Veselá farma - Dobrodružství z Mossy Bottom

(séria)
  • Veľká Británia Adventures from Mossy Bottom
všetky plagáty
Animovaný / Komédia / Rodinný
Veľká Británia, 2020, 2 h 11 min (Minutáž: 13–14 min)

Chytrá ovečka Shaun, oddaný pes Bitzer a ostatní členové party z Mossy Bottom na farmě zažijí spoustu legrace a různých lumpáren. (Netflix)

Melios

Seriál, ktorý by dokázal bežať kľudne aj dve dekády a inovovať všetko, čo by sa dalo, no vždy by si zachoval svojho pôvodného ducha. Naposledy som Shauna videl niekedy v dobe keď vychádzala druhá sezóna (cca rok 2009). Od tej doby sa toho veľa zmenilo. Seriál má obrazový formát 16:9, intro si prešlo letmými inováciami, aj obmenami, i pribudli nám nové postavy. No podstata jednotlivých príbehov aj naďalej ostáva zachovaná. Počas krátkeho príbehu sa Shaun spolu so psom Bitzerom dostávajú do nezávideniahodnej situácie, ktorú musia napraviť skôr než na ňu príde samotný farmár, no zároveň sa nesmie odhaliť ich nadmerná inteligencia, ktorá nie je adekvátna ich druhovému priradeniu. V tomto vždycky spočíval tento seriál a naproti minulým várkam epizód sme sa dočkali, miesto kvantity, desiatich skutočne kvalitných epizód ktoré oplývajú farbitosťou nielen po príbehovej a gagovej stránke, no i po stránke dramaturgie prostredia, kedy sa už nenachádzame len na nudnom "ranči" no zavítame aj na dedinské hody, tour de france, polia, do lesa a k jazierku či dokonca až do ďalekého vesmíru. Tvorcovia si taktiež vďaka odlišnému objednávateľovi vysielania (Netflix) mohli dovoliť o niečo väčšiu slobodu tvorby a tak v nejednej epizóde dokážete naraziť na rôzne odkazy z oblasti pop kultúry, parodujúc akčné filmy ako Mission: Impossible, Hriešny Tanec, Scott Pilgrim vs The World. Skutočným prekvapením je pre mňa referencia na hororový snímok so Zombie tématikou menom Night of the Living Dead (k tomu všetkému si ešte prirátajte aj veľmi vtipné "rozbíjanie štvrtej steny"). Jedinou nevýhodou, ktorou výsledný projekt disponuje sú podľa môjho skromného názoru, prechodné scény z jedného príbehu do druhého, keďže sa často snažia byť vtipné svojim slap-stick humorom, no často je tento humor jednostranný. Nedá sa, ale tomuto štýlu humoru vyvrátiť fakt, že ak je podaný správne, stáva sa z neho výsledná zbraň každej komédie. Takže, aby som to zhrnul, z nových prírastkov do tohto seriálu som viac než len spokojný. Aardman stále dokáže tvoriť strhujúce stop-motion animáky, ktoré dokážu vykúzliť úsmev na tvári nejednému dieťaťu. To, že tento efekt dokážu docieliť aj pri dospelej osobe, je už len milý bonus. Ak nemáte čas či máte malé ratolesti, môžem srdečne odporučiť a ak si to pozriete s nimi, istotne nad tým ani jedna strana neohrnie nos. Kto by kedy povedal, že spin-off seriál pre Wallace and Gromit sa dokáže tak vyšvihnúť, že predčí obsahovo a kvalitou svoju materskú sériu? „For Shaun the sheep, He's Shaun the sheep, He even mucks about with those who cannot bleat, Keep it in mind, He's one of a kind, Oh, Life's a treat with Shaun the sheep.“ ()