U tří neprovdaných sester vlastnících pivovar je už dlouhou řadu let zaměstnán sluha, který celou dobu vykonával nejen mnoho funkcí v domácnosti, ale postupně se stal i jejich milencem. Tyto "služby" vykonával bez reptání a dobrovolně do okamžiku, kdy zestárlý, unavený a vyčerpaný požaduje na každé z nich to, co mu v intimních chvílích slíbily - totiž, že dostane po jejich smrti určitou částku peněz. Chce peníze již nyní, neboť cítí, že by se jejich smrti dočkat nemusel.

Černou komedii podle knihy W. Kolhaase a R. Zimmerové natočila v roce 1987 režisérka P. Moskalyková s Jiřinou Bohdalovou, Blankou Bohdanovou a Květou Fialovou v rolích tří sester. Komorníka hrál Rudolf Hrušínský. (oficiálny text distribútora)

Necrotongue

Ani po všech těch letech, co jsem film viděl naposled, se můj dojem z něj nezměnil. Krajně úsporná černá komedie si vystačila jen se čtyřmi postavami, herecké výkony byly ale skvělé, a ten, který podal Rudolf Hrušínský, byl přímo fantastický. Opět jsem se výborně bavil, v jednoduchosti je někdy krása/ zábava. ()

Oskar

Na přelomu 19. a 20. století žily v Německu tři neprovdané sestry. Karolína vládla domu i rodinnému pivovaru s prušáckou bezcitností, která odpudila všechny muže. Klementýna marně vyhlížela jakéhosi vojáka, s nímž ji kdysi pojila záliba v sadomasochismu a každý další adept by musel hrát jeho roli. Cecílie se neprovdala proto, že je nejmladší a "má na to ještě dost času". Z těch tří jsou teď dámy v letech a v pohodlné kleci iluzí. Nikdy z ní nemusely vystoupit. Mají totiž Rudolfa. Věrného sluhu, který radí v obchodních i módních záležitostech, vaří, pere, uklízí, přitakává a s každou z nich bez vědomí ostatních udržuje milostný poměr. Jenže taky kašle, sípá, ztrácí se před očima a co víc - chce se ztratit úplně! Umožní mu zaměstnavatelky odejít a užít si apanáž od jedné každé z nich? V kuchyni se vaří štika podle nezvyklého receptu a v domě nastává všeobecná poptávka po arsénu... Tato černá komedie mohla být klidně jen takovým zábavným travičským morytátem. Mohla, kdyby neměla tak mimořádně detailně promyšlené charaktery, že se stala nad plán výstižnou studií citové vyprahlosti. Ty tři sestry mohly být snadno (a jistě právem) traktovány jako arcizáporné štěkny a Rudolf jako oběť. Jenže všichni čtyři zúčastnění mají vrstevnatější vztahovou anamnézu. Každá z těch tří si Rudolfem kompenzuje jiné trauma, jiný "ujetý vlak", každé současně překážejí dvě ostatní, Rudolf se zase po letech pasivity stává intrikánem a tu léty nastřádanou důvěru proti nim obrací jako zbraň... Tohle není "herecký koncert Rudolfa Hrušínského", ale temné largo pro čtyři hráče.100% ()

Aky

Nádherná miniaturka, při které se viditelně bavili herci s režisérem a baví se i divák, což nebývá pravidlem. Na scénáři je znát, že má fundament v literární předloze, což inscenaci nebo filmu jde vždycky k duhu. Příběh je velice zajímavý, ale i kdyby nebyl, tak jen se díval na herecké kreace stačí k dobrému hodnocení. ()

Padme_Anakin

Stárnoucí sluha Rudolf a tři rozmarné (pro mě nesnesitelné) ženy pod jednou střechou, třicet let jim plnil všechna přání a dospěl do bodu, kdy by rád klidné stáří a zasloužený důchod.. Rudolf Hrušínský nehrál, on byl Rudolfem, uvěřila jsem mu tu touhu po vlastním životě bez nich a přiznávám, že mi ho bylo líto.. Nevím, nevím, jestli bych já tento televizní film zařadila mezi komedie.. Každopádně výborné herecké obsazení táhne zajímavý a neokoukaný příběh do jasného nadprůměru.. ()

HonzaBez

"Rudolfe, Rudolfe proč tady pořád strašíte..." Sluha Rudolf v obklopení tří postarších dam, které všechny stihl obšťastnit. Jako vždy jiskrný Rudolf Hrušínský coby "starý slon táhnoucí do ústraní" v obklopení výjimečných hereček, z nichž každá má své osobité kouzlo. Celé by to vlastně byla "jen" taková mírně ironická konverzačka s morbidní pointou na závěr. Herecké výkony všech protagonistů však z tohoto televizního snímku dělají mimořádnou podívanou. Závěrečný Chopinův valčík je pak už jen jakousi pomyslnou šlehačkou na tomto výtečně chutném dortíku. ()

Květa Fialová 1929 - 2017

Květa Fialová 1929 - 2017

26.09.2017

Po dlouhé nemoci zemřela ve věku 88 let herečka Květa Fialová. Narodila se v české kolonii u slovenského Fiľakova do rodiny plukovníka letectva. Spolu se sestrou Blankou navštěvovala katolickou školu… (viac)