Největší vášní a koníčkem chlapce Yorita je fotografování oblohy ve všech možných podobách. Je schopen si i ráno přivstat, aby stihl pořídit snímek toho nejlepšího okamžiku při východu slunce. Jednoho dne se vydá před čtvrtou hodinou ranní k řece, aby si pořídil do své sbírky další fotografii, ale z jeho soustředění a příprav ho vyruší hezká neznámá. Dívka se snaží zuřivě dostat do starého automatu pro obyčejnou rajskou polévku, ale přístroj se nevzdává. Yorito jí tedy pomůže, ale když jí chce plechovku předat, je dívka pryč. Později se s ní setká znovu a přitom se nechtěně vystaví nečekanému nebezpečí. (EMIA)

Subjektiv

Děj - Yorito, snílek ze střední školy s oblibou fotografující nebe, jedné noci potká Matsuri. A tato dívka je jinou noc před Yoritovýma očima napadena neznámým mladým mužem. Uprchne mu sice, nicméně při souboji použije schopnosti, které ukazují, že Matsuri není tak docela člověk. Setkání s Matsuri převrátí život naruby nejen Yoritovi, ale i jeho sestře Aono a spolužačce Maně. Žánr - Sola je multižánrové anime, které poměrně zdařile kombinuje fantasy a romantiku, dokonce se nebojí vše proložit akčními scénami, které jsou v rámci romantického žánru zdařilé. Animace, kresba - Animace i kresba je na televizní seriál propracovaná, nicméně to se v současné době pomalu stává standardem. V designu postav zaujme Matsuri a Aono. Verdikt - Sola se zpočátku dost plácá v poloze netradiční středoškolské romance, která sice není úplně špatná, ale ani příliš dobrá. Dramatičtější díly nastupují až ke konci. Netěšila mě občas přílišná melodramatičnost ve scénách, jimž by IMHO slušela prostá civilnost. I o nějaké zásadnější originalitě by se dalo s úspěchem pochybovat. Přesto mě seriál ke konci bavil natolik, že mu ty lepší *** dám. ()

Larky

Sola je jedním z těch Anime, které není dobré soudit podle začátku...ne ani tak proto, že by on sám byl tak moc špatný, ale spíš pro to, že čím víc scénář postupuje, tím je lepší. Dovolím si tedy nesouhlasit z Five By Five. ------ Právě počáteční díly jsou ze Soly to jednoznačně nejslabší. V nich si odbudeme jednak trochu nudnější seznámemí s postavami a také jejich jakési vyblbnutí, ať už je oným vyblbnutím myšlena zaláskovanost nebo třeba různé rádoby vtipné situace. V začátečních dílech je taky znát, že sám scénář se ještě trochu hledá. Nicméně po nějakých 3-4 dílech se najde. Naštestí, sluší se říct. ------ Do té doby nezajímavý a tuctový scénář najednou dostane pořádný řád a hlavně dobře napsaný dramatický příběh, přičemž právě dramatu se drží jako klíště až do povedeného finále. ------ Postavy jsou napsány vesměs poměrně civilně a žádná z nich nijak nepředčí ty ostatní, což ve výsledku Sole získává plusové body. Chovají se také poměrně racionálně, byť je pravda, že některé né uplně normální věci nelogicky přijímají s ledovým klidem ------- Hudba je v jednotlivých dílech solidní (OP nic moc) a animace ctí vyšší standart dnešních Anime ----- V konečném součtu je Sola určitě příjemným překvapením, nicméně na víc jak obyčejný nadprůměr nemá. Zejména kvůli nemastnému, neslanému začátku a některých menších lapsech v chování postav. Slabé 4* ()

Pirkaf

Není to žádný vrchol žánru, je to trošku klišoidní, ale koukat se na to dá. Těžko říct, co na tom Japonce tolik zaujalo, že vyhlásili Solu za anime roku (aspoň jsem to někde četl).. ()

Cassandra

Zápletka je opravdu prostá i na 13-dílný seriál (klidně si umím Solu představit jako několikadílnou OAV sérii), ale v zásadě si nemůžu stěžovat - hlavní zvrat mě překvapil, konec dojal, takže všechno je, jak má být. ()

Five By Five

Začalo to sľubne, no keď vyšla na povrch zápletka - už som iba ľutoval... väčšina častí neskutočne nudná, prakticky všetko sa dozviete v tej predposlednej a aj to nie veľmi šťastným prevedením - na preskačku sledujeme tri dejové línie a fakt slušný guláš to je hlavne keď v dvoch z nich začnú bojovať tie isté postavy... V poslednej časti ešte ukončenie a pripomenutie prečo ste to vôbec vydržali pozerať (vedľajšie postavy)... Má to aj dva špeciály, no do tých som sa už nedokopal - hlavne preto, že sú v nich opäť postavy, u ktorých som bol na konci rád, že je už konečne po nich... - lepšia 1* ()