Lidské pozůstatky

(festivalový názov)
  • USA Human Remains
všetky plagáty

Hitler, Mussolini, Stalin, Franco a Mao Ce-tung ve svých vlastních zpovědích. Všichni tito diktátoři jsou namluveni a vypovídají o sobě, o tom jací byli, co měli rádi, a co bylo jejich cílem. Dozvídáme se např. o Hitlerovi, že mě jen jedno varle, o Mussolinim, že rád chodil na manikúru a pedikúru, o Stalinovi, že ho vůbec nezajímaly peníze, ale pouze moc, o Francovi, že měl rád heřmánkový čaj a o Maovi, že si nikdy nečistil zuby (tygr si je taky nečistí). Každá zpověď končí symbolickým zakopáním hrobu. (Pejpr)

Ghoulman

Hodně sugestivní dokument, kombinující archivní záběry s „voice-overem“ pěti diktátorů, kteří vykládají o svých každodenních zvycích, rodinných záležitostech i malých podivnůstkách. Místy se jedná o lehce ironizující, avšak povětšinou hodně mrazivou sondu do každodennosti psychopatů jakými byli Hitler, či Stalin. Pod kůži se divákovi (kromě nepříjemné hudby) zarývá především jedna otázka. Jak vlastně mohli tito lidé, při všem tom obrovském zlu, které napáchali, ještě vést tak nějak mimochodem „normální“ soukromí život? Avšak na druhou stranu - copak není ignorace ke skutečným důsledkům vlastního chování jedinou možností, jak páchat ty opravdu nejkrutější činy? Možná, že to největší zlo může vystoupat do opravdu hrůzostrašných výšin jedině pod pláštěm dobrých úmyslů, či přinejmenším povýšením sebe sama do stavu "nadčlověka" (aneb takové to "zdravé“ sebevědomí, v kterém nakonec zůstává pojem "já" za jakýchkoliv podmínek nadřazen pojmu "ty") – jak jinak by bylo možné pochopit monstrozity typu židovského holocaustu? Zde se mimochodem nabízí jedna zajímavá otázka: je absolutní ztráta sebereflexe – v tomto případě zamotání pojmů „dobra“ a „zla“, kdy „dobro“ je cokoliv, co dělám a způsobuji já, zatímco „zlo“ je nutně otázkou mých (často imaginárních) nepřátel – je tato absolutní ztráta sebereflexe úhybným manévrem svědomí, čili nevědomým útěkem před hrůzami, které jsem způsobil, či způsobuji? A nebo to funguje spíše opačně – je ve vylhaném obrazu o sobě samém již přítomen zárodek ideální predispozice ke „kariéře“ diktátora? ()

radektejkal

Dobrý nápad. Popsat tyhle hošíky na základě vlastností a preferencí, které se většinou nezveřejňují (i když my je samozřejmě známe).... Pět mužů (škoda, že chybí Göring) s osmi kulkami, samozřejmě není nejvyšší palebná síla, ale celkem vzato je jejich intimita vzájemně podobná, ale také se podobá té naší... ()

Volodimir2 odpad!

V prvom rade musím upozorniť, že sa vôbec nejedná o dokumentárny film, to sú len vytiahnuté archívne fotky, krátke filmy vzájomne nesúvislo pospájané a k nim je urobený príhovor v 5 jazykoch. O neskutočne zložitom spracovaní tohto filmu svedčí aj fakt, že Rosenblatt ho tvoril viac ako 3 roky. Vôbec sa nezaoberá politickým životom hlavných aktérov, ale len zmesou nejakých polopráv respektíve výmyslov. Nepochopil som prečo takýto film bol vôbec vytvorený a komu, čo mal povedať. Vôbec ma neprekvapilo, že pochádza z dielne americkej kinematografie a dokonca, že získal aj ich ocenenie. ()

• Tento dokument obdržel cenu za nejlepší krátký film na MFF v Hamptons a na festivalu krátkých filmů BBC cenu za nejlepší americký film. (Zdroj: Jeden svět)