Darker than Black: Kuro no keijakuša

• Japonsko DARKER THAN BLACK 黒の契約者 (viac)
Animovaný / Akčný / Dráma / Fantasy / Mysteriózny / Psychologický / Sci-Fi
Japonsko, (2007–2009), 15 h (Minutáž: 24–25 min)

Misato Fukuen, Ikuja Sawaki, Masaru Ikeda, Hidenobu Kiuči, Nana Mizuki, Šin'ičiró Miki, Hidejuki Tanaka, Iemasa Kajumi, Nozomu Sasaki, Čika Sakamoto (viac)

Li Shunsheng - mladý student, který přijíždí z Číny do Japonska. V žádném případě. Li je kontraktor. Muž bez citů, který má zvláštní schopnosti. Jeho prací je likvidovat další kontraktory podle přání lidí. Kontraktoři jsou totiž bezcitné loutky, které udělají pro lidi cokoli. Jenže, je to opravdu tak? Odkud se vlastně kontraktoři vzali? A co jsou zač Loutky? (Lulubell)

Scalpelexis

Takové solidní pohodové pokoukáníčko. Hei je těžce cool postava (maska, schopnost, oblek, herectví - dlouho jsem si neoblíbil někoho natolik), která moc neřeší, ale koná. Po několika dílech jsem se bál, aby nám to nesletělo do té klasické vaty ve střední fázi, ale vedlejší aktéři jsou též docela zajímaví, takže nudě bylo zabráněno. Navíc jsem po delší době ocenil, že mé city nebyly nijak napínány, prostě jsem se jen vezl na vlně. Dobrý nápad, slušné postavy (jen to očko s tou růžovovláskou jsou naprosto zbyteční), pěkná animace..jen bych přeci jen ocenil o něco větší hloubku a více vysvětlování někde ke konci. ()

Subjektiv

Darker than Black je seriál, do kterého jsem vkládal značné naděje. Hodnocení na ANN je slušné a láká k podívání. Hrdinové jsou dospělí a to obvykle znamená i jejich dospělé chování a skutečně se tak většina postav chová. Prostředí zajímavé, zápletka tajemná, grafické zpracování příjemné... Jenže prvotní skoronadšení začnou záhy dusit jiné charakteristiky seriálu. Tou první nepříjmenou vlastností je epizodičnost seriálu, epizodičnost, která postrádá pestrost zápletek, kterou má třebas Cowboy Bebop. Epizody v podstatě slouží jen k představení vedlejších postav a jejich následnému uložení k ledu na dobu neurčitou. Epizody navíc nevzbuzují zájem i z důvodů nejasnosti poslání postav. Víme sice, co se v seriálu děje, ale vůbec nevíme, proč se tak děje. Smysl jednání postav zůstává utajen téměř až do konce. Tato skutečnost sice může někomu násobit požitek z tajemné atmosféry, kterou Darker Than Black bezesporu disponuje, mně však spíše ničila zájem o děj. Finále - Konec skutečně nic pořádně nevysvětlí, v tom má mandelbrot naprostou pravdu. Dočkáme se pouze jakýchsi pološílených řečí poslepované z návzajem rozporných a neslučitelných disciplín jako je kvantová mechanika, parapsychologie, New Age filozofie a postmoderní filozofie. V závěru se autoři snaží plavat ve filozofických hloubkách, zatím se však topí na mělčině. Nepřekvapuje mě, že takový mix se zrodil právě v podobě anime seriálu, které tu umně, tu hloupě kombinuje zdánlivě nekombinovatelné. Bohužel Darker Than Black je dítě zrozené pro inkubátor. Postavy - Většina postav z DTB je poměrně zajímavá, a to i postavy vedlejší. Líbí se mi, jak Hei přeskakuje z polohy drsného Contractora do přetvářky ustrašence, jsem spokojen s dospělou Kiriharou cele oddanou své práci, těší mě citová uzavřenost Huanga... Jen kdyby tam nebylo to otravné soukromé očko se svou asistentkou. Tenhle rádobyMarlowe mi svou snahou mě rozesmát dokázal pít krev... Lepší ***. ()

