Zázračná planéta

• Česko Zázračná planeta (viac)
všetky plagáty
Dokumentárny / Mysteriózny
Japonsko / Francúzsko / Kanada / USA, 2004, 6x54 min

Dokument kombinuje tematické zábery s počítačovými animáciami a rozhovormi so známymi vedcami, aby znázornil dôležité udalosti, ktoré postihujú našu planétu a všetky formy života na nej. Približuje evolúciu života na Zemi s dôrazom na zmysel našej existencie vo vesmíre – od najjednoduhších mikróbov po najzložitejšie organizmy a biodiverzity, ktoré v súčasnosti žijú na Zemi. (whack)

Flego

Najlepší dokumentárny film aký som videl ! Tasuke natočil úžasných šesť častí o histórii vývoja živého tvorstva na našej planéte. Mapuje dianie na Zemi od jej zrodu spred 4, 5 miliardami rokov po dnešok atraktívnym spôsobom, ktorý neuráža znalých problematiky a je zrozumiteľný laikom. ()

Autogram

Tu ide o jednoznačných päť hviezd. Videl som to už pred peknými pár rokmi a aj dnes som si rozpomenul na celé pasáže a konkrétne údaje z filmu. Animácie sú úžasné a asi nikde inde som nevidel katastrofy planetárnych rozmerov takto pútavo zobrazené. ()

Paity

Francouzi tohle prostě umí. Zázračná planeta vás provede časem a vy uvidíte "jak všechno vznikalo". Skutečná krása na vás čeká. ()

Rozjimatel

3,5  Podľa záverečných titulkov je to nakrútené v roku 2005. Voľakedy sa mi to javilo ako úplne skvelý dokument, dnes to už považujem "len" za veľmi dobrý dokument. Hlavne po tom, ako som videl špičkové dokumenty od BBC, ktoré jasne ukazujú ako má skvelý dokument vyzerať. Čo sa obsahu týka, informatívne je to veľmi výživné, forma je ale dosť nešťastne zvolená. Neustále sa tu predstavujú kadejakí bádatelia, ktorí buď veľmi zaujate pozerajú do monitora, alebo sa o niečom akože bavia, pričom je to strašne strojené a pre diváka absolútne nezaujímavé. Hudba je väčšinou dosť podivná (podobne ako vo Wild Secrets), vôbec sa nehodí k danému obrazu (napr. elektronická hudba ako vystrihnutá z prvých počítačových hier z 80. rokov). Použitá počítačová grafika pôsobí dosť predpotopne. Čo je komické na týchto japonských dokumentoch (ako napr. spomínaný Wild Secrets), by som zhrnul do nasledovnej scénky: Japonskí vedci na čele s profesorom Jašimurom Fučipukom konečne objavili, ako to všetko bolo (a záber na strašne múdro sa tváriacich vedcov). Napriek všetkým spomínaným negatívam je to veľmi zaujímavý dokument.   1. Odysea života: 4   Zaujímavá teória protoplanét. Skvelá simulácia nárazu 500 metrového asteroidu do Zeme, s katastrofickými dôsledkami. Zaujímavé pátranie po živote vo veľkých hĺbkach Zeme, fascinujúce ožitie baktérií zo soľného kryštálu po desiatkach miliónov rokov.   2. Život pod ľadom: 3   Baktérie produkujúce metán (metanogény) spôsobili ružovú farbu atmosféry. Potom ale vznikli mutáciou cyanobaktérie (asi pred 2 miliardami rokov), produkujúce kyslík, ktorý spôsobil vyhorenie metánu následné zaľadnenie celej planéty. Zaujímavá teória, že vždy pri dobách ľadových nastal vždy evolučný skok, keď skokovo narástlo množstvo kyslíka v atmosfére.   3. Dobytie súše: 4   Tri kontinenty, ktoré sa spojili do jedného veľkého, čím zanikol oceán plný života, Iapetus. Prvý strom na súši, Archaeopteris, vďaka ktorému mohli naši predkovia opustiť oceán a osídliť sladké vody. Vývoj pľúc, končatín a vzrušujúci historický moment prvého osídlenia súše.   4. Príchod cicavcov: 3,5   Cicavcovité plazy (medzi nimi predchodcovia človeka) počas Permu. Najväčšie vymieranie druhov v histórii (95 %) v dôsledku extrémneho tepla, ktoré spôsobila gigantická sibírska erupcia. Evolučná výhoda plazov (dinosaurov) oproti cicavcom v dobe nedostatku kyslíka - efektívnejšie dýchanie cez pľúcne vačky. Vymieranie dinosaurov po dopade 10-kilometrového meteoritu.   5. Evolúcia života: 3,5   Naši drobní predkovia (carpolestes) skrývajúci sa na stromoch pred obrými vtákmi (Diatryma). Po prepojení Európy a Ázie stret predátora-cicavca (hyaenodon) s predátorom-vtákom a bolo po vtákoch. Vývoj očí s priestorovým videním, následne schopnosť skákať zo stromu na strom. Zmena celej Zeme na zelenú planétu po zarastení listnatými lesmi, zlatá doba primátov. Oddelenie Antarktídy od Ameriky a Austrálie, jej zaľadnenie. Úbytok lesov, ovocia, výhoda primátov pri stále lepšom zraku (trichromatické videnie).   6. Zem ľudí: 3   Hominini v Afrike vyvinutí z Australopiteka, popri sebe žijúci Homo Ergaster (náš predok Človek Pracovitý, živiaci sa mäsom, za ktorým musel prejsť veľké vzdialenosti) a Parantropus Robustný (živiaci sa koreňmi), prví vzpriamení predchodcovia človeka. Šablozubé mačkovité šelmy ako najväčšie nebezpečenstvo pre nich. Zväčšenie mozgu na 2-násobok, zrejme vďaka mäsitej potrave. Homo Erectus (ďalšie zväčšenie mozgu) opustil Afriku a dostal sa do Ázie. Napokon Homo Sapiens (pred 200 000 rokmi) a jeho súčasník Neandertálec (pred 300 000 rokmi), lovec a pán Doby ľadovej, ktorý napokon pred 30 000 rokmi vyhynul, keďže nedokázal kvôli anatómii (vysoko položený hrtan) artikulovane rozprávať tak ako jeho konkurent (my). () (menej) (viac)

wdc

O tom jak to tu vypadalo v historii - doby ledové, globální oteplení, předpokládaný vývoj živočišných druhů a poslední díl je o primátech - člověku. ()

sospik

Buddha, včely a obří sršně.. jestli to patří k této sáze nebo ne, viděl jsem to a záběry obřího sršního hnízda vybudovaného podzemí, jak tam larvy šustí o ty plasty, mnich tam chodí mezi sršni mandarinskými ( oranžové) a jeho divokými asijskými včeličkami, které nesou 10x mín medu jak včely evropské, ale zase má ten med specifickou chuť.. tohle je prostě pecka poslouchat :D sršně loví včely, aby jimi krmili larvy.. je tam ukázana taktika jak 30 sršní zabije za 3 hodiny 50 000 včel.. nepochopitelný.. pak ukázka jak asijské včely doslova uvaří sršeň průzkumnici.. tohle se musí vidět :)) tady teorie nestačí :)) ()