Devil May Cry

• Japonsko デビル メイ クライ (viac)
Japonsko, 2007, 4 h 48 min (Minutáž: 24 min)

Tvorcovia:

Hideki Kamija

Kamera:

Kazujuki Óta

Misato Fukuen, Tošijuki Morikawa, Akio Ócuka, Acuko Tanaka, Fumiko Orikasa, Akihiko Išizumi, Romi Paku, Šin'ičiró Miki, Šózó Iizuka, Tomokazu Seki, Júdži Ueda (viac)

Hlavní hrdina Dante je lovec démonů a jiných podobných potvůrek, miluje pizzu a je obecně hodně "cool". V jednotlivých epizodách zachraňuje lidstvo před hrozivými démony při mnoha různých příležitostech (někdy i dost netradičních). Pro potřeby tohoto podnikání si založil vlastní podnik na hubení démonů s názvem Devil May Cry. V anime seriálu na motivy slavné herní série uvidíte mnoho démonů, hodně zbraní a také hodně krve. (Looser)

Soweek

Pln očekávání jsem se vrhnul do tohoto anime, ale hodně rychle mě vlna radosti přešla. Souboje pořád ty samé, ale doopravdy naprosto, zbraně pořád stejné, napětí nulové, vtip občas pobaví. Toto všechno by se dalo opomenout stejně tak, jako sem to opomenul u Hellsinga, jenže tam to zachraňoval příběh, který tu jaksi chybí. Epizody jsou totiž monotónní také, nenavazují na sebe,každá má svůj příběh a svého démona, kterého Dante zničí snadněji, než si objedná pizzu. Bez příběhu nemůže být ani napětí, takže tu vlastně nezbylo skoro nic, kromě dobrého Danteho charakteru. No jak tak na to koukám, chtěl jsem dát původně 3 hvězdy, ale čtu si svoje hodnocení a dám to ještě o hvězdu dolu:-) ()

pivo

Strašne veľké sklamanie. Postavy sú ploché, nič o nich nevieme a okrem toho ma (vrátane hlavného hrdinu) vôbec nezaujímali. O tom, kto je Dante sa okrem jednej informácie nič nedozvieme, prečo to vlastne robí. Patty je okrem posledných dvoch dielov úplne zbytočná. Keby boli aj všetci umreli, tak by mi to ani nevadilo. Dej epizodický, ak nerátam, že sa tam občas objaví ten dement s krivými očami, ktorý keď sa začal smiať, tak som mu mal chuť dať riadnu po hube. V prvom rade nechápem, prečo ho Dante už dávno nezabil. 10 dielov prakticky o tom istom, len s inými postavami a poväčšine o ničom. Samotný svet (či už ľudí alebo démonov) nie je veľmi dobre vykreslený. Vieme, že kedysi boli spojené, ale prečo už nie sú, sa znova nedozvieme. Súboje tiež neboli žiadne terno, žiadne eye-candy, len vystrieľal pár nábojov a koniec. A ten súboj v poslednom dieli to tiež moc nenapravil. Jednoducho, našiel som skôr len samé zápory a nechce sa mi o tom rozpisovať. Občas to bolo fajn, zaujímavé, ale fakt len občas. Jediné, čo sa mi naozaj páčilo, bola kresba. Škoda, malo to na viac. ()

piserius

Děj je docela zamotaný, ale pokud se člověk podívá až do konce, tak zdánlivě nesouvisející příběhy konečně začnou zapadat jeden do druhého a je to prostě bomba. I když je zde mnoho nevysvětleného, tak, dle mého názoru, je to další z řady perfektních mang, které jsem měl tu radost shlédnout. Snad se někdy dočkáme další série, kde se dozvíme, jak to vůbec je doopravdy s hlavním hrdinou... ()

strougy

Neznalost herní předlohy u mě znamená, že nejsem limitován nostalgií a vyjadřuju se tak jen k tomu, co mi nabídnul samotný seriál. Bohužel se jedná v podstatě pouze o negativa. Otravné opakující se stereotypy a trapné vtipy skrze epizody, nezničitelný hlavní hrdina bez adekvátního protivníka a kupa nezajímavých vedlejších postav, počínaje dvojicí občasných spolupracovnic a konče Patty, dalším důkazem, že malé děti do podobných anime nepatří. Pozitiv by se našlo minimum, možná tak povedený opening s příjemným hudebním tématem, několik povedených akčních scén a určitý vzestup kvality v epizodách předcházejích naopak velmi špatnému závěrečnému dílu. A vůbec, osobně prostě nedokážu fandit postavě, holdující po hospodách jahodovému poháru, tss. Velmi, ale skutečně velmi slabé 2*. ()

Subjektiv

Všeobecné nadšení tímto seriálem bohužel sdílet nemohu. Devil May Cry u mě docela funguje jako drsný rockový videoklip, jako anime s příběhem už nikoliv. Že nemáme souvislý děj, ale seriál se skládá z epizod jež na sebe pramálo (spíše vůbec) navazují, je škoda, ale není to samo o sobě katastrofa. Takový Shinichiro Watanabe a jeho Cowboy Bebop dokazují, že to jde i tak. Watanabe umí ovšem skrze používání různých zkratek každou epizodu narvat spoustou děje. Devil May Cry však toto nemá, chybí mu i originální zápletky a ještě ke všemu se většina dílů řídí jednoduchým dějovým schematem. Např. na začátku musíme vidět nějaký spor mezi Dantem a Patty, na konci musí být killnut nějaký ďábel, někde uprotstřed musí být sežrán zmrzlinový pohár atd. Krom toho se musí mihnout jistá postava, která podstatnou roli bude hrát až v samotném finále - zřejmě proto, aby divák získal iluzi, že sleduje promyšlený souvislý příběh. Přitom by onu postavu stačilo škrtnout a žádná epizoda by tím vůbec neutrpěla. Ale abych jen nehaněl - hodící se hudba (při samostatném poslechu bez seriálu mě ale moc neoslovila), slušná kresba, dvě sexy samice v roli Danteho pomocnic a jedna vcelku zajímavá pokrová partie. Jednoduše řečeno - klasický hormonální seriál - slabé ***. ()

• Seriál byl inspirován stejnojmennou kultovní videohrou od společnosti Capcom. (AngelusCZ)