Carter Nix (John Lithgow) je uznávaný psycholog, milující manžel a oddaný otec, který se rozhodne věnovat rok výchově své dcery. Carterova žena jenny (Lolita Davidovich) je samozřejmě nadšená tím, že její pozorný manžel bude doma. Když se ale Carter začne k jejich dceři podivně chovat, Jenny je znepokojená. Situace se začne komplikovat ve chvíli, kdy se znovu objeví Jennyina stará láska (Steven Bauer). Nikdo ale nepředvídá vývoj rozdvojení Carterovy osobnosti, ani to, že se budou opakovat ďábelské experimenty jeho choromyslného otce. (oficiálny text distribútora)

Campbell

Když opominu to že film točil De Palma která má na kontě plno vynikajících filmů tak se jedná o nadprůměrný thriller, ale on to natočil Palma takže jsem byl ve výsledku docela zklamaný. Film je to dobrý ale zdálo se mi že Kain je až moc přechytralej a plno scén mi přišlo strašně náhodných. Nicméně Lithgow je a byl naprosto parádní charismatickej herec. Opět mi dokázal že hraje naprosto dokonale. ()

Visáč

De Palma opäť vykráda hitchcockovské motívy, ale... má to miestami televízny look, Lithgow nie je materiál na hlavnú postavu a okopírovaná scéna z Psycha v močiari je vyslovene trápna (dokonca aj na De Palmu). Príbeh o x-krát rozpoltenej osobnosti = pitomosť prvej kategórie. Ale i tak je to ešte celkom slušná zábava. ()

Omnibus

Někdo štěpí uran, někdo dětem psychiku. Vědec nebo buran? Praotec všech zvrhlíků!“ Filmy na téma DID mám rád, ostatně sám už léta studuji csfd pacienty s dissociative identity disorder, kteří si povídají sami se sebou (se svými dalšími nicky) na zdejších diskuzích. LÉKAŘSKÉ OKÉNKO: [][] Příklady DID: Samozvaný „hororový expert“, ten strčí do kapsy i Rozpolceného Kevina s jeho 23 osobnostmi. Uživatelé, kteří v komentářích Raising Cain vyzdvihují, ale současně ho nízkým hodnocením srážejí. De Palma sám, rozštěpený do těchto osobností: režisér, scenárista, zvukař, osvětlovač, kulisák, slečna s klapkou. [][] Tím vším plus chytrým sofistikovaným scénářem mě De Palma napálil a já byl v Cainově rodině a jeho identitách natolik dezorientován, že z rozštípání na osobnostní třísky jsem podezříval i Jenny, jejího milence, malou Amy a dokonce i jejího plyšáka. SPOILER: ten králíček to nebyl. ()

Gilmour93

Koulející se pomeranče, kočárek s dítětem v ohrožení, uctivé kroužení kolem Hitche a 254 vteřin dlouhý long steady-cam shot. No jasně, Brian De Palma.. John Lithgow 5x jinak jako vícečetná osobnost přesvědčivý, jakmile však zmizlo na Normanův způsob auto v močálu, odporoučelo se ve zbytku filmu někam do dáli i smysluplné a inteligentní rozuzlení. Jako by režisér příliš často během natáčení odbíhal z placu do svého karavanu za maminkou s parukou.. ()

JFL

Ve své oficiální verzi "Kainova výchova" nabízí sice ne dokonale vystavěnou, ale zato dokonale zrežírovanou parafrázi na "Psycho". Mnohé neduhy kino verze pak napravuje fanouškovský "director's cut", který vznikl podle původního scénáře a nadšeně jej posvětil sám režisér. V obou verzích nicméně vynikne nejen úchvatně vyšinutý výkon Johna Lithgowa, ale také až fetišistická režie. De Palma se vyloženě vyžívá v inscenování okázale umělých, ale důmyslně vrstvených scén, které působí jak obživlá tabla, v nichž se snoubí kýčovitá nadreálnost s vyhrocenou dramatičností. ()