Mlčenlivý a zachmuřený vyšetřovatel Sadet nyní prochází nejhoršími okamžiky svého života. Dennodenně musí čelit zničujícím výčitkám svědomí, protože selhal. Někdo totiž zavraždil jeho parťáka a on není schopen dopadnout pachatele. A navíc je od základu otřesena i jeho víra v organizaci, pro niž pracuje - stává se svědkem tajných interních machinací, které jasně napovídají, že zde existují příliš těsná a nebezpečná napojení na vládní struktury. Veškerá jeho frustrace naplno vyvře v momentě, kdy se vydá po stopách své milenky, jež záhadně beze stopy zmizela poté, co se zamilovala do bývalého militantního radikála. Už nemá důvod proč být hodný a cítit lítost. Naopak. Nadešel čas, aby na cestě za svým cílem použil ty nejtemnější a nejhorší praktiky, jež ho za dlouhá léta výcviku naučili. To vše v drsném tureckém thrilleru z roku 2007, který se dočkal hned dvou cen na filmovém festivalu v Ankaře. (oficiálny text distribútora)

slunicko2

Politicko - kriminální thriller po turecku. 1) Tak jsem se konečně dočkal a shlédl svůj první film turecké provenience. Velké filmové zážitky jsem neočekával a tak nejsem zklamán. Spíše mě zajímalo, jak se projeví v národním filmu turecká specifika. Inu, dosti výrazně. Vyšetřování se několikrát zadrhne na skutečnosti, že toho či onoho potencionálního svědka policie už dříve při různých příležitostech zabila. Výslech ve "speciálním" výslechovém středisku uprostřed polí začíná tím, že vězně vybalí z kovové transportní krabice a rutinně trochu zbouchají. I "standardnější" výslech se neobejde alespoň bez cvrnkání do uší (to docela bolí, zkuste si to). Vojenský velitel dá svému podřízenému volno, aby "vyřešil" nevěru své dívky a přihodí mu k tomu pistoli a peníze. Inu, Turecko..._____ 2) Pochmurnou atmosféru filmu, vlastně televizní inscenace, abych byl přesný, podtrhují barvy zdí - nevábný obytný dům má tmavohnědou, nemocnice světle šedou, vězení tmavě zelenou. Hlavní hrdina prochází šedivými pustými úřadovnami a rozmlouvá s přítomnými geronty nebo gerontoidy (nic proti starým lidem) jako nějaký kafkovský hrdina ze Zámku. To je asi ono "fascinující polosnové mystérium s příchutí filmu-noir", jak píše Matty. No nevím..._____ 3) Nepochopil jsem, v čem spočívají "nejtemnější a nejhorší praktiky", o nichž píše distributor. Vůbec jsem nepochopil, co je na filmu dobrodružného. Vlastně ani nechápu, proč jsem se na to vůbec koukal. ()

Matty

Přišel o parťáka, přišel o holku, ale nepřišel se mstít. Mlhavá noc je jako film o pomstě bez pomsty, jako vyšetřovací detektivka bez vyšetřování (v klasickém smyslu). Je na ní cosi zvláštního, cosi fascinujícího. Jakoby ani tvůrci nevěděli, natáčí-li realistické krimi, nebo nějaké polo-snové mystérium s výraznou příchutí filmu-noir. Všechno je příliš jednoznačné, příliš jasné a přitom zahalené v mlze. Ani bolestné finální odhalení, které mě přimělo výrazně zvednout hodnocení, nevyznačuje tlustou čarou hranici mezi sněním a bděním. Filmu to překvapivě prospívá, činí jej to tajemnějším a divákům umožňuje vnímat totéž ve vícero rovinách. Nemohu ovšem vyloučit ani možnost, že mělo jít cíleně o přímočarou žánrovku bez překvapení, zato se spoustou zbytečných postav a vět, vysvětlujících těm pomalejším divákům, co právě viděli. Ani v takovém případě bych Mlhavou noc nezatracoval, Ugut Polat má úžasné charisma a technické provedení je rovněž excelentní. Nemohu než doporučit nechat se touto nocí pohltit. 85% ()