V tomto mini-seriáli sledujeme osudy troch absolventov Yalskej univerzity od r.1954 v službách Centrálnej spravodajskej služby USA. Sledujeme ich počas 40tich rokov - a spolu s nimi všetky historické špionážne a bezpečnostné prípady a incidenty Studenej vojny, vrátane protikomunistickej revolúcie v Maďarsku, akcie v kubánskej Zátoke svíň, či pádu ZSSR. Fiktívne postavy - Jack McCauliffe, Leo Kritzky, Yevgenij Tsipin a Jackov šéf Hervey Torriti sa stretávajú s ozajstnými dejinnými postavami sveta spravodajských služieb - ako Kimom Philbym. Dozvieme sa o romancách, intrigách, falošných stopách, samovraždách, popravách, či exile. To všetko sa pritom dialo v mene ideológie, vlastenectva, alebo paranoje, či perfídnosti. Má CIA zásluhu na víťazstve Západu a slobodného sveta v Studenej vojne? (oficiálny text distribútora)

nascendi

Pozerať v jednom kuse na 4,5 hodinový miniseriál (s reklamou 5,5 hodinový) si vyžaduje slušnú dávku zvedavosti a zaujatia pre tému. Špionážne filmy sú na tom z hľadiska diváckeho záujmu veľmi dobre, tento však chcel byť aj historickým a ako oznamujú titulky - podľa skutočných udalostí nakrúteným filmom. No neviem, neviem. Je to taký guláš všetkého možného, disponujúci slušnou výpravou, potrebnou dĺžkou, s veľkými ambíciami, ale iba s priemerným výsledkom. Nepodarilo sa vytvoriť kompaktný príbeh, ktorý by nenásilným spôsobom priblížil spôsob a mieru účasti CIA na dejinných udalostiach. Roztrieštenosť deja a utápanie sa v detailoch spôsobili, že vytýčený cieľ ostal niekde na pol ceste. ()

Fanucci

Výborný první a třetí díl. Moc dobrá zápletka s agentem Sašou. Famózní Molina a Keaton ve svých rolích, které byly výtečně napsané a herci se jich dokázali stejně dobře zhostit. Seriál měl místy výbornou napínavou atmosféru, kterou příšerně zkazil druhý díl se svými klišoidními scénami a průběhem maďarského povstání. Tato pasáž je místy až trapná a je vidět, že v této oblasti scénaristé tápali. Postavy i průběh událostí v Maďarsku vypadaly mimořádně nevěrohodně a celé prostředí mimořádně kulisově. Seriál jednoznačně táhly z mého pohledu praktické, cynické a egoistické postavy Torritiho a Angletona. Scény s nimi a dialogy měly hlavu a patu. Mravenčí špionážní práce Angletona poháněná jeho fanatičností, narcisismem a paranoiou...to byla paráda sledovat - hlavně pro věrohodnost postavy a dokonalé Keatonovo herectví. Naopak scénaristům neodpustím jejich "good guy" postavu - naivního McCauliffa v podání Chrise O Donnella (průměrný výkon - žádné charisma). Tato postava mi v příběhu neseděla, ale její poslání bylo do očí bijící. Objevila se jen proto, aby nepříliš náročný divák měl v seriálu možnost chytnout se stébla morálky, korektnosti a patriotismu. Aby se v šedi amorálnosti a intrik studené války vyskytla postava, s kterou se může "každý" divák 100% ztotožnit. Je to škoda. Studená válka křivila charaktery a posouvala hranice etiky a morálky do hodně šedých vod. Škoda, že scénáristé a tvůrci seriálu neměli dost odvahy to dotáhnout do konce...Nevim no, možná by pak na ten seriál nikdo nekoukal kromě mně:-) Přesto ale celkově hodnotím seriál jako velmi povedený. Poctivé 4 hvězdy. P.S Souhlasím s DaViD´82 že Kauza CIA od DeNira byla lepší a to o celou jednu hvězdu. ()