Zíza

Líbí se mi na tom provázanost, nějaký příběh se tváří vskutku epizodně, ale přitom sahá do animované budoucnosti. Nápad o světě, kde jsou brány a kontraktoři a loutky, se mi moc líbil. Mám veskze takové nápady vždy velmi ráda, akorát zpracování často pokulhává, tady naštěstí ne, takže jsem spokojená. Hudba - opening jsem nikdy neviděla celý, nesedl mi, ale zato 1. ending... ten mě vysloveně bavil, vždycky to bylo za tím díle buď sklidnění nebo "oživení", záleží na tom, co se dělo v tom či ono díle, prostě mi vždycky udělal takovou pěknou tečku za dílem, až jsem si ho začala zpívat... Hlavní postava mě ze začátku moc nebrala, prostě jsem si říkala, že to vypadá na typický archetyp. On jím teoreticky i je, ale archetyp, který si časem - tedy tak to bylo u mě - oblíbíte. Postavy, jež nespadne do oddělení "nenáviděné". Není to vyslovený hodňásek, co se bojí zmáčknout spoušť, a když tak pak strávit noc plnou výčitek. Pokud nějaké má, dobře je před okolím schovává - i před divákem. A když je to ten hodný student Li, tak vám ta jeho hodnost nepříjde otravná, jako se to stává u jiných postav. Asi to jde vidět, ale vážně jsem si ho časem oblíbila! To asi pro ty jeho oči... ;-) Ke konci anime skvěle graduje a já již teď vím, že 2. sérii nenechám dlouho čekat. Genocidě zdar! A 26. epizoda byla velmi zajímavá :-D ()

Hem.m

Seriál je strašně nevyvážený, někdy sám sebe shazuje dolů, což jsem nedokázal pochopit proč. Pár epizod mi tu navíc příjde naprosto zbytečných a navíc postava detektiva a té anime milovnice, která mě také přehnaně štvala.. Bohužel seriál také chytá děj pomalu až ke konci, což je také trochu divné a díly předtím, kde se pořád řeší jen nějaké jednorázové úkoly nejsou tak zábavné jako třeba díly Scooby Dooa.. Ale tak abych řekl pravdu, nakonec mě seriál bavil u posledních epizod a celkem mě i překvapil.. Bohužel v průběhu seriálu mě potkalo spoustu zklamáním s velkým Z a to hlavně, protože jsem čekal surové vrahy bez citů, o kterých se tu pořád někdo zmiňuje, ale pak uvidíme, že mají i nějaké city a kvůli tomu jsem myslel, že se seriál jmenuje "hustě" Darker than Black, ale tak co.. Dále hudba na jednu stranu jsou tu dobré skladby, ale na druhou je tu spousta, co mě vůbec nenadchla jako třeba OP, ale na tom nezáleží. Ale i v průběhu seriálu se najdou skladby, co mě spíše štvou, abych pořád nepomlouval hudbu jak je špatná, tak se mi líbili dvě skladby, jedna hraje vždy, když je na scéně detektiv Columbo a druhá myslím byla, když Li bojoval s tím, co stříká krev.. Ale celkem mě hudba spíše zklamala. ()

pivo

Prakticky platí to, čo napísal Subjektiv. Najväčšou chybou je delenie na dvojepizódky, v ktorých sa seriál väčšinou venuje vedľajším líniam. Potom je to samozrejme aj dosť nevyvážené. Niektoré diely sú vynikajúce, niektoré menej. Čo treba pochváliť je vykreslenie postáv, ktoré sa aj trocha vyvíjajú. Akcie nie je až tak veľa, ale keď už je, tak je super. Ďalšou zložkou, ktorú musím vyzdvihnúť, je hudba, je tu veľké množstvo vynikajúcich tém. Záver samotný mi až tak nevadil, tá otvorenosť sa mi zdala fajn a rozhodne by som si pozrel ďalšiu sériu, ak bude. ()

TomX2

Musím vychváliť to, ako seriál pracuje s postavami - či už hlavnými alebo vedľajšími, každá má vlastné ciele, každá je rôznorodá a každá do deja sadne. Ďalším plusom je samotná zápletka (nie scenár ani dej!), ktorá už od prvej chvíle pôsobí zaujímavo a nápadito. Ak k nej priradíme tajomnú atmosféru a psychológiu seriálu + zvyšné pozitíva (animácia, hudba), vyšiel by z toho naozaj kvalitné dielo. A ono to síce kvalitné fakticky je, stále tu je však point, vďaka ktorému som mal z Darker than Black priemerný dojem. Príbeh. Spomínaná zápletka je fajn a postavy tiež, no nič čo sa doposiaľ v seriáli stalo nám nie je objasnené. Niektoré veci nedávajú vôbec zmysel, zvraty sú nič moc, dej je veľmi predvídateľný a nájdu sa tam do oči bijúce klišé. K tomu sú v seriáli miestami dosť nudné pasáže a skoky z akcie do drámy (alebo naopak) v určitých častiach nemali ten správny drive a kazili môj výsledný dojem. S poslednou epizódou tak nie som veľmi spokojný, čo nie je vôbec prekvapujúce. Lepší priemer. Priemer: 66% ()

