvedám palec pro jasně viditelné stopy Samuela Fullera (režiséra Steel Helmet, Pickup on South Street nebo Shock Corridor) ve scénáři - násilí je tady skutečně "luxusní" a bolí. Akorát scéna kde Richard Burton zničí půlku stanice je hloupá. Správnej tah má film až v samotném implicitním vyústění. Btw. je vtipný vidět hodnocení na imdb - 4.8 a odsuzování za jeden z nejhorších filmů. ()

ClintEastwood

Filmy o Ku Klux Klanu jsou pokaždé přitažlivé a i když jich nebylo natočeno tolik, tak tento patří k těm úplně nejlepším, které jsem viděl. Člen klanu, je takovým starším bratříčkem snímku Hořící Mississippi (1988). Poctivá krimi z nekompromisních 70. let - umocněná vynikajícím hereckým obsazením, v čele s Lee Marvinem a Richardem Burtonem, dvěma slavnými hollywoodskými alkoholiky. Působivé téma, kvalitní zpracování, skvělá podívaná. ()

gogo76

Starší snímok s vtedy hviezdnym L.Marvinom, R.Burtonom. Hnev Ku-klux-klanu prerastie do otvoreného boja, potom čo bolo biele dievča znásilnené černochom. Južné štáty vrátanie Alabami mali a ešte aj majú veľmi silné a početné hnutie Ku-klux-klan. Na tému rasizmu a Ku-klux-klanu tu bolo natočených mnoho filmov a ani tento nie je zlý, ale osobne za najvydarenejší považujem Parkerove Horiace Mississipy. Film 70%. ()

Crocuta

SPOILERY. Jó, sweet home, Alabama. Nad očekávání dobrý snímek, syrově zachycující dobové poměry v jednom z jižanských okresů. Film se úspěšně vyhýbá černobílému vidění problematiky rasismu (byť některé postavy - např. Simpsonův mstitel - revolucionář působí dost schématicky) a daří se mu dané téma ukázat z různých zorných úhlů. (Skvěle se třeba podařilo zobrazit svatouškovské pokrytectví místních rádobykřesťanů). Vedle výborného Richarda Burtona, jehož postava skončí tak, jak zákonitě skončit musela, si absolutorium zaslouží Lee Marvin v roli šerifa, v jádru slušného chlapíka, který se úporně snaží (i za cenu hodně alibistických rozhodnutí) zachovat si neutralitu mezi znesvářenými stranami, ale nakonec je nucen jasně si zvolit, za koho bude v blížícím se konfliktu bojovat. "Člen klanu" nekončí žádným happyendem, ale to jenom přispívá k přesvědčivosti jeho vyznění. ()

• Film sa natáčal na vidieku, v mestečku Oroville, Kalifornia. Miestni boli spočiatku veľmi nadšený z toho, že môžu hostiť natáčanie filmu veľkej filmovej spoločnosti. Ich nadšenie však po vzhliadnutí filmu veľmi rýchlo vyprchalo. (beso74)
  • Samuel Fuller napísal scenár, ktorý bol podstatne iný ako ten, aký sa nakoniec sfilmoval. Lee Marvin nemal byť šerifom, ale vodcom KuKluxKlanu, ktorého rasistický pohľad na svet sa kompletne zmenil. Paramount sa zľakol provokatívneho vyznenia scenára a prikázal ho prepísať, Fuller kvôli tomu projekt opustil. Aj Marvin to chcel spraviť, avšak v tom čase už bol jeho podpis na zmluve a cúvnuť nemohol. (beso74)
  • Richard Burton bol počas natáčania často opitý a to až tak, že musel pri natáčaní zväčša sedieť alebo ležať. Z rovnakého mal problémy aj s artikuláciou, preto ho niekedy nie je poriadne rozumieť. (beso74)

Zemřel O. J. Simpson

Zemřel O. J. Simpson

11.04.2024

Ve věku šestasedmdesáti let zemřel ve středu 10. dubna v nevadském Las Vegas bývalý profesionální hráč amerického fotbalu, úspěšný herec a později jedna z nejkontroverznějších osob americké kultury a… (viac)