Heavy Metal: Tvrdší než život

• Veľká Británia Heavy Metal: Louder Than Life
všetky plagáty
Dokumentárny / Hudobný
Veľká Británia, 2006, 116 min

Dokument, zachytávajúci heavy metal od jeho začiatku až po súčastnosť. Obsahuje zaujímavé rozhovory s členmi popredných heavy metalových skupín. Snaží sa vysvetliť význam heavy metalu jednoduchým spôsobom, aby aj ľudia ktorý nepočúvajú takúto hudbu mohli pochopiť "o čo ide". Vysvetľuje význam heavy metalu ako hudobného štýlu, ale aj ako životného štýlu. Na pozadí celého filmu sa vyskytuje priznačná metalový hudba, ktorá dodáva filmu tu správnu atmosféru. (mh825)

blitzer

Povedený dokument o metalu udělaný formou krátkých záběrů z koncertů prokládaný rozhovory s metalovými ikonami (Ronnie James Dio, Geezer Butler, Scott Ian, Dave Mustaine, James Hetfield, Kirk Hammett, Rob Halford, Glenn Tipton, KK Downing, Dee Snider). Doporučuju zhlédnout taky neméně povedený dokument o tomto žánru Metal: A Headbanger's Journey. ()

uzzi

Metal je Metal. Dokument mapující jeho narození a první krůčky a všechny aspekty kolem a dokola, je to složitá věc. Zde se poměrně zdařile povedlo nahustit základní atributy a myšlenky této pekelné mašiny. Bohužel nemám pocit, že dokument ukazuje nebo sděluje něco podstatného, nebo objevného. Což až tolik nevadí, ale ty proslovy a vše kolem začínají nudit (všichni jsou skvělý a vědí a hrají jak ďábel). Škoda, že do dokumentu neproniklo trochu více nadhledu, humoru a rebelství. Také zaráží úplné pominutí jiných scén nežli USA+UK. Kde je třeba pralesní Sepultura, Nordická scéna, německá industriálka, východní úlety atd? Sice zde se metal nerodil, ale zmínka tu vyloženě chybí (místo toho poslouchat příšery typu Twisted Sisters). Každopádně hudba jako taková vůbec takovýto dokument nepotřebuje, ale pokud máte alespoň minimální zájem zjistit, jak to bylo na začátku a jak to zhruba svištělo potom, je tohle dobrá volba. 66,6% ()

messiah

Hej, tak tohle mě překvapilo až jak je to dobrý. Myslim že zajímavej dokument i pro člověka kterej je v heavy metalu zběhlej, především díky množství rozhovorů s velkými osobnostmi, prostřihů z koncertů a shrnuté odsejpající historii žánru. Nejlepší záběry jsou při rozhovoru s Glennem Tiptonem na Roba Halforda, jak zaujatě Glenna pozoruje - u toho jsem se válel smíchy. Dále tu máme skvělého Dee Snidera z Twisted Sister - ne že by zrovna tenhle člověk musel něco dokazovat, ale přesto tady svím povídáním opět přesvědčuje o své inteligenci...myslím že metal nemohl mít lepšího obránce v době kauz vyvolaných šíleným psychopatem Alem Gorem. Prostor věnovaný zásadním kapelám je vyvážený a to považuju též za velké plus. Jasně, je to vpodstatě Britsko-Americká záležitost, takže na silnou německou scénu si můžete nechaat zajít chut. Accept, Scorpions, RunningWild nebo Kreator neuvidíte, přesto to scénu relativně pěkně vykresluje. Hláška filmu -Ronie James Dio: "Nebýt fanoušků, tak si tu s váma dneska nepovídám...cojávím, třeba bych stavěl domy, což by mě náhodou taky bavilo". Dokument je zajímavý (samzřejmě až příliš nového se fanoušek heavy metalu nedoví, ale co chcete vtěsnat do pouhých dvou hodin) a ještě k tomu zábavný! ()

katasta

Je to moc dobře udělaný dokument, ze kterého se člověk doví mnohé o heavy metalu. Bohužel, na můj vkus, tam těch informací bylo víc, než by bylo potřeba a dokument je nepřiměřeně dlouhý a o některých věcech se tam mluví až moc dlouho, například o práci ve studiu nebo o dopadu heavy metalu na mládež a vůbec důvodech proč ho mladí poslouchají. Za to musím strhnout jednu hvězdu, jelikož sem tak od tří čtvrtin nebo od půlky pořád čekala, co nového se ještě dovím, ale povětšinou už to byly jen věci, co už tam byly řečené trochu jinak. ()

Fox85

Čtyři * s odřenýma ušima. Docela slušný dokument, u kterého se ale najde pár věcí, které ho docela sráží. Často se babrá ve věcech, které stačilo odbýt pár větami. Na začátku představí kapely, které položily základ tvrdé muziky, ale dále už se s historií moc nepracuje. Chybělo alespoň jednoduché seznámení s vývojem různých subžánrů metalu ()

• Film je věnován kytaristovi skupiny Pantera, Dimebagu Darrellovi, který byl 8. prosince 2004 zastřelen na svém koncertě. (Stanley619)