V každom z nás sa ukrýva superhrdina a k jeho odhaleniu postačí občas trochu mágie. V prípade Billyho Batsona (Asher Angel), stačí vykríknuť jedno slovo – SHAZAM! – a toto 14 ročné decko vychované ulicou sa zásluhou starého čarodejníka môže premeniť na dospelého superhrdinu Shazama (Zachary Levi). V dospeláckej verzii so superbožským telom no s dušou dieťaťa sa Shazam púšťa do všetkého tak, ako by to robil každý tínedžer obdarený schopnosťami: užíval by si ich! Dokáže lietať? Má röntgenové oči? Môže rukami vrhať blesky či vynechať test zo sociológie? Shazam sa rozhodne otestovať všetky svoje superschopnosti. No osvojiť si ich bude musieť veľmi rýchlo aby dokázal bojovať proti smrteľným silám zla, ovládaných Dr. Thaddeusom Sivanom (Mark Strong). (Continental film)

verbal

Hm, hm, tak prý rodinná zábava! To tedy zřejmě znamená, že se u toho má bavit celá rodina, tedy kromě globální degenerací vymatlaných dětí i maminky a tatínkové. Touto optikou je to pak ovšem docela riskantní podnik, točit pro tak rozsáhlou cílovou skupinu. Ono totiž statisticky vzato na světě zatím zaplaťsatan asi nebude až tolik rodin, kde je maminka povrchní kýčovitá tupka a tatínek hloupý nevkusný buzerant. To už by bylo hnutí ANO zvoleno do čela OSN a veskrze usměvavá ultrakorektní populace se rozmnožovala análně. Avšak s přihlédnutím ke kulturnímu úpadku, kvocientní degeneraci a geopolitickému patovývoji posledních dekád je třeba se reálně děsit a blít na poplach s výstražně vztyčeným pravým prostředníkem a s hrozivě varovným „Es kommt der Tag!“ na rtech. S takovou přijde fuckt brzy a tato pátá kolona stádové debility je již ikstou vlaštovkou. Přitom primární nápad není vůbec špatný a dala se z něj vytřískat kulantní zábavná taškařice pro kompletní generační spektrum. Zaúřadovala však holyúdská klika diktátu nevkusu a její tolik osvědčený generátor přiblblých a plytkých kolovrátkových pičovin. A taxe Hery Homopotrat nudil Sám doma, až naskočil do Polárního expresu, mířícího do homixové školy zmaru a nouze v Genitálním oparu. Výsledkem je Shitzam! aneb Velebukvoid a šest homodějů, toxický debilotvorný prefabrikát alá Dyzny … A kurva, nedopatřením jsem řekl Shitzam!, tak mě budete muset omluvit. Narostly mi totiž pastelové homoelasťáky a buzipelerínka, tudíž se musím neprodleně vydat dělat VŽUUUUM! do smradlavé přetékající žumpy přiblble klišovitých rodinných hovnot a nejdementnějších homixových šablon, tam správňácky zatočit s předpisově anemickým Voldemrdem a exemplárně hloupým párečkem školních šikanérů a měnit vaše přihlížející děti v retardované nekulturní teplouše. ()

J*A*S*M

Čekal jsem teda o dost víc. Shazam! je taková nekonfliktně "v poho" komiksárna pro mladistvé, čímž pádem nechápu, proč se jí Sandberg v téhle podobě nechal upsat. S příšerama film nepředvede nikdy nic, co by bylo skutečně strašidelné, a s humorem nikdy nevyjede z předvídatelných kolejí. A navíc mě nebetyčně sral ten nesoulad mezi lidským a čarodějným "já" hlavního hrdiny. To totiž působí, jako kdyby se spolu s čarodějnými schopnostmi hrdinovi vždy změnila osobnost a o pár desítek bodů snížilo IQ. Jestli chápu dobře Shazamův papírový koncept, humor by měl vycházet z toho, že rozjívený teenager dostane superschopnosti a neví, co si s nimi počít, a tak s nimi různě blbne ... dokud není okolnostmi přinucen převzít zodpovědnost. Ale vždyť ten filmový Billy vůbec rozjívený není! Naopak se chová relativně utlumeně, asociálně, zároveň vyspěleji a samostatněji než jeho vrstevníci. A prásk, se ziskem superschopností najednou začne být sebevědomý cool hejsek, co se chce předvádět? Vždyť to vůbec nepasuje. ()

