Maria, matka sedmi dětí, se snaží v prostředí divoké transformace rumunské ekonomiky přežít, jak se dá. Manžel propadl alkoholu a Maria nenachází jiné východisko než prostituci. Situace se obrátí v momentě, kdy souhlasí se zveřejněním svého příběhu v místní televizi.

Rumunsko právě prochází obdobím plným nepřehledných změn souvisejících s přechodem na tržní hospodářství. Mladá matka sedmi dětí žije – nebo spíše živoří – v nehygienickém prostředí sklepa zchátralého domu. Její manžel právě přišel o zaměstnání poté, co byla zavřena místní továrna. Zcela propadl alkoholu a všechny skromné prostředky, které rodina má, propíjí v místním baru. Poté, co tento pochybný podnik jednoho dne zdemoluje, je zatčen a ve strachu před vězením opouští rodinu a ukrývá se na venkově. Maria se náhle ocitá sama v beznadějné situaci, z níž vidí jediné východisko – aby uživila sebe i svou rodinu, začne se živit prostitucí. Toto rozhodnutí vzbudí velké pohoršení v jejím okolí, které bylo doposud spíše vstřícné a ochotné mladé ženě pomáhat; nyní ji však šmahem odsoudí. Když je pak jednou přistižena „při činu“ na dálničním odpočívadle, souhlasí s tím, že svůj osud zveřejní prostřednictvím vysílání místního televizního kanálu. Toto rozhodnutí jí konečně poskytne rozuzlení spletité situace. Starosta města, dojat jejím příběhem, nabídne Marii slušné bydlení i práci, nicméně řidič, který ji má dovézt vstříc novému životu, v ní stále vidí pouze prostitutku, jíž se byla vlivem neblahých okolností nucena stát. To přinese nepředvídatelné následky...

Calin Peter Netzer, rumunský rodák, emigroval jako osmiletý spolu s rodiči do Francie. V polovině 90. let se ale vrátil do Rumunska a vystudoval Divadelní a filmovou akademii v Bukurešti u profesora Laurentira Damiana. Jeho první a zatím poslední celovečerní film Maria (2003) dokázal zaujmout publikum a prosadil se i v silné konkurenci na MFF v Locarnu. (LFŠ 2007) (oficiálny text distribútora)

Sarkastic

„Mami, koukej, můj brácha!“ - „To je králík, a ne tvůj bratr! - „Tak proč ta paní z prvního patra říká, že se množíme jak králíci?“ A sousedce se ani nedivím, když má Maria 6 dětí a sedmé na cestě…Netzerovo drama Pozice dítěte mě zaujalo, takže jsem zkusil i celovečerní debut. O to víc mě překvapila otázka žánrů. Zpočátku snímek připomíná tragikomedii, pak drama, ve kterém se bleskurychle střídají mrazivé chvíle s černohumornými momenty, aby se to posléze posunulo do čím dál těžší deprese, kdy film tne do živého a je poměrně drsný. A neujasněnost žánrů je i trochu na škodu, protože vážné scény (realita rumunské „spodiny“, konkrétní trápení Marie a vývoj její postavy) stejně jako ty černohumorné (o většinu se stará „strýček“ Milco s originálními nápady) fungují výborně zvlášť, ale dohromady už o něco hůř. Emocionálně dost silný konec možná nemusel být tak moc otevřený (ačkoliv si divák domyslí, co asi z dětí vyroste), ale nemám s tím větší problém, navíc musím zmínit i opravdu nádhernou hudbu. Celkově dávám slušné 4*. ()