Zkrachovalého námořního obchodníka Josse všichni považují za blázna. V ulicích Paříže nahlas oznamuje zprávy, ve kterých pravidelně varuje před apokalypsou. Jeho varování se shodují se středověkými texty předpovídajícími příchod černé smrti. Ve městě se na dveřích začínají objevovat symboly převrácené čtyřky. Šéfinspektor Adamsberg a jeho zástupce symboly napřed považují za bezvýznamné graffiti. Pátráním však zjistí, že stejné značky byly použity v několika částech Evropy, aby lidi chránily před strašlivou epidemií… Hrozí Paříži nová morová rána? Je Joss vyvolávačem smrti? (oficiálny text distribútora)

honajz

Velmi slušný thriller, kde hlavní roli hraje atmosféra, hudba, kontaktní zvuk, barvy - to vše ozvláštňuje již tak zajímavý příběh o nových morových ranách v Paříži, které se ukážou být něčím jiným. Solidně zvládnutá filmařina, která se trošičku snaží o Purpurové řeky, nemá na ně, ale i zak je stále kvalitní a poctivá. Víc než o akci jde právě o ty pocity, a kdo miluje atmosféru Paříže, přijde si na své. ----- Nešťastný český distribuční název zcela zabíjí fakt, že jde o filmovou adaptaci populární a u nás v současné době vyprodané knihy Uteč rychle a vrať se pozdě, francouzské autorky píšící pod pseudonymem Fred Vargas!   A pokud jste od Fred Vargas, resp. historičky a archeoložky Fréderique Audouin-Rouseau, nějaké knihy četli (u nás vyšlo už šest jejích románů, další se postupně vydávají), víte, že tahleta paní má smysl pro humor, ale i pro atmosféru a napětí, a že hrdiny jejích knih jsou intuitivní (v celém komplexním významu toho slova) komisař Adamsberg a také jeho metodický pomocník Danglard.   Ti jsou ve Francii tak populární, že podle nich vychází i komiks. Dodnes autorka napsala čtrnáct detektivních románů, z nichž česky vyšel tento již zmíněný a pak Muž naruby, Muž s modrými kruhy, Neptunův trojzubec (právě podle této knihy vznikl letos další film, kde Adamsberga ale hraje Jean-Hugues Anglade, ne Jose Garcia), Špetka věčnosti a A Seina teče. Autorka za své knihy získala i různá ocenění - Zlatou dýku, Cenu francouzské kritiky za knihu s tajemstvím, Velkou cenu za černý román či Duncan Lawrie International Dagger.   Film vypráví hned od začátku tři příběhové linie - komisař se rozešel se svou milenkou a přichází o intuici, pak je zde bývalý herec, který se živí předčítáním vzkazů ze schránky na malém pařížském náměstíčku s kavárnou, a konečně stařičký profesor je na stopě významu některých podivných vzkazů, které se v poslední době do schránky také sem tam přimotají a zní podivně. Mezitím však v Paříži začne někdo malovat na dveře tajuplné znaky obrácené čtyřky, a dojde k záhadným úmrtím, či spíše vraždám, jež mají vypadat jako následky černého moru. A vyšetřováním je pověřen právě Adamsberg. Že se všechny tři příběhy nakonec protnou, je více než jasné.   Snímek sice není tak nabitý jako první Purpurové řeky, ale má podobnou atmosféru i provedení, vcelku logický a nijak přehnaný závěr, a lze jej tedy milovníkům podobného žánru jedině doporučit.   Provedení disku však na současné možnosti a podmínky není nic moc. Po vložení disku máme na výběr české či madarské menu, spustí se protipirát, trailery na filmy Vítej v džungli, Highlander: Zdroj, Noc úplňku, jako jediný bonus zde posléze najdeme