_Moon_

Velmi komplexně pojatý seriál. Výborný námět přímo vybízel ke stvoření nějakého akcí nabitého díla. Autoři nicméně dali před akcí přednost postavám. A udělali dobře. Bohužel v závěru se seriál vydal z dobře zaběhnutých kolejí a upřímně řečeno se to moc nepovedlo. ()

mandelbrot

Darker than black se spoustu času věnuje množství vedlejších postav a hlavní příběh se rozkrývá jen velmi pomalu, což by nemuselo být nutně špatně, kdyby závěr nepůsobil v kontrastu tak uspěchaně. Nejhorší ale je, že konec vlastně až tolik nevyřeší a prakticky nic se v něm nevysvětlí. Celá mytologie světa DTB se proto jeví dost nepromyšleně a prázdně. S případnou druhou sérií bych možná bych byl při hodnocení shovívavější, protože co se postav a akce týče má seriál rozhodně co nabídnout. Ale ten příběh se s koncem úplně rozpadne. ()

Hees

Darkar than black je zaujímavý počin, ktorý má len minimum chýb.Hlavnou chybou je že neukazuje kompletné súboje ale len výsledok preto človek potom nevie ako súboj prebiehal(nie vždy ale).Ale to je podla mňa jedna z hlavných chýb ostatné sú zanedbateľné.Postavy sú dobre predstavené každá má svoju časť, v ktorej pochopíte čo je zač.Každá postava je unikátna a zaujímavá.Darker than black by som nazval špionážnym anime pretože je v ňom veľa frakcií či už štátnych alebo nie.Tieto frakcie proti sebe či už bojujú alebo spolupracujú.Rozhodne to stojí za pozretie.Teším sa na druhú sériu.(black reaper go). ()

Saraph

K tomuhle seriálu jsem se věřte nevěřte dostal tak, že jsem hledal "podobné" Death Notu, aneb něco velice inteligentního. DTB sice není nijaká inteligenční bomba, nicméně je to příjemná změna oproti sezónnímu odpadu plného kalhotek. Musím říct, že už v nějakých prvních pěti epizodách jsem si seriál naprosto zamiloval, zejména trojici Hei + Mao + Yin. Sice jsem měl ze začátku docela problém pochopit, o co tam vlastně má jít, ale to se postupem epizod a dalšími sériemi naprosto vytratilo. Nevidím v tom nic super mysteriózního, nicméně stále je tam příběh hodný vysvětlování. ()

WildevilCZ

Anime, které jak začne, tak mu úplně nerozumíte, a jak skončí, tak jste na tom stejně. Seriál je bohužel epizodický a celý děj je vlastně nalepen do posledních 2 dílů, kde všichni umřou (super to miluji). Shrnuto podtrženo, celkem nuda, typické B grade anime. 80% ()

Monoxid

Za poslední a po-poslední díl musím ještě zvýšit hodnocení :) Zvláštní, rozkouskovanost mi vůbec nevadila, byla tam spousta veeelice sympatických (a když ne sympatických, tak alespoň zajímavých) postav, a právě to je asi důvod, proč ráda přehlédnu méně dechberoucí děj. Co se týče hlavního hrdiny, vrtalo mi hlavou, co na něm ty ženský viděj... a pak mi vrtalo hlavou, co já na něm vidim... :D Navíc, tohle anime mi prostě z nějakého záhadného důvodu chce utkvět v paměti. ()

skretik

Fantastický seriál, plný hlbokých myšlienok, deja, tajomnosti... Ešte je 26. časť (OVA) a potom začalo už aj pokračovanie, ktoré je rozhodne úplne iné, ale stále fantastické... (to je ako odpoveď pre tých, ktorí sú nespokojní so záverom... minimálne odporúčam mrknúť na to OVA, to dosť "ukončí" sériu, vysvetlí niektoré veci, ktoré potrebovali byť vysvetlené. A pokračovanie zase odhaľuje ďalšie tajomstvá Li-kuna) odporúčam vnoriť sa do deja tohto pochmúrneho sveta plného prekvapení... ()

killjezor

Podivné. Postavy jsou silně černobílé, ale nakonec vás stejně přitáhnou. To, co na jednu stranu působí jednoznačně, není až tak jasné. Moderní Japonsko v seriálu prakticky beze změn. Život funguje normálně, ale svět se změnil. Hodně se mi líbí myšlenka, že za použití "magie", musíte zaplatit podle smlouvy. Celkové vykreslení světu ale hraje až druhé housle, protože opět jde hlavně o vztahy lidí a kontraktorů. ()

