Po prijatí zákona, zakazujúceho výrobu a predaj alkoholických nápojov, nastala v USA v dvadsiatych rokoch éra prohibície, ktorá bola zároveň aj érou vzostupu mocných zločineckých gangov, ktoré mali z nelegálneho alkoholu výnosný obchod. Hlavou najmocnejšieho z nich bol známy chicagsky mafián Al Capone. Na druhej strane stoji mladý a ambiciózny policajt plný ideálov Eliot Ness. (RTVS)

viperblade

Tento skvost by měl patřit do filmového dědictví!!! Především výkony Conneryho, Costnera a De Nira dělají tenhle film takovým dílem. ()

castor

Rodák z Neapole Al Capone má nejen chicagské podsvětí v malíku. Kdo není s ním, toho podmázne nebo rovnou odkrouhne. Zákon o prohibici ho nezajímá. Proti organizovanému zločinu se postaví až čtveřice mužů zákona (agent ministerstva financí, ostrostřelec, expert na finance a zkušený polda s tváří Seana Conneryho), která pro ránu nebo vystřílení plného zásobníku nejde daleko. De Palma to neměl snadné, David Mamet (Vrtěti psem, Hoffa, Ronin) nepřišel s žádným zásadním scénářem a po už dost „starém“ Kmotrovi nikdo s pořádnou gangsterskou látkou nepřišel. De Palmovi přesto hraje do karet fakt, že jeho hrdinové jsou sice neúplatní, ale také lidé z masa a kostí, citliví, chybující, zranitelní, cítící zodpovědnost za své blízké. Moderní městský western vyjma slušné atmosféry výborně kombinuje klasické a moderní postupy a zvládá i dramatické (akční) sekvence. Třeba často citovaná scéna na schodišti vlakového nádraží á la legendární Křižník Potěmkin je skvostná. Oproti zmiňovanému Kmotrovi mi navíc tenhle kousek přišel kompaktnější a emočně jistější!! ()

ClintEastwood

Prohibice. Mafie, v čele s Al Caponem, dodává do Chicaga alkohol a řídí celé podsvětí. Zákony jsou neúčinné a zločinnost roste. Mladý a ambiciózní policista Eliott Ness (Kevin Costner), jenž je plný ideálů, se rozhodne učinit proti zločineckým gangům rázné kroky. Věděl jsem, že to bude velkolepá podívaná, už při úvodních titulcích, které byly velice pěkně provedené a hlavně do nich hřměla skvělá hudba mistra Morriconeho, ale film mě doslova nadchl. Nápaditá a silná gangsterka, plná vynikajících a napínavých scén, s hvězdným obsazením, v čele s De Nirem (ten však ve filmu nemá tolik prostoru jako obvykle), Connerym či již zmiňovaným Costnerem. K této sestavě není co dodávat. Snad jen to, že jim výborně sekundují Andy Garcia a Charles Martin Smith. Brian De Palma natočil výborný film a Morriconeho hudba byla opravdu fantastická (ostatně, jako vždy) - to musím vyzdvihnout ještě jednou. V mém osobním žebříčku jeden z nejlepších filmů o mafiánech a skvělá podívaná ze staré školy. ()

*CARNIFEX*

Celý čas som premýšľal nad tým, kde v "Bláznivej strele" zobrali tú scénu s kočiarom na schodišti. Teraz to už viem. Len škoda, že medzi nimi nie je takmer žiadny rozdiel. Obe vyznievajú pomerne dosť komicky ... ()

