Na Štědrý den uteče mladičká Antoinetta z domova se svým milencem muzikantem. Její starší sestra Francesca se ji vydá hledat a na cestě do Rotterdamu potká zoufale opuštěnou Gerlinde. Setkávají se tak tři ženy na útěku, které zachraňují jedna druhou, ale také samy sebe. „Ty tři by mohly být vlastně jedna žena v několika zlomových životních okamžicích. Jejich nenaplněné touhy a osamělost z nich dělají duševně spřízněné družky,“ říká režisérka. „Štědrý den naplněný sváteční atmosférou, který ostatní tráví v kruhu svých milovaných, se pro ně stává dnem, který otřese jejich životem. Film vypráví o rozhodnutí probudit naše sny a touhy, nikoliv je nechat zemřít. Scénář je strukturován jako tři příběhy, natočené odlišným kinematografickým stylem, jež podtrhují zorný úhel každé z nich. V určitém bodě se však protnou a stávají se společným příběhem.“ (MFF Karlovy Vary 2007) (oficiálny text distribútora)

BOURQUE

Film, „nezávislý od ostatných“, čo mám rád. V podstate zameraná na „jednu vec“, ale to z pohľadu trojice žien. To, že čo presne tento film dá divákovi a na aké otázku(y) dá odpoveď, tak na to si musí každý odpovedať sám. Jedno je ale isté. Keď raz máte čas a vonku je škaredé počasie, tak potom sa na to podívajte. Réžia a kamera sú celkom v harmónii. Osobné hodnotenie: 75% (***) ()

freddy

Když nevíte co dál, tak utečte z domova, to je jistě zajímavé řešení nečekaného problému, ovšem v tomto případě asi ne příliš šťastné. Každopádně každý čin má i důsledek a v tomto filmu jeden útěk z domova jedné sedmnáctileté slečny přímo na Štědrý večer pozitivně změnil život nejen jí, ale i dalším dvěma ženám. Jak už to tak někdy v mém případě bývá, tak do tohoto filmu jsem šel poslepu, což znamená, že jsem toho o něm příliš nevěděl, vlastně jediné, co jsem věděl bylo, že by se měl odehrávat v období Vánoc. A tak jsem se tedy zase jednou rozhodl nechat se překvapit a zde se jednalo o překvapení příjemné. Jeden den viděný z pohledu tří žen různého věku, a nakonec závěrečné vyvrcholení příběhu, to byl způsob, který se režisér zvolil pro odvyprávění tohoto filmu, a byla to rozhodně šťastná volba, protože já jako divák jsem měl požnost poznat všechna fakta a všechny pocity, které každá z hlavních hrdinek prožívala. Navíc to perfektně fungovalo i po herecké stránce, což je ve filmu samozřejmě vždycky důležité, zvláště máte-li v hlavních rolích věkově odlišné herečky. Celkově tedy tento film vnímám rozhodně jako příjemné překvapení a jako nadprůměrný zážitek, a z toho důvodu uděluji také nedprůměrné hodnocení v podobě čtyř hvězd. ()