Česká soda

Česko, (1993–1996), 4 h 38 min (Minutáž: 10–29 min)

Hudba:

Josef Spal

Petr Čtvrtníček, Milan Šteindler, David Vávra, Veronika Žilková, Vlastimil Zavřel, Jaromír Dulava, Pavel Bobek, Karel Dobrý, Petr Vacek, Luděk Sobota (viac)

Satirický pořad Česká soda, který se uváděl v programu České televize od června 1993 do konce roku 1997 jako občasník, se stal kultovním dílem, které se později objevilo jako střihový film i na plátnech kin. Pořad dosud zůstává v tomto žánru výjimečným (i když jeho koncepci a model začaly napodobovat i jiné pořady tohoto typu), svým humorem nezařaditelným a nerespektováním žádného tabu pro širší veřejnost i nepřijatelným. Jako první přišel s parodiemi televizních zpráv, politiků, reklam, schémat televizních pořadů, klipů, atd. Vyvolal spory, protesty, bouřlivé divácké ohlasy, kritiku laiků i odborníků, ale i nebývalou oblibu. Mnohé texty z České sody zlidověly. Jak nasvědčuje založení několika "fanklubů České sody", výroba stejnojmenné sodové vody, obrovský zájem o videokazety s pořadem, jeho neustále reprízování v České televizi i návštěvnost filmové kopie v kinech po České republice, pořad pro část diváků zcela zlidověl... (oficiálny text distribútora)

petaspur

Prožil jsem všechny díly "v přímém přenose" a parodované reklamy i politiky si dobře pamatuju. Vždycky jsem obdivoval odvahu tvůrců, kteří každým dílem posouvali hranice, když si zkoušeli, jestli jim i tohle projde. Dramaturgie se pokoušela pořad zničit jeho zařazením do doby, kdy už televizi nikdo nesleduje, ale pár nadšenců přesto dokázalo dostat pořad do povědomí dalších lidí. Nikdy bych nevěřil, že z něj bude v době neaktuálnosti většiny gagů, tak oslavovaná záležitost. Nejraději mám zpívánky s poslancem Bendou http://www.youtube.com/watch?v=jz9w0wv9EBw. ()

gudaulin

Česká soda těžila z určité výlučnosti, protože srovnatelně satirické a neuctivé pořady v ČT jednoduše chyběly a její vedení se vždy vyznačovalo jistou "připosraností". Jednooký pak snadno může být králem. Od počátku se vyznačovala značnou nevyrovnaností danou koneckonců i tím, že na projektu pracovali rozdílní autoři. Vedle skvělých skečů, jako byly parodie na komerční reklamy ( např. I muži mají své dny ) nabo Alles Gute se objevovaly kousky, kde jsem se ošíval nad zjevnou trapností. Celkový dojem: 75 %. ()

boshke

Ze začátku je to pěkná slabota, u mne navíc posilněná faktem, že mi v té době byly tři roky, tudíž mi jména politiků a parodie na tehdejší reklamy příliš neříkaly. Na konci to vždy zachránili alespoň Karl s Egonem. Postupně to šlo nahoru a já se řezal smíchy... "Jsou to hlavně lesy, dvory... i budovy" - "Ján Zákopčaník byl zadržen za sex se zvířaty. Na svou obhajobu řekl pouze "nejtepleji bylo v Oslu"... 80% ()

decouble

Ty dialogy s vrcholnými představiteli české politiky a kultury jsou nezapomenutelné. Rozhovory s Klausem o seznamu homosexuálů (a o tom, že Klaus tenhle žánr respektuje), s Gottem o tom, jak se dnes asi cítí (asi jako Ronald Reagan), s Ebenem o tom, že je třeba zavolat Iljovi Hurníkovi, s Grebeníčkem a Dostálem o tom, co o Dostálovi víme (nic) jsou v podstatě geniální a dá se na ně dívat stále dokola. Je obrovská škoda, že u nás dnes chybí taková černohumorná a nekompromisní zábava, která se nebojí dělat si srandu na účet kohokoliv. ()

easaque

tento nepravidelný, ale nejspíš pravidelně zakazovaný i opovrhovaný pořad patřil před koncem století k tomu zábavnějšímu, co tehdy vznikalo. Sice ne všechny zprávy, komentáře, rozhovory, scénky či antireklamy byly skvělé, taky jich bylo dost poplatné své době, ale mnohé z nich už jsou dnes klasikou. Nebýt tedy Feniče, Zavřela, Čtvrtníčka, Šteindlera, nebo Vávry tak by tu bylo smutněji. Je fajn, že dva posledně jmenovaní pokračují v Alles Gute na internetu, ale už to není úplně ono. 4* dávám za zábavnou satiru a parodie a pátou hvězdičku za vkusnou provokaci, která tu stále na našich televizích hodně chybí. [ PŘÍBĚH: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 3 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

• Petr Čtvrtníček získal hlavní roli moderátora tak, že režisérovi ukázal svou fotografii, kde měl obarvené vlasy a knírek. Tvrdil, že se jedná o jeho bratra. Režisér souhlasil, a tak se Čtvrtníček nabarvil a na konkurz se dostavil coby svůj fiktivní bratr. [Zdroj: rozhlas.cz] (NiaWolf)
  • Na začátku epizody zazní skladba „Also sprach Zarathustra“ od Richarda Strausse. Později v epizodě zazní „Fanfára“ z opery „Libuše“ a skladba „Vyšehrad“ od Bedřicha Smetany. (OJan)
  • V epizodě zazní úryvek písně „Tip, ta, dýda... (Karlín)“, kterou nazpíval Ivan Hlas. (SONY_)