lupuscanis

BRIAN DE PALMA, THE UNTOUCHABLES (1987). Kovbojka v gangsterském hávu o věčném boji dobra se zlem, kde jsou už asi v desátý minutě karty rozdaný. ___ Je to tak americky velikášské, (nejen politicky) korektní, a tím pádem předvídatelné, že v průběhu filmu už jen rezignovaně přijímáme "pravdy" o tom, že zatímco skrz na skrz prohnilý Al Capone (mrazivě slizský De Niro sem bohužel vpadl, jak říká Pohrobek, z nějakého jiného filmu) musel mít ve své zvrácenosti naruby snad i ponožky, "správná čtyřka" na straně zákona nejenomže pochopitelně "nepopije, nezakouří a nesesmilní", ale navíc vládne i nakažlivě chlapáckým smyslem pro legraci. Mirek Dušín a jeho Timurova parta hadr. _____ (Nemohu pominout, na jakém pozadí příběh vyrůstá. Doba prohibice. Doba, do které z historicko-politického hlediska spíše mžouráme. Doba rozostřená, paranoidní a temná. S doposud nerozklíčovanými motivy jednání aktérů i událostí. A především doba, vzpírající se příliš jednoznačné, a proto v tomto kontextu hloupé, hře na hrdiny a padouchy... Příklad za všechny: Ironií osudu si E. Ness později vyvinul tak intenzivní vztah k alkoholu, že jej od něho takřka nemohli odloučit... . ) _____ Pod tíhou tohoto rozvrhu sil, v mých očích pak nutně i ona proslavená přestřelka na schodech vypadá spíš jako parodie na sebe samu. Nezachrání to už ani Morricone, ani nákladná dobová výprava, ba dokonce ani všechny tehdy pozitivní mužské ksichty v Hollywoodu (by) nemohli ten scénář rozpohybovat. Závěrečná, rádoby vtipná replika novináře s Eliotem Nessem o konci prohibice, v mých zařadila tento snímek do škatulky: TV program na sobotu večer pro konzervativní rodinku se dvěma mírně odrostlejšími dětmi. ___ Tak nevím. Byv odchován cynickým ethosem francouzských kriminálek, v nichž poslední svědek zpravidla umírá ranou policejního snajpra do zátylku, možná bych se na předem ideologicky nalinkované filmy, jako je tento, příště raději ani neměl dívat. ___ Zajímavý komentář: Pohrobek. ()

2Pac

Dalsi z filmov, ktory som vobec nemusel vidiet. Totalne nudny a uplne neprirodzene posobiaci film. Tolko chvalene herecke vykony mi pripadali skor ako parodovanie filmovych postav. Vacsina scen na mna posobilo totalne pateticky a scena s kocikom na schodoch ma uplne dorazila. ()

gogo76

DePalmovi tento gangsterský štýl išiel vždy od ruky (Scarface, Carlitos way). Neviem čím to je, ale vždy keď sa snaží o niečo iné, už to nie je ono ( s výnimkou Mission impossible). Samozrejme, koho by bavilo točiť samé gangsterky. Podarilo sa mu dať dokopy skvelý herecký team na čele s DeNirom, ktorý ale nedostáva veľký priestor. Ale aj to málo mu stačilo na to, aby ste si ho dlho pamätali. Výborný a nepriehľadnuteľný Sean Connery je v každej scéne nezabudnuteľný. Pripočítajte si k tomu kvalitnú hudbu E.Morriconeho a výjde vám kultový snímok. 90%. ()

Mahalik

O tom, že Connery a De Niro jsou brilantní heci psát nebudu, to snad už ví každy. Ovšem tenhle film mi ukázal, že i Andy Garcia je setsakra dobrej a i když z Kevina Costnera neskáču radostí do peřin, tak i on se docela vytáhl. Vlastně se na tomhle filmu sešla skvělá parta lidí, která mi přirostla k srdci. A úvodní melodie Ennia Morriconeho mi zní v uších ještě teď. ()

Happykubas

Líbivý film. Řekl bych vcelku dokonalé spojení kriminálky a mafiánského prostředí. Samozřejmě hvězdné obsazení zde nemůže chybět.4* ()

pepo

jednoznačne najlepší depalma.fantastický herci.klasické scény(baseball,schody...).gangsterka ako má byť a jeden z najlepších filmov svojho žánru ()

Xmilden

Al Capone v Robertově provedení tomu dodává tu správnou šťávu, ale celkově film působí mnohem jemněji než například Mafiáni. Období prohibice mě nikdy nějak nebavilo. 75% ()

