Nic nenasvědčovalo tomu, že by ten den měl být v životě rodiny Wellingsových něčím výjimečný. Matt, bývalý voják a momentální trenér ve fitku, byl jako vždycky v práci, Leanne se s malou Rosie a o dva roky starším Ethanem chystala zajet do útulku pro zamluveného psa a pak do domova důchodců za svým dědečkem, dospívající Tanya z prvního Leannina manželství se vymluvila na úkoly, aby nemusela s nimi... Úplně obyčejný den v životě úplně obyčejné rodiny. Nikdo nevěděl, že ode dneška už nikdy nic nebude jako dřív. Že dědeček bude na svou vnučku a pravnoučata čekat marně. Že policie, kterou zburcuje, najde v noci na dálničním odpočívadle otevřené opuštěné auto, že nikdo nebude schopen odpovědět na jedinou otázku z těch, které se okamžitě vyrojí: Co se vlastně stalo? Kde všichni jsou? Je to únos? Ale mohl vůbec někdo nepozorovaně unést matku, její dvě děti a psa? Nebo je to jen kamufláž, která má zmást stopy, a Leanne dobrovolně odešla za někým jiným? Bylo opravdu jejich manželství tak šťastné a bez mráčku, jak tvrdí Matt? Policie tápe a bulvár se žene za senzací. Ostatně není divu. Může být ideálnější téma pro trháky z prvních stran, než atraktivní blondýnka, dvě rozkošné děti a pes, kteří zmizeli za tak záhadných okolností?

Britská minisérie Pět dní byla dokončena měsíce předtím, než zmizení malé Madeleine McCannové z portugalského letoviska rozpoutalo mezinárodní šílenství, i když by se na první pohled mohlo zdát, že jím byla přímo inspirována. Její scenáristce Gwyneth Hughesové však šlo přesně o toto. O zachycení všeho toho, co je spjato s takovým senzačním zločinem, o to, co to udělá s rodinou, příbuznými a konec konců i vyšetřovateli, o podezření, které to na všechny, dokonce i ty, kteří jsou nejvíc zasaženi, vrhá. Neboť každý má co skrývat. I v úplně obyčejných, normálních rodinách má každý jejich člen svá malá, obyčejná tajemství. Která pak mohou v případě takovéhle strašné události vrhnout na svého nositele úplně jiné, zkreslené světlo. "Jsem v podstatě dokumentaristka," říká o sobě Hughesová, "a mám ráda příběhy ze života, příběhy, které se staly. Nebo alespoň takové, které se stát mohly." Není to však jen příběh sám, který autorku zajímá. Jde jí také - a především - o pohled na jednání člověka v mezní životní situaci, o sondu do mezilidských vztahů, o rozkrytí jednotlivých charakterů všech zúčastněných, tak jak se vyvíjejí v průběhu celé události. Proto těch "pět dní". Pět dní, které byly klíčové pro celé více než dva měsíce se vlekoucí vyšetřování tohoto případu. Den první, den třetí, den dvacátý osmý... (oficiálny text distribútora)

Mlle

Britská rodina podivně taktizovaných postav nevyvolávajících sympatie, zachycená přesně na hranici, kdy se střední stav plynule mění v prekariát, aniž by ovšem příliš musel měnit své návyky, a to zejména vzájemnou přetvářku, neschopnost řešit situace, zametání problémů pod koberec… pravděpodobně i neschopnost mít vůbec někoho rád. Na pozadí záměrně nekvalitní postprodukce jim sekunduje vyšetřující tým podrobovaný denodenně hloupým procesním pravidlům, jež se nakonec stávají samotnou osou týmové práce i vyšetřování, netřeba jistě zdůrazňovat, že na úkor úspěšnosti. Děj slibuje od prvních minut zajímavý vývoj, a co slíbí, to také naplní. Osobní příběhy bezduchých postav, které seriál pohlcují, jsou ale velmi nezajímavé, přízemní, fádní a cizorodé a celou zápletku nakonec úplně pohřbí. ()

anderson

ČESKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA = 6.12.2008 (22.12.2008) Jedná sa skôr o štúdiu medziľudských vzťahov ako o čistokrvnú kriminálku. Napriek tomu pôsobivé. Pre niekoho istotne nuda, ja dávam za 4*. (7.1.2009) ()

emma53

Za prvé je to pět dílů (snad to opraví) a za druhé se skutečně jedná spíš o psychologicky zaměřenou minisérii a mezilidské vtahy, kde ta kriminální složka je téměř podružnou záležitostí. Pomalejší tempo mně tak poskytlo možnost rozebrat hlavní protagonisty, jejich pohnutky, minulost atd. důkladněji. ()

lialia

Neslaný, nemastný. Kriminální zápletka mi přišla zajímavá, ale řešení se příliš vleklo a koncové vysvětlení bylo nějak narychlo, nedotažené a neuspokojivé. Psychologie postav mi přišla nedotažená a mělká, takže ani toto neobstálo. Dokumentární je asi nejvýstižnější, ale prostě to nevtáhne. Tedy kromě jediného - hudební doprovod byl úchvatný. Tohle jediné dodalo seriálu jakýsi náznak atmosféry, chvilkový pocit, že nekoukám jen na nudnou, nepříliš zajímavou posloupnost scén. ()

Zlaté glóby vyhlášeny, ale nepředány

Zlaté glóby vyhlášeny, ale nepředány

14.01.2008

Jak již bylo řečeno, oficiální ceremoniál předávání Zlatých glóbů byl zrušen poté, co se ho rozhodli bojkovat i samotní herci, aby tak podpořili již několik týdnů se táhnoucí protestní stávku… (viac)