Vzpomínám, vzpomínáš, vzpomínáte?

(TV film)
všetky plagáty

Rodinný dokumentární film. Zavzpomínejme si spolu, jak se měnil životní styl v Čechách od roku 1945 do roku 1989. (oficiálny text distribútora)

DaViD´82

Dokument založený na perfektně vybraném tématu, vzpomínání několika generací a na piplavé práci při vyhledávání materiálu v archivech. Pohled na vývoj "tuzemské konzumní společnosti", respektive životního stylu, od konce války, přes totalitu až po Sametovou revoluci. Informačně bohaté a navíc i s příjemným nadhledem. Na tento dokument budete zajisté vzpomínat jen v dobrém... ()

lamps

Velmi přínosný dokument, po jehož zhlédnutí se ještě více začínám podivovat nad arogantními řečmi některých mých známých - zbohatlíků, kteří si v hospodě opakovaně stěžují, že jim dnešní stát nikdy ani trochu nepomohl v jejich podnikání a všechno si museli tvrdě vydobýt sami. A přitom mají doma v garáži Ferrari, které vytáhli na silnice sotva jednou, a na pivo jezdí výhradně na kolech za padesát litříků. Chtěl bych je takhle zhýčkané vidět v šedesátých letech, kdy se stály fronty na mouku, k zastávce na autobus se museli lidé brodit skrze nánosy bahna a kochat se přitom výhledem na socialistické ubytovny, a když si někdo chtěl rychle zařídit interiér bytu podle nejnovější dostupné módy, vyšlo mu něco mezi příbytkem Flinstoneových a mudlovskou dílnou Arthura Weasleyho.... Neberte mě doslova, z dokumentu sálá i hodně vřelé nostalgie, ale sakra, buďme trochu rádi za to, jak teď můžeme žít.. ()

Big Bear

Takoví jsme byli... V částech Německa - dříve DDR, se tomu říká ostalgie. Lidé žijící si ve svobodě a kapitalistické společnosti vzpomínají na ty wartburgy, tráboše, na zboží, které dnes už není... Ze Vzpomínáte na vás dýchne něco podobného. Pro mne je to hlavně vzpomínka na dětství v dohnívajícím Husákově půlnočním království. Ale i přes ty podivně líbivé vzpomínky si s odstupem času říkám, ještě že už je to pryč. Na váš dotaz pane Koutecký však odpovídám: Vzpomínal jsem... Dávám čtyři žvýkačky BAJO * * * * ()

honajz

Pokud je vám třicet a víc, asi si tu dobu ještě alespoň matně pamatujete ze svého dětství – fronty na banány a pomeranče, pokud v obchodech byly, jeden druh jogurtu, jeden druh dámských vložek, unifikované oblečení, pro bohaté naboby prodejna Tuzexu. Tématem doby totality se zabývá i nový speciál časopisu DiViDi s názvem Vzpomínáte? A skutečně – jeho jádro tvoří celovečerní dokument nedávno tragicky zesnulého režiséra Pavla Kouteckého, v němž různí lidé vzpomínají na onu dobu, přičemž vše podkreslují dobové záběry. Dnes možná přijde mnohým, zvláště mladým, směšné, jaké tehdy vládly poměry, ale nikdy není na škodu si je připomenout. Vzhledem k úmrtí Pavla Kouteckého na poslední chvíli redakce zařadila i další dva jeho krátké dokumenty – Oj! To byl boj! a Ó, my se máme!, které prakticky beze slov reflektují dění krátce po tzv. sametové revoluci v listopadu 1989, resp. volbu prezidenta Havla. Ale stále to ještě není vše – jak se kdysi vysílalo v Československé televizi, nám připomenou např. dopravní agitka Táto, mámo, přesvědč mne, že jezdíme bezpečně, nebo předchůdce různých současných Vařeček s názvem Dva chlapi v kuchyni. A koho by i toto nudilo, může sáhnout po více jak hodinu a půl trvajícím bloku reklam z té doby. Sice zde chybí pan Vajíčko, ale i tak si pošušňáte na hovězí striptease show nebo zaručeně bezporuchových sovětských přístrojích. DVD obsahuje i skrytý bonus, ten je však součástí soutěže, proto jej nebudeme rozebírat. Jinak oba dokumenty Pavla Kouteckého prošly remasteringem, včetně zvuku, nechybějí titulky, jen dobové pořady a reklamy, aby si zachovaly punc a patinu, jsou bez úprav obrazu a zvuku. ()

Marci

Tenhle dokument jsem jako poklad léta schraňovala na VHS. Jsem ráda, že zhruba před rokem vyšel na DVD včetně velkého množství bonusů, které mimo jiné zahrnují i dobové reklamy. Jsem vděčná autorům, že se oprostili od mentorování a nechali vyprávět pamětníky. Vznikla tak koláž, která mapuje životní styl v letech 1945 až 89. Vzpomíná se tu na věci absurdní (fronty, povinný nákup bůčku ke kvalitnímu masu), ale i příjemné a úsměvné (magnetofon Sonet duo, vznik divadel malých forem a společenské akce, móda, skútry). Z pamětníků, kteří vpomínali jsem poznala Davida Vávru, Jeňýka Pacáka, Janu Klusákovou a Petrušku Šustrovou. ()

Hamaradža

Podobne piplavú prácu s archívnym materiálom - ale trochu sofistikovanejšie postrihanú a najmä k bývalému režimu výrazne kritickejšiu môžeme nájsť TU. ()

Edit13

Leckdy úsměvné vzpomínání na dobu před rokem 89 podbarvený dobovými záběry. Na dvd najdete před 1,5 hodiny tehdejších reklam, skvělý pořad Dva chlapy v kuchyni a Mámo, táto, přesvědč mě.... Líbí se mi přirozený pohled na věc, celý dokument se nesnaží kritizovat, ale spíše ukázat tuto dobu se vším, co k ní patřilo. ()

JARDAHONDA

Vzpomínáte se slzou v oku na dlouhé fronty na banány, italské kozačky a dovolenou v Jugoslávii? Na dobu radostného budování cizích plánů a cílů? Legendární dokument režiséra Pavla Kouteckého pomůže nahlédnout zpět do doby, kdy se svět končil na Šumavě a největší touhou teenagerů byly džíny.. ()