Hľadači svetla

• Slovensko Prebudenie tmy (viac)

Len on sa môže vzoprieť temnote, aby zachránil svet...
Život obyčajného chlapca sa zmení, keď zistí, že je posledným z nesmrteľných bojovníkov proti Zlu, ktoré chce ovládnuť ľudstvo. Putovaním v čase odhaľuje tajuplné kľúče, ktoré mu majú pomôcť poraziť temnotu, ktorú zosobňuje tajomný Jazdec a jeho prisluhovači.
Will Stanton je obyčajný trinásťročný chlapec, ktorý prežíva bežné problémy s dievčatami v škole, s početnou skupinou bratov a sestier a so svojím dospievaním. Jedného dňa sa však jeho život razom zmení, keď zistí, že začína vládnuť nadľudskými schopnosťami. Pozvánka na tajomné stretnutie mu natrvalo zmení život. Dozvie sa, že je najmladším rytierom Svetla, ktorý musí čeliť Tme v odvekom súboji dobra a zla. Je posledným z nesmrteľných bojovníkov proti Zlu, ktoré chce ovládnuť ľudstvo. S pomocou svojich nových priateľov a ochrancov sa vydáva na cestu naprieč stáročiami, aby získal šesť vzácnych kameňov, ktoré môžu zachrániť svet pred temnotou. Na pomoc mu prichádzajú ďalší. Proti nim však stojí tajomný Jazdec a jeho prisluhovači. Boj o záchranu sveta sa začína... (TV JOJ)

Lima

CIA má pro výslechy na Guantanámu novou zbraň. Už ne elektrické šoky, stereotypní kapání vody na vyholenou část hlavy, či soustavné odpírání spánku, ale pravidelné promítání tohoto paskvilu, který je diváckým utrpením každého fanouška žánru fantasy (a nejen jeho). Jediná pozitiva: chlapcovi pomocníci - sympaťáci George a Dawson, roztomilé koťátko a že to je tak krátký. Negativa: všechno ostatní. Tak nudné a zbytečné, že to neobstojí ani v „guilty-pleasure“ ranku. ()

honz

Jako nenáročná oddechová fantasy podívaná je to docela v pohodě, i když řada motivů je převzatá z kultovních fantasy a sci-fi filmů. Jinak podle mě to nebyla zas taková nuda, jak se většinou píše, ve filmu je dobrá kamera a semtam i napínavé scény (není jich, pravda, mnoho). Navzdory všem negativním kritikám dávám 3* - pro mě jde o slušný průměr. ()

Marze

Příběh by sice mohl sloužit jako učebnice vyprávění fantasy příběhů, tedy po formální stránce. Na scénu je uveden čtrnáctiletý Will Stanton, který jednoho dne zjistí, že je potomkem Dávných, kteří staletí bojují proti zlu. V poněkud patetickém duchu je mu zjeveno, že je "hledačem" - má pár dní, aby našel šest znamení, a díky jejich magické síle se pak postavil samotné Temnotě. Will projde klasickou cestou učení, vzdoru, pochopení, smíření a odhodlání k finálními souboji. Většinu z těch formálních milníků ovšem minou tvůrci mechanicky, bez špetky zápalu a vnitřní logiky. Scénáristé naložili s  předlohou velmi svérázně, vypustili řadu nosných postav a zcela zničili jedinečné britské charisma vycházející i z citací artušovské a welšské mytologie. Chvílemi hrdina cválá kupředu tak rychle, že opomíjí dohrávat aspoň zbylé nosné motivy nebo prokreslovat charaktery, jindy se bezradný režisér David L. Cunningham zapomíná při fascinaci světlem, lesem nebo interiéry a pro samé kašírování zapomíná vyprávět příběh. Takže i beztak jednorozměrným postavám se nedostane slušnějšího představení, nemluvě o schopnosti popsat motivaci. Will má šest sourozenců, ale tvůrci si s nimi vůbec neví rady;  občas mu některého z nich připletou do cesty, aby ho pak zase nechali zmizet v temných zákoutích nelogického scénáře. Motiv ztraceného dvojčete naopak příběh rozmělňuje a brzdí. V samém závěru se ještě filmařům přimotá pod ruce, aby s ním vystavěli finále. Ale to už se soudným divákům rozkmitají koutky do smíchu: To je ještě vážně? Budiž, k pohádkám zjednodušení patří, stejně jako všechno to opakování formálních schémat a dějových motivů. Skutečný problém nastává ve chvíli, kdy snímek, který se snaží cílit na mladší publikum, dokonale nudí. Své diváky sice navnadí, ale očekávání nikdy nesplní. Cunningham se pokouší zachránit slabý scénář zajímavě zvolenými střihy, obraz se zpomaluje, zrychluje, kamera sleduje děj z  krkolomných úhlů, ale ani naléhavý vizuální styl nezmůže nic proti tomu, že děj nemá co nabídnout. Nenabízí ani nosnější akci, na které by mohl režisér odvádět pozornost k čiré zábavě. V té chvíli dosáhnou neučesaný scénář a režijní bezradnost ještě temnějších rozměrů. A jak se děj nejistě potácí kupředu, původní očekávání "ono se to ještě rozjede" pomalu střídají rozpaky. Náročnost úkolů při hledání znamení se nestupňuje, řadu z nich Will nachází velmi snadno a získává je ještě snáz. Pro některá znamení sice cestuje časem, ale v minulosti se nikdy příliš nezdrží; navíc tyto scény připomínají svou výpravou spíše nechtěnou komičnost laciné televizní produkce. ()

Nathalie

Jednobarevná brána do pekla. Chápu, že narkomany je třeba léčit za pomoci alternativních terapií a že tvořivá filmová činnost může prospět. Ale v totální tmě toho, že individuum sjíždějící modré houbičky stojí za kamerou a sekýruje dětské antitalenty (vedle nich je otravná Lucinka z Narnie druhá Shirley Temple) , mi elektrošoky poprvé připadají jako humánní metoda. Divák jich během uzívané stopáže schytá celou sérii. Doporučuje 11 z 10 masochistů. Chrániče chrupu povinné. ()

Spooner

A to jsem si naivně myslel,že nudnější fantasy film než byl Eragorn už jen tak nebude. Ovšem chyba lávky a to jsem ani nemusel tak dlouho čekat. Probuzení tmy je totiž film kterej má opravdu blbej scénář (jestli je takhle blbá i knízka nevim, nečetl jsem ji a ani to nezamýšlim),režiséra s nulovou představivostí a zřejmě i mizivej rozpočet. A to jsem ještě ani nezačal s herci. Ten hlavní dětskej hrdina je strašně protivnej, Ian McShane nevýraznej a Christopher Eccleston coby hlavní záporák téměř k smíchu. Tuhle fantasy nebrat! ()

• Natáčení probíhalo v Rumunsku. (Terva)
  • Film je volnou adaptací díla britské spisovatelky Susan Cooper "The Dark Is Rising". (Hromino)