Juščenko - nedokonaná vražda

Veľká Británia, 2005, 46 min

Kamera:

Mark Molesworth

Stephen Moyer

Podzim 2004. Není to normální volební kampaň. Tohle je válka. Ukrajina je zmítána demonstracemi, volebními podvody, dochází i k fyzickému násilí. Bezpečnost je prvořadým úkolem. V Juščenkově týmu je 55 bodygardů, mnozí z nich působili dřív ve speciálních službách. Proti němu stojí Viktor Janukovič, podporovaný starými strukturami, člen tehdejšího vládního kabinetu. Velmi otevřeně ho protěžuje i ruský prezident Vladimír Putin. Dne 5. září Viktor Juščenko dal svým bodygardům volno. Měl večeřet se dvěma svými nejmocnějšími protivníky, šéfem tajné služby a jeho zástupcem. Hostitelem byl Volodymyr Satsyuk, zástupce šéfa tajné služby, jehož celoživotním koníčkem byly... jedy. (oficiálny text distribútora)

Enšpígl

Nádherná ukázka toho, kdepak se nachází demokracie v některých zemích bývalého Sovětského bloku. Dokument se nazaměřuje pouze na dnes již prokázanou otravu opozičního kandidáta na prezidenta Ukrajiny Vitkora Juščenka. Ukazuje docela slušnou ruskou historickou tradici v zabíjení politických oponentů jedem. Tuto tradici pak "krásně" zdokonalila KGB ve své proslulé budově "labarotoř". Docela síla vědět, že se tyto praktiky stále používají na zastrašování případné opozice. Když byla tzv. oranžová revoluce na Ukrajině, nesmírně jsem fandil prezidentovi Juščenkovi a současně obdivoval jeho velkou odvahu se tak na tvrdo postavit proti Viktorovi Janukovičovi, kterého otevřeně podporoval ruský prezident Putin, který už mnohokrát dokázal, že slovu demokracie, svoboda slova a politická opozice nerozumí. Ovšem proč by taky měl snahu rozumět, když kritizovat Putina není modní jako kritizovat Bushe, že? Dokument dále ukazuje, že to co se stalo Juščenkovi na Ukrajině se děje politickým odpůrcům Putina v Rusku. Jako příklad byla uvedena i novinářka, kritizující Putina a ruské poměry Anna Politkovská, která přežila pokus o zabití jedem v letadle. Tady dokument nechtíc trošinku pokulhává, protože dnes je již Anna Politkovská mrtva - byla zavražděna ! Bohužel v naší zemi se v době těchto zločinů v Rusku a na Ukrajině věnuje pozornost tomu, že Bush nezná hlavní město Švýcarska. Proto tento dokument hodnotím velmi vysoko. K poslední hvězdičce stačilo jen ukázat, že v Ukrajině je i mnoho lidí /modří / co jdou za Janukovičem proti Juščenkovi. Právě proto mě osobně hrozně mrzí, že se politická strana Blok Julie Tymošenkové nedokázala dohodonout s koalicí Naše Ukrajina Viktora Juščenka, kteří byli největší spojenci v oranžové revoluci, aby se následně rozhádali a založili dvě strany. Lidem tak vzali iluze i naději a hrozí návrat ke starým pořádkům v podobě Janukoviče. Ovšem to je již jiný příběh. ()