O létajícím koni a lásce, která i velké vzdálenosti překoná... V jedné orientální říši měl vládce (F. Horák) syna (P. Svoboda) a dceru (M. Steinmasslová) na vdávání. Právě kvůli ní přinesl jednou kupec Damián (P. Čepek) vládci dar – ebenového koně. Nebyla to ale obyčejná hračka. Když na něj princ Otakar usedl, kůň se vznesl do výše a dopravil ho do daleké země, kde žila krásná princezna Zajnab (M. Vančurová). Tak začíná pohádka o věrné lásce, kterou nezruší ani velké vzdálenosti mezi milenci, ani nepřátelství a nepřízeň okolí… Toto je pohádka ze sbírky "Špalíček pohádek" básníka a spisovatele F. Hrubína. Pro pohádku o létajícím koni byla inspirací orientální sbírka "Tisíc a jedna noc" a v roce 1978 ji natočila režisérka V. Jordánová. (Česká televize)

jakoby

Teda ja letet na ebenovem koni vysoko v oblacich , jak se drzim hrivy a nedelam baletni kreace jako tento postarsi princ , ktery se potom dostane do nepozorovan do haremu . Petr Cepek jako napadnik sladke princezny je jediny na koho sedi jeji vyrok " Ma oci jako upir" V popisku mi nesedi V jedne orientalni zemi.....Vypadali spise jako v nasi rodne hroude a teprve exoticka princezna byla orientalni. ()

Jezinka.Jezinka

Další z mnoha starých kulisovek, které nás přesvědčují o tom, že aby pohádka byla výpravná, není třeba vyhodit statisíce na cestu kamsi, ale stačí kus pomalovaného papundeklu. Pravdu má ten, kdo v Severním království nevidí Orient, už podle jmen prince a princezny. Poznámka princezny Adélky, že obchodník Damián má oči jako upír, nejspíš předznamenávala všechny Tvajlajty příštích generací. Konec obchodníkův potom to, kam upíři patří - na galeje. Marta Vančurová byla krásná orientální princezna. Jenom se podivuju nad tím, jak se hranice všech království stíraly a všichni se spolu bez problémů dorozuměli, i když co já vím, třeba se všichni členové královského rodu Severního království prozíravě učili perštinu a fársí, beztak se to za chvíli budeme učit všichni. ()

Skuby47

Čtyřicet let starý orientální příběh natočený podle předlohy Františka Hrubína se mi i po letech docela líbil. Jedná se o pohádku s levnou studiovou výpravou a jednoduchými efekty. Z druhé strany - co se ušetřilo za kulisy, to vynahradily pěkné kostýmy a skvělé herecké obsazení populárními herci. Pešek, Vančurová, Voska, Steinmasslová, Štěpánek, Čepek - co jméno, to hvězda své doby. ()

Omnibus

Danajský dar, zápletce zdar.“ Děti už odrostly, ale pohádku si pustila žena a neotřelá zápletka mě zaujala. OKÉNKO PALÁCE: [][] Král měl dvě děti a těžký život. Synáček trumbera, dceruška divná. Tak dlouho přebírala zástupy nápadníků, až přebrala. [][] Hynek z Nemanic byl chudý, hloupý a neschopný, neb v lesích mu už roky vesele vegetoval loupežník Matyáš. [][] Aby toho neštěstí král neměl málo, zpoza kulis se vynořil záhadně zapšklý cizinec (chudák Petr Čepek, kam to vlezl) a mýrnyx týrnyx ho obdaroval koněm. [][] Že oř umí lítat, pochopil král hned, jak na něm synáček zmizel do... [][] V dalekém Orientu bylo veselo. Princ Otakar sbalil krásnou dceru sultána, v čestném souboji jeden proti šesti porazil stráže, přepral i princeznina snoubence a sultán to musel uznat. „Ano, vyhrál jsi. Ale tím jsi uvalil hanbu na můj dům. Zavřu tě, až zčernáš![][]Nerozumím vašim zákonům,“ divil se Otakar, neznalý práva šaríja a hned koukal, kde nechal tesař v kulisách díru. [][] Z hřbetu letícího koně pak na svou milou halekal: „Já se pro tebe vrátím!“, protože ho nenapadlo naložit ji rovnou. [][] I zbytek pohádky byl výživný, lítalo se sem a tam, kůň i princezna střídali majitele, až z toho holka oněměla. Nakonec ji čapnul loupežník Matyáš. A jak to se zotročenou Sulimánkou v českém kozím chlívku dopadlo? Schválně neřeknu, podívejte se sami. ()

zdeny99

Pohádka o ebenovém koni je vlastně pohádka o létajícím dřevěném koni, který vypadá jako zmenšenina Trojského koně. Tu si osedlá Petr Svoboda a doletí na něm až do cizího království za princeznou Zajnab (Marta Vančurová). Hodně naivní příběh v levných televizních kulisách. [225. hodnocení, 8. komentář, 55%] ()