Za svitu měsíce

• USA Moonlight
USA, (2007–2008), 11 h 32 min (Minutáž: 41–45 min)

Alex O'Loughlin, Sophia Myles, Jason Dohring, Brian White, Shannyn Sossamon, Jacob Vargas, Holly Valance, Rudolf Martin, Tami Roman, Jordan Belfi, David Blue (viac)

Každé soukromé očko zná mnohá tajemství ostatních lidí. Losangeleský soukromý detektiv Mick St. John (Alex O'Loughlin) má také co skrývat. Je totiž upír a jeho život komplikuje přátelství s nemrtvým finančním magnátem (Jason Dohring), vzpomínky na neodolatelnou bývalou manželku (Shannyn Sossamon), která z Micka udělala upíra a také vztah s lidskou dívkou (Sophia Myles). Mick dobře ví, jak obtížné a nebezpečné může být citové pouto mezi upírem a člověkem.
Edice obsahuje 16 epizod na čtyřech discích a seriál získal cenu People´s Choice Award jako TV drama roku 2008. Skvělá zábava pro všechny fanoušky stylových a napínavých upířích příběhů. (Magic Box)

ladko

Zaujiímavá upírska kriminálka, ktorá zatiaľ(videl som ešte len 5 častí) dopláca na jednotvárnosť. V každej časti sa rieši iný prípad a chýba nejaká silnejšia ústredná dejová línia, ktorá by to spojila do jedného celku(no možno sa to ešte zmení v zostávajúcich 11-tich častiach). Akcia je spracovaná na to, že je to seriál, nadpriemerne. Ale od Joela Silvera som po skvelej Veronice Mars čakal niečo lepšie. A asi sa skoro nedočkám, lebo Moonlight je po prvej sérii zrušený(napriek tomu, že si v sledovanosti viedol celkom dobre). ()

JohnCZ

Zprvu hodně nápadité case-of-the-week zápletky postupně trochu slábnou, ale je fajn, že se prakticky výhradně točí okolo hlavních postav a tahle osobní zainteresovanost dodává seriálu něco navíc. Protože právě v hlavních charakterech je ta největší síla Moonlight. Jen těžko bych si dokázal představit pro '07 typičtější seriálový styl. Žlutý filtr, klipovitý střih, emo rock fláky na konci každého dílu, spíše epizodické zápletky a na pozadí se pomalu odvíjející ústřední love story. Podobných seriálů vzniklo a vzniká stále mnoho, ale jen málokterý se dokáže vymanit z vod průměrnosti. Moonlight má velkou výhodu v příjemných postavách s funkční chemií a poměrně chytrém writingu, takže mě absence minimálně alespoň ještě jedné série docela mrzí. Na druhou stranu je i přes mnohá otevřená vrátka seriál finální scénou dostatečně uzavřený a uspokojivě vypointovaný. ()

July

Pěkná oddechovka, ale nic vyloženě skvělého od Moonlight nečekejte. Na můj vkus je to chvílemi až moc slaďák (přeromantizovaný vztah hlavních hrdinů, skoro žádné vtipné špičkování a fungující chemie mezi postavami jako třeba v Castlovi) a detektivní zápletky nejsou převážně nic světoborného (což sice nebývají ani ve zmíněném Castlovi, ale ten boduje vtipem a invencí), ale po kritice přijde i pochvala - místy seriál vtipný i originální je a zábavný ve smyslu příjemného ukrácení dlouhé chvíle, když je člověk unavený a nechce se mu dělat něco produktivního, je stále. A natočený je moc pěkně. Několik okamžiků se mi opravdu hrozně líbilo (Bethino odhalení Mickovy upírské identity, možnost polidštění, Mick jako celebrita, scéna v poušti...), některé postavy se vyvíjely a seriál rozhodně měl potenciál na dvě série (byť takové tři už by byly asi maximum, co by snesl). Nový státní návladní se podařil a po závěru jsem litovala, že započatá zápletka neměla šanci na rozvinutí. Lepší 3* nebo slabší 4*. ()

Narcis

Nedalo to praci si oblibit tento serial. Zajimava zmena po 7 seriich genialniho serialu Shield. Hlavni hrdina je tezky sympatak, ktery resi zajimave pripady. Jako skalni fanousek L.A. a serialu z tohoto mesta velmi ocenuji nadherna zabery na toto mesto - molo Santa Monica, Downtown L.A., Pershing square ... Dalsi klady jsou sympaticke herecky a skvele provedene akcni sceny. ()

Crocuta

Zajímavě a netuctově pojatá upírská tématika. Jednotlivé epizody jsou dobře napsané, mají spád a i když se každý díl věnuje jinému případu, vývoj vztahu ústřední dvojice seriál spojuje v jednotný celek. Herci mi byli vesměs sympatičtí, což pochopitelně platí hlavně pro Alexe O´Laughlina a zejména pro sladkou Sophii Myles, bez které bych si "Moonlight" vůbec nedokázal představit. ()

• Poručíka Carla Davise měl původně hrát James Black. (Barrymore)
  • Dle původní koncepce měli mít upíři jakési "tepelné senzory". Jinými slovy, měli umět rozeznávat živé a neživé pomocí vydávaného tepla. (Barrymore)