Vitex

Myslím, že vidět film dřív, asi bych měl s mnoha motivy problém. A bylo by to správně. Ale jak stárnu, mám čím dál víc pochopení pro momenty, kdy se prostě "oprávněně fakt naserete"... ()

lesumir

Stale jsem nevidel spoustu starsich a skvelych filmu, snazim se to dohnat a narazil l jsem na The Untouchables. Muzu rict, ze lepsi gangsterku z dob prohibice jsem nevidel! Dokonale herecke vykony v cele se Seanem Connerym a jeste ne tak slavnym Kevinem Costnerem, ktery ukazal, ze hrat doopravdy umi! Vynikajici rezie Briana De Palmy dostala tenhle film opravdu nahoru a vysperkovany scenar jeste "vejs" :)) 10/10 ()

LiVentura

Dobré. Hudba "M" vynikající, drsná, De Niro coby brutální protivník bezchybně "italský".! Costnerova jedna z největších her.příležitostí... ()

cheyene

Pokud máte slabost pro období prohibice a neodradí vás auta podivných tvarů, tak máte možnost objevit snímek, který servíruje dobu, v níž Chicagu vládl Al Capone, alkohol se převážel z Kanady po velkých bednách a neváhalo se vytáhnout z pod kabátu pistole všech ráží. Morriconeho hudba krásně dobarvuje jednotlivé záběry, atmosféra doby dýše z každé minuty snímku a samotná jména herců slibují parádní podívanou. Je dobře, že nedekorují pouze plakáty a obaly filmu, ale i scény, z nichž jsou mnohé nezapomenutelné. ()

kinej

Nedotknutelné považuji za mírně přeceňovaný film. Ano, jedná se o velice vydařený kus filmařiny, ale přesto se tam nějaké mouchy najdou. Třeba hudba Ennia Morriconeho je sice krásná, ale řekl bych, že zcela nevhodně použitá. Při přestřelce na kanadsko americké hranici například jsou k slyšení velice sentimentální motivy, to mi však nepřijde moc na místě. A takových nepatřičných hudebních kulis je zde více. Nevím, jestli to měl být nějaký inovativní záměr režiséra, ale moc to nefunguje. Seana Conneryho skutenčně uznávám, ale že by zrovna zde zahrál takový výkon, aby získal Oscara? Vždyť role je napsaná tak, že ani nějaké velké hraní neumožňuje. Zde tedy byla akademi zase pořádně mimo mísu. Ale to není chyba filmu. Brian De Palma každopádně umí skvěle točit přestřelky. Ty v Nedotknutelných jsou stejně bravurně sestříhané a napínavé jako ty c Carlitově cestě. V tomto je tento režisér skutečný mistr. ()

paascha

Jediný film s Costnerem, který opravdu nemá chybu, navíc v něm hraje i De Niro a Connery, prostě super super extra třída. Dodnes nemá konkurenci. ()

Fiftis

Eliot Ness (Costner) je policajt ako z románu o dokonalých gentlemanoch. Dodržiava zásady, ctí rodinu, ctí poctivú policajnej práci. Je asi jediný zo svojej doby, kto nepričuchol k úplatkom a asi jediný zo svojej doby, kto je vám schopný odstreliť hlavu, keď nejaký vezmete. Fajn mafiánsky film aj s Al Caponem a kurewsky skvelým Garciom. ()

Shakers

Vynikajúca gangsterka. Skvelý príbeh, luxusný herci (hlavne Connery) a syrové akcie, kde nechýba napätie. Tak isto je aj dobre zvládnutá dobová atmosféra. Čo ale zas až tak zvládnuté nieje je podla mňa hudba legendárneho Morriconeho. Niektoré motívy sú fakt skvelé, ale inokedy zas napätie jeho hudba až moc ruší. Napriek tomu sa jedná o dobrý soundtrack a ešte o lepšiu gangsterku. Oblúbený soundtrack: Victorious. 85% - 4* ()

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration

23.11.2023

Pacino, Mortensen a Travolta v jednom filmu

Pacino, Mortensen a Travolta v jednom filmu

16.05.2023

Oznamování velkých projektů těsně před začátkem festivalu v Cannes pokračuje a po novince Rona Howarda tak dostáváme zprávy také o chystaném a poměrně unikátním filmu amerického režiséra a dramatika… (viac)

Zemřel Sean Connery

Zemřel Sean Connery