Mária Antoinetta

(TV film)
  • Česko Marie Antoinetta - z trůnu na popraviště (viac)
Nemecko, 2004, 44 min

Réžia:

Gabriele Wengler

Petra Špindlerová, Pavel Řezníček, Gert Heidenreich (rozprávač), Detlev Kügow (rozprávač), Dagmar Dempe (rozprávač)

Život, který začal u pozlacené tabule, skončil pod gilotinou.

Vešla do dějin jako poslední královna Francie: Marie Antoinetta. Žila v lesku Versailles, ve světě marnotratnosti, přepychu a radovánek. Krále a královnu však předstihl běh dějin. Francouzská revoluce vyvolala v Marii Antoinettě, ponížené a opovrhované lidem, nenávist k Francii. To ji zatáhlo do osudové hry. Mezi jejími písemnostmi byly nalezeny i záhadné dopisy. Film se pokouší odhalit fakta, která měla navždy zůstat zahalena rouškou tajemství. Byla to státní tajemství nebo tajemství zakázané lásky? Mezi válkou a zradou, láskou a revolucí se zpečetil i osud královny. (oficiálny text distribútora)

lucascus

Poměrně povedený dokument, který mi sice mnoho nového neřekl, ale líbila se mi forma, jak byl zpracovaný. O to více jsem byl překvapený, když jsem v hlavní roli Marie Antoinetty mohl vidět Češku Petru Špindlerovou, která ji zahrála bravurně. Pomyslný klobouk dolů. Jediný mínus tohoto dokumentu je opět opakovaný mýtus, že francouzská královna poslala do éteru větu: "Když nemají chleba, ať jí koláče." Královna tuto větu zřejmě nikdy nevyslovila, byla to pouhá pomluva lidí, kteří ji usilovali o život. A pokud by ji náhodou vyslovila, není to nikde podložené. ()

S120

Hraný dokument o popravě francouzské královny Marie Antoinetty, který překvapivě v některých směrech projevuje odvahu jít proti zažitým mýtům o této postavě evropských dějin. Bohužel na některých místech mu dochází dech a začíná vařit z vody (mám na mysli pasáž, kde vědci poměrně amatérsky zkoumají její milostné dopisy bez jakéhokoliv výsledku - přesto je tomu ale věnována dost velká část dokumentu). V kategorii hraných dokumentů je tento i přes své nedostatky více než standard. ()

NinadeL

Průměrný dokument, který je pro našince poněkud legrační dotáčkami s českými herci. Dobrý je nicméně pro začátečníky v tématu Marie Antoinetty, čistě pro ty, kdo se chtějí rozkoukat. ()

Nuala

Vzhledem k mé zálibě v historii (a zvláště pak v té, týkající se Francie), byl pro mě tento dokument hodně zajímavou záležitostí. Jediné, co mě trochu zklamalo, bylo zdlouhavé pátrání po obsahu královniných dopisů, které se však nepodařilo rozluštit. Přesto však bylo vzrušující sledovat osudy královny tak, jak je sama zaznamenala do svých korespondencí. Obzváště zajímavým pro mě byl dopis napsaný těsně před popravou. Marie Antoinetta asi už pro vždy zůstane jednou z nejzajímavějších osobností francouzských dějin. ()

Karlos80

Z historického hlediska, docela zajímavý dokument skládající se většinou s faktů (typu kdy, kde, proč a jak), a zabývající se všeobecně začínající Francouzskou revolucí, Pádem Bastily, popravou krále Ludvíka XVI. a jeho chotě samotné královny a posléze nástupem Napoleona k moci. Zajímavý dokument, jež vytáhl na povrch, hned několik zajímavých archiválií a různých zachovalých písemností s deníku samotné megalomanské královny, a jejích posledních dnů života. Což naplat stala se určitě jednou z největších osobností Velké francouzské revoluce bohužel jen v roli mučedníka.. ()