Televizní drama J. S. Kupky o nespokojené novomanželce hledající pomoc v ordinaci slavného psychoanalytika Sigmunda Freuda. (oficiálny text distribútora)

allegria

Mimořádně je pro mě u tohoto filmu podružné herecké obsazení či výkony (například zde hojně kritizovaná Eva Vějmělková), protože samotné téma příběhu je tak nesmírně závažné, že vše ostatní mi připadá jako nepodstatné. Pokrytecká puritánská výchova některých rodičů dokáže ještě i dnes, více než sto let po učení dr. Junga, zmrzačit a zdeformovat přirozený vztah k sexu zejména u mladých dívek, takže nemohou mít v dospělosti uspokojivé partnerské vztahy. Je to protipól k sexuální nevázanosti, o němž se však mluví mnohem méně, než by bylo třeba. Hodnotím na prvním místě námět a dále výkony pánů Němce a Munzara. ()

Schlierkamp

Český televizní film podle scénáře J. S. Kupky odehrávající se na počátku 20. století ve Vídni a zabývající se zjišťováním důvodu diametrálně rozdílného střídání nálad a duševních stavů mladé dcery Terezy (E. Vejmělková) známého vídeňského konzervativního psychologa. Jelikož její otec si s léčbou nevěděl rady, začala jeho půvabná dcera navštěvovat tehdy začínajícího psychologa s novými pokrokovými metodami a provokativními myšlenkami jménem Sigmund Freud. Do rolí vědeckých rivalů byli obsazeni staromódní až puritánský L. Munzar a zakladatele psychoanalýzy, příborského rodáka si zahrál F. Němec. V okamžiku, kdy si F. Němec získal důvěru od své půvabné klientky, sama mu začala vyprávět o původu svého trápení a nakonec vyšlo najevo, že její maniodepresivní chování má původ v potlačování svých sexuálních tužeb. Dilema mezi pudovým sexuálním chováním a zkostnatělou pokryteckou morálkou prezentovanou v plné míře jejím otcem u ní vedlo k duševnímu bloku. Toto odhalení doktora Freuda zastavilo jeho obviňování z morálně pokleslých postupů, rivalitu s kolegy se zastaralými názory a nastartovalo jeho úžasnou kariéru. Do dalších rolí byli obsazeni pro mě neznámí ostravští herci, jedinou výjimku tvořil jakýsi Terezin vymyšlený přelud, kavalír z důstojnického sboru, ztvárněný M. Zounarem. Televizní film od F. Filipa z období prolamování puritánských předsudků s názvem korespondujícím se zmatkem v Terezině hlavě, hodnotím díky F. Němcovi, L. Munzarovi a ojedinělému půvabu E. Vejmělkové pouze průměrně. ()

Sekel

Lacina, nic mene povedena televizni hra J.S. Kupky o jednom pripadu Sigmunda Freuda (skvely Frantisek Nemec), ktery se musi dopatrat priciny u hystericke neuroticky (prkenna Eva Vejmelkova) a obhajit svoji metodu pred svymi kolegy, vedenymi pacientcinym zpatecnickym otcem (Ludek Munzar). Zajimavemu pribehu urcovani priciny psychickych problemu, prokladanemu obhajobou Dr. Freuda pred odbornou verejnosti a vsimave pospojovaneho drobnymi detaily (jako jsou zdroje svetla v mistnostech, nebo muzika), by neskodil vetsi rozpocet a naturalistejsi pojeti nekterych scen. ()

Snorlax

Takhle špatně obsazenou inscenaci jsem ještě neviděla. Oba dva skuteční herci, Němec a Munzar, měli spíše menší role, o zbytek se postarala česká šmíra. Především hlavní role pro voskovou figurínu s krycím jménem Vejmělková byla obrovským krokem do prázdna. Z toho námětu se dalo vytřískat mnohem více, dovedu se představit to až mysteriózní tajemno kolem Terezy, které se postupně rozplétá. Přímo vidím tu houstnoucí atmosféru, to napětí mezi Terezou a Freudem. Jenže to by Terezu musela představovat skutečná herečka. Díky osude, že se paní Vejmělková rozhodla věnovat rodině a přestala kazit renomé českého herectví. ()

Cascabel

Jedno z mnoha utnutí se mistra tesaře Františka Filipa. Jestliže má jít o bludiště, proč to školácké provedení retrospektiv a pacientčiných mystifikací (zesvětlený a rozmazaný obraz)? Nebo že by to byla naopak rutinní berlička podávaná zkušeným režisérem proslulému "debilnímu divákovi"? Směšná byla i čecháčkovská vložka kolem veduty Freudova rodiště. Jedna hvězdička za Munzara a jeho výstupy vysoko povznesené nad tuhle lapálii. František Němec nedostal prostor, takže bych ještě půl hvězdičky dal za krásné slzy Evy Vejmělkové. ()