D.Snake

Popravdě jsem od toho nikdy moc nečekal. A tak se i stalo... Po Darker than Black jsem sáhl, protože jsem dostal chuť na něco jednoduššího a akčnějšího. Příběh a zápletka je docela klišé, místy matoucí. Postavy... Docela fajn, ale zrovna Hei mi moc sympatický nepřišel. Je ale zajímavé sledovat jeho excelentní herecké výkony - na veřejnosti plachý studentík, v práci nelítostný zabiják. Ostatní postavy mi přišly ale lepší, ať už to byly nějaké hlavnější nebo ty vedlejší, co se objeví jen na 1 nebo 2 epizody. No nakonec to nebylo zas až tak zlé. Jen prostě klasicky nadprůměrné akční anime s pěknou animací a zbytečně složitě se tvářícím příběhem. Každopádně jsem se u toho ale docela dobře bavil. 7/10 ()

Jayem

Celý serial je dosť zmätený. Rozdelený v podstate na 12 príbehov ( každý príbeh rozdelený na 2 časti ). Príliš vela zbytočných vedlajších postav. Každá postava má svoj vlastný príbeh, ktorý sa preplieta s hlavnými postavami či už viac alebo menej (prípadne vôbec). Kvalita jednotlivých príbehov dosť kolísa. Niektoré časti su úplne oničom (hlavne príbehy v ktorých sa vyskytuje trafený sukromný detektív so svojou ešte trafenejšou asistentkou) a iné zas celkom zaujímavé. V podstate aj serial konči dosť stupidne a nič neni poriadne vysvetlene. ()

kubka4

Děj Darker than Black opravdu stojí za to. Možná to na první pohled působí jako epizodické anime, které nemá ucelený příběh, ale ve skutečnosti je vše svázané dohromady, akorát o tom do závěrečného vyvrcholení nemáte tušení. Do děje jste na začátku vhozeni a nikdo se příliš nemazlí vám věci vysvětlovat. Celý svět a jeho fungování je odhalováno postupně a tak se stane, že ne vše budete v daný moment chápat... Ale to je na tom asi právě to nejlepší - ten moment, kdy se vše propojí dohromady, zapadnou do sebe jednotlivé dílky skládačky a vše najednou dává smysl. Rozhodně od toho nečekejte nějaké velké porce humoru. Scénky na zasmátí tu sice jsou přítomné, ale je jich pomálu. Celkově má DtB spíš ponurejší temnou atmosféru, která odráží okolní svět ovládaný ze stínů tajnými organizacemi apod. Opravdu jsem si to užil a vřele doporučuji všem fanouškům sci-fi. - 100 % ()

umisk

Skvělá podívaná, nenudí (dostatek bojových scén) na druhou stranu má i citovou hloubku. Vše doplňuje výtečná hudba Yoko Kanno (další plus). ()

Moiraine

DtB má na první pohled docela nezvyklou strukturu, kdy se jeden příběh odehrává ve dvou epizodách. Zjistila jsem, že tento koncept mi naprosto vyhovuje: 'epizodnost' příběhů se nestačí omrzet a zároveň to dává dost prostoru pro rozvinutí jednotlivých dějů. Přináší to ale i úskalí v tom, že mi to až příliš rychle uběhlo. Osobně bych ocenila trochu víc prolínajícího se děje skrz celý seriál. Takhle mi zůstalo pár věcí, kterým bych chtěla trochu hlouběji porozumět. Postavy jsem měla ráda snad všechny, a to včetně té růžové asistentky detektiva (což je trochu s podivem, protože tenhle typ postav mi většinou neskutečně leze na nervy), ale nejraději jsem asi měla tu kočku :) Vřele doporučuji i 26. epizodu, která je vlastně tak trochu bonusová. ()