Enšpígl

Ach jo, nějak se mě teď nedaří trefit v kinech nějakou pecku. Pokud jde o komiksáky, tak po posledních úspěších jsem ztratil svou ostražitost i nedůvěru a zákonitě jsem nabil držku. Příběh se vleče a po neuvěřitelně zdlouhavým začátku mě dochází, že tohle je určený především dětem, pokusy o humor na mě z 90% nefungovaly, působily infantilně a jediný kdo dokázal zaujmout byl padouch Strong, tomu jsem taky ostatně celou dobu fandil, protože dobro mě tentokrát vysloveně sralo. Že by tam bylo nějak moc soubojů to se teda říct nedá a kyž už se film nadechoval k něčemu výživnějšímu spolehlivě to zabila následující "rodinná" scéna. Za nejzábavnější část filmu označuji momenty, kdy Billy zjišťoval své superhrdinské schopnosti. Ty ovšem bohužel nezjišťoval 132 minut. ()

Malarkey

Na rovinu přiznávám, že jsem to čekal daleko horší. Příjemná oddechovka a to lepší, co filmy z DC světa za poslední léta nabízí. A co na tom, že je to infantilní a dětské až běda. Pokud očekáváte rodinný film, zřejmě budete spokojeni. Pokud ale očekáváte novou superhrdinskou sérii, tak si raději nechte zajít chuť. ()

T2

║Rozpočet $100miliónov║Tržby USA $140,480,049║Tržby Celosvetovo $366,000,000▐ Tržby za predaj Blu-ray v USA $21,367,840║ Tržby za predaj DVD v USA $8,779,249║ Čistý rutinný priemer, ktorý sa krkolomne rozbehne až po pol hodine. Ten úvod je skoro na facku, prázdny, suchý, až otravný, čierny čarodej ako vystrihnutý z nejakého paprndeklového béčka. Decka to našťastie postupne oživia, nástup Shazama to konečne rozbehá k lepším kontúram, ktoré hlavne pobavia. Takže stred filmu a objavovanie superhrdinských schopností baví. Zas záver a bitky zo siedmymy hriechmi, skôr zrazia k zemi, moc všedné, ošuntelé, bez lepšej iskry či nápadu, lietanie pri mrakodrapoch pripomenie Matrix Revolutions. David F. Sandberg sa akoby bije sám zo sebou lebo niekedy nevie čo chce ponúknuť, lebo miestami to je až desivo temné, a potom hneď nejaká prča. /videl v kine: 60%/ ()

KarelR

Shazam je fajn rodinný film, který jasně cílí na menší děti, ale jestli čekáte něco víc, tak… se bohužel nedočkáte. Nová comicsárna od DC se totiž zasekla na půli cesty mezi Ant-Manem a Deadpoolem, aniž by měla to hlavní – nosného hrdinu. Zachary Levi se opravdu snaží a sype z rukávu fóry, co mu síly stačí. Samotná postava Billyho Batsona vám ale k srdci nepřiroste, protože jí chybí jednak sympatičtější mladší představitel (Asher Angel toho ve filmu moc nepředvede) a jednak lepší origin. Celá sirotkovská linie je vlastně dost nepochopitelná/nesmyslná a zachraňuje ji akorát parta Billyho nových sourozenců. Ti jsou však dost upozaděni, což je velká škoda, a místo nich se buduje stoický záporák, který ovládá, ehm, bandu šedých monster. V něčem tak u DC pokročili, v něčem ale pořád přešlapují na místě. Podobně jako u Wonder Woman nebo Aquamana tu tak máme slušnou superhrdinskou jednohubku, která však na žánrovou špičku kouká z úctyhodné dálky. (6/10) ()