Gemini

Ken Nolan - scénárista Black Hawk Down - adaptoval do scénáře román Roberta Littella, kabelovka TNT dodala slušné peníze a hromadu velmi dobrých herců, a výsledkem je vymazlená špionážní minisérie, KTERÁ NEMÁ S HISTORIÍ TÉMĚŘ NIC SPOLEČNÉHO:) Ale je to úžasná věc, bere si z historie některá pravdivá fakta (verbování vysokoškoláků, desetiletí působící "krtky" jako třeba Kima Philbyho), a pak s nimi vyvádí psí kusy, což nevadí jen díky tomu, jak se proplétají snahy "těch hodných" s "těmi zlými", přičemž "ti hodní" procházejí celkem zajímavým vývojem (trvám na tom, že Michael Keaton je boss), a chcete vědět, jak to vlastně bylo a jak to dopadne. Který je ale v konečném důsledku neodvede od jejich vlastenectví a služby vlasti;) Je sympatické, že je dobře zachycena i nevyhnutelná proměna zpravodajské práce v průběhu dekád, zejména nástup počítačů a proměny světové ekonomiky. Pokud to dokážete brát s jistou rezervou, tak nepůjdete zvracet z amerického patriotismu, schovaného ve druhém plánu (v tom prvním jsou ty zrady a pochybnosti přece...;)), ani z těch historických ani ne nepřesností jako zcela smyšlených béčkových historek "jako z románu" (on to totiž je původně román, pamatujete?:)), a zabavíte se víc než slušně. Jiná věc je, že Tinker, Tailor... je prostě jiná liga;) Ale i tak, ode mě velmi spokojených 80%. ()

genetique

Majstrovský kus práce v trojdielnej minisérii, v ktorej ani jedna časť nestráca na tempe. Tempo je agentovsky vyčkávacie, všade dym z cigariet a občas nejaká atómová hrozba. Perfektná práca s faktmi, časom, priestorom a celkovými súvislosťami. Okrem konfliktu v Zátoke svíň máloktorý divák vie podrobnosti vo vnútri politických situácií počas dlhých studených rokov a preto som aj milo prekvapený, ako chladno Salomon látku spracoval a že na nás nevyrukoval so škandalóznymi a kontroverznými faktami. Takýto materiál je výzvou a zároveň asi aj nočnou morou pre každého režiséra, ale Salomon, seriálový mág, si však vie rozložiť svoje schopnosti tak, aby divákov udržal v kresle až do záverečných titulkov každej časti. Samozrejme za pomoci macherských výkonov hrajúcich hercov. K elite sa tak priradil aj doteraz nemastný-neslaný O'Donnell. K piatej hviezdičke však nejaké to percento zatiaľ ešte chýba. 85%. ()

viperblade

"Jak víš, že jsem šílená?" řekla Alice. "Musíš být," řekl kocour, "jinak bys sem nepřišla." Fantastická mini série. Opět musím poděkovat Hal_Moorovi, díky němuž jsem se k tomuto seriálu dostal. Ale zpátky k seriálu. Hodně dobře natočený, napínavý příběh o agentech za studené války. Všichni zúčastněni zde hrají přímo famózně a ta atmosféra!! Máte pocit, jako byste tam byl s nimi. I když to má pouhé 3 díly (každý má 1 a půl hodiny) stejně se nebudete nudit a budete nuceni přemýšlet. Kdo jsou ti dobří? Kdo jsou zlí? Je všechno tak, jak to vypadá? Na tyhle a další otázky se nám pokusí dát odpověď právě The Company. Jinak co se týče herců, nemám výtek. O´Donnell zde předvádí znamenitý výkon a nebojím se říct, že hlavně na něm stojí celý seriál. Pokud si k tomu připočítáte taková esa, jakými nepochybně jsou Alfred Molina či Michael Keaton, vyjde vám zřejmě nejlepší mini série, která kdy vznikla. Rád se na ni znovu podívám. ()

Zlaté glóby vyhlášeny, ale nepředány

Zlaté glóby vyhlášeny, ale nepředány

14.01.2008

Jak již bylo řečeno, oficiální ceremoniál předávání Zlatých glóbů byl zrušen poté, co se ho rozhodli bojkovat i samotní herci, aby tak podpořili již několik týdnů se táhnoucí protestní stávku… (viac)