Rimsy

DC se v nedávné minulosti humor osvědčil více než co jiného, a tak je sázka na dětinskou komiksovku rozumná. Co však mohlo být infantilním Deadpoolem dlouhodobě strádajícího univerza, skončilo i v tomhle případě na půli cesty. Motivy důležitosti rodiny, problémy pěstounské výchovy, vznik superhrdinské mytologie, staré dobré sedmero smrtelných hříchů… Možností k rozehrání je spousta, ale všechny zůstávají dost nevyužity, a to bohužel na úkor prvoplánových vtípků. V jádru se tak jedná o zcela rutinní origin, snažící se zamotaným rodinným pozadím hlavního hrdiny zamaskovat svou obyčejnost. Jenže se to moc nedaří, a to obzvláště na úmorné ploše skoro dvou a čtvrt hodin. Shazam tedy rozhodně nevyužil svůj potenciál a i když se o naprostý průšvih nejedná, ke druhému zhlédnutí mě nedonutí ani Mark Strong v morpheovských brýlích. ()

Fr

,,K ČEMU JSOU SUPERSCHOPNOSTI, KDYŽ SE O NĚ NEMŮŽEŠ PODĚLIT.…“ /// Tak možná, že bych dokázal dát 4*. Možná i s klidem flegmatika. Ovšem musím uznat, že film má (i na mě!) dost problémů…. Vlastně všechno perfektně funguje do doby, než se na scéně objeví padouch. Do tý doby to je takovej komiksovej Velký, ovšem spoileristi buďte v klidu, ten film stejně dnešní generace nezná. A o to víc ji může bavit. Z toho plyne, že cílený je to jinam, než su já. Rodičové…. (ti přizpůsobivý…), si tady najdou ty rodinný hodnoty a všichni zjistěj, že padouch nic nekurví, ale ani nijak neoslňuje. Prostě jen většinu akce mlátí hlavního geroje a dělá machra díky liskejm hříchům, jejichž podoba mně připomíná jinou týnejdžrovinu. Takže nebudu bulet, že jsem naletěl a vyrazil do kina bez náctiletýho parchanta, ale postavím se k tomu čelem… takže za 3*! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Zjistím, že padouch nebo hrdina, my jsme jedna… už se dneska nenosí. Dneska pičo frčí: Naše rodina, to je samej hrdina! 2.) Sedm pro děti? Kecáš…. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ** AKCE *** NAPĚTÍ * ()

EvilPhoEniX

Pro mě jedna z nejhorších komiksovek poslední doby. Herecky na úrovni Bčkových filmů a televizní vizuál tomu moc rozhodně nepřidává ( CGI působí jak z 10 let starého filmu) a dětinský humor mě také příliš neoslovil. Mark Strong jako záporák nepřesvědčivý, akce vesměs žádná a finále obyčejné až běda. Pobavil Santa v závěru, ale za chvíli si na film ani nevzpomenu. Nic pro mne a občas jsem se i styděl. 40% ()

novoten

Když se do kina těším opravdu hodně, dostanu ve většině případů zážitek, který ona očekávání dokáže v plné nebo alespoň částečné míře naplnit. Proto se i dva týdny po projekci Shazama snažím vsugerovat si, že se mi přece první filmový hit Zacharyho Leviho líbil, jenže tady to nepomůže. Humor funguje jen ve chvílích, kdy se na plátně pubertálně naparuje titulní superhrdina, mytologie hříchů je podána zbytečně zkrátka a akce je sice patřičně odlehčená a nápaditá, ale u finálního karnevalového klání už jsem kroutil hlavou a proklínal střihače za to, že rodinné pohodovce nadělil téměř čtvrt třetí hodiny. Z Wonder Woman i Aquamana jsem byl nadšený, proto mě pomyšlení na posledního z královského trojlístku, který zůstane o dva kroky za svými předchůdci, bude mrzet ještě dlouho. ()

tron

„Nechaj tú starú pani na pokoji!“ Budem prísny a dám „len“ 3*, ale musím dodať, že hoci som tomu pred premiérou neveril, tak Shazam! má srdce. Nejde v ňom o CGI a akčné scény (hoci tu sú a je toho dosť, prvých 30 minút síce nie, ale potom sa to rozbehne a s prestávkami to trvá do konca, navyše to celé produkoval Dwayne Johnson, čo asi hovorí za veľa), ale o postavy a vzťahy. Herci sú super, ako detskí, tak dospelí (až na tuctového Marka Stronga). Najviac prirodzene Zachary Levi, ktorý je nákazlivý, hravý, bezprostredný a okúzľujúci. V dobrom ma zaskočil aj rozkošný súrodenecký twist, ktorý sa odohrá v akčnom finále, ktorý sa podarilo trailerom utajiť. Oceňujem pár dospeláckejších momentov, ako je odtrhnutá hlava, šikovný spôsob, ako nadávky použiť a zároveň nepoužiť alebo (to asi najviac) nepríjemný moment s biologickou matkou; za to dole klobúk. Humor nie je nejako extra náročný a ťažko vás rozosmeje, ale je pravdou, že usmievať sa budete pomerne často (pes, Superman, Rocky, matrac alebo príliš veľká vzdialenosť na to, aby sa navzájom počuli). Dúfam, že to decko toho tigra zaplatilo! celosvetová tržba 365 miliónov je pri rozpočte 1OO celkom fajn. ()

B!shop

Hodne, hodne prijemny prekvapeni. Krome Deadpoola jsem se asi u zadnyho komiksovyho filmu jeste takhle nebavil. Samozrejme tu jsme svazany pristupnosti, takze necekejte zabavu ve stylu cernyho humoru nebo fuckovani, tady se jede spis na tu rodinnou svandu a lehce infantilni humor, ale to nemeni nic na tom, ze to je proste zabavny. Po povinnym uvodu, kterej je jeste natocenej relativne atmosfericky a drsne, se rozjede neco pres hodinu bezdejovyho saskovani hlavniho hrdiny, ktery snad nema slaby misto. Hlaska stiha hlasku, nikdy to nespadne do trapnosti, Levi i detsky herci jsou super sympataci a i kdyz to je vlastne o nicem, je radost na to koukat. Na zaver samozrejme nemuze chybet superpadouch a povinny souboje, ty sice neprinasi nic novyho, ale rozhodne jsou nadprumerny, Strong a jeho sedmicka poskoku vypadaj cool, trikove naprosto bezchybny a i sem se dari kazdou chvilku propasovat nejaky humorny sceny nebo hlasky. Takze nakonec tech 130 minut utece jako nic a clovek by si klidne jeste par minut dal. Eventuelni druhej dil je naprosty must-see. ()

Pethushka

Po počátečním nastolení zápletky, kdy se mi chtělo až protáčet oči nad tou jednoduchostí, začíná velká a hodně hodně vtipná jízda. Banda super děcek, velmi originální Zachary Levi a vtípky, které vám málem roztrhnou bránici. Shazam se prostě povedl. ()

xxmartinxx

Nemůžu uvěřit, že film s takovým potenciálem a navíc slušným obsazením dopadl jako tak unylá a zoufale nekonečně nudná odrhovačka. Proč to má probůh dvě hodiny? Proč se probůh neděje nic, co by mělo aspoň kousek k tomu být zábavné? ()

Dadel

Parodie na tupé superhrdinské filmy a tupý superhrdinský film v jednom. Nejlepší na filmu je motiv pubertálního kluka v dospělém těle a vtipy z toho vyplývající - ale to by stejně dobře fungovalo i bez toho superhrdinství. V nejlepších scénách je to pak skoro tak dobré jako Kick-Ass. Skoro. Generický záporák, jeho příšery a nutná závěrečná digibordelní bitva sráží hodnocení trochu dolů. Ale i tak - kdyby všechny comicsové filmy byly takhle dobré, byly by multiplexy příjemnějším místem k životu. ()

Djoker

Shazam není zábavný, celou dobu působí hrozně lacině a stojí proti němu no name záporák. Rodinné hodnoty se podařilo nacpat do dalšího komiksu. To je jistě skvělá zpráva, ale skutečně bylo nutné kvůli tomu Supermana vydělit Flashem? Vznikl totiž nechutný paskvil. ()

Morien

Jak osvěžující vidět od DC film, který je blbost ve smyslu jednoduchá jednohubka, jakou si člověk pustí k umývání nádobí a okrajování brambor, a nikoliv blbost jako že tam nic nedává smysl a všichni tvůrci jako by naschvál sabotovali práci svou i ostatních, jak je jinak jejich zvykem. Můj nejzásadnější problém s filmem byl ten, že dětský představitel Billyho mi přišel daleko zajímavější a sympatičtější než Zachary Levi (ten divný kontrast mezi skoro čtyřicetiletým týpkem a tím, jak mladě vypadá a chová se, mě možná bude strašit ve snech), ale jinak to byla skoro sranda. ()

Mertax

Tady je zase zapšklých komentů! Shazam má oproti různým marvelovkám výhodu, protože nežádá znalost dalších x filmů, aby divák porozuměl všem narážkám, motivacím a vztahům. Může dokonce fungovat jako rodinný film, z jehož estetiky režisér čerpá. /// Sympatický Levi v upnutém červeném kostýmu s naprosto komicky nanicovatým bílým pláštíkem, je sice nejen vysvalený, ale hlavně přesvědčivý svou poťouchlostí. /// Výraznou slabinou filmu je záporák doktor Shivana, který nenabízí nic, co bychom už mnohokrát neviděli. Byť má film přes dvě kilowatthodiny, je téměř prost zcela nezáživných sekvencí. Scenárista se přiznaně ani nesnažil napsat spletitý příběh s mnoha podzápletkami, které většinou jen tříští pozornost a bývají galakticky překombinované. Nemá ani tak desetinu akce, co jeho ostatní sourozenci z DC rodiny a některé triky zejména v létajících scénách jsou poněkud slabší. Nabízí ale skutečně fungující humor, není v něm taková tma a nemá kamenné herce (zdravím Henryho Cavilla) a postavy, které se berou tak smrtelně vážně, až je chcete proplesknout (posílám pozdravy Batmanovi). [Kino, 2D s titulky] ()

Eliott

Od DC filmů v zásadě nic neočekávám, ale tohle se podařilo. Velice vtipné a po všech směrech vydařené. Akce byla o trochu slabší, ale v tomhle ohledu jsem možná trochu zaujatý, jelikož nemám rád hrdiny typu superman. Kteří jsou prakticky nepřemožitelní a mají všechny možné i nemožné schopnosti. dávám 3 hvězdy. 55-60% ()

Ainy

No to byla blbost! Říkala jsem si, že se na hodnocení vyspím, ale už pomalu nevím, o čem to bylo! Párkrát jsem se sice upřímně zasmála, takže aspoň něco, jinak ale bída. Dějově o ničem. ()

Zabil Rock dvě franšízy najednou?

Zabil Rock dvě franšízy najednou?

22.03.2023

Pakliže jste to ještě nezaznamenali, pokračování DC komiksárny Shazam! tentokrát s podtitulem Hněv bohů je po prvním týdnu v kinech adeptem na propadák roku. Blockbuster režiséra Davida F. Sandberga … (viac)

Novinky z DC Fandome

Novinky z DC Fandome

24.08.2020

Víkendová událost DC Fandom jistě potěšila nejednoho filmového fanouška. Kromě nových trailerů na Batmana, Wonder Woman a Sebevražedný oddíl jsme se ale dočkali taky kupy nových informací o… (viac)

Black Adam nabírá obsazení

Black Adam nabírá obsazení

17.07.2020

Filmový spin-off Shazama! Black Adam s Dwaynem Johnsonem coby titulním antihrdinou nabírá další obsazení. Nově jsme se dozvěděli, že postavu Atom Smashera – super silného a super velkého potomka… (viac)

Henry Cavill zpátky jako Superman?

Henry Cavill zpátky jako Superman?

28.05.2020

Ještě než se stihnete po přečtení titulku dnešní zprávy nadchnout, musím vás zarazit. Ano, server Deadline potvrdil, že Henry Cavill (Muž z oceli, Mission: Impossible – Fallout) skutečně jedná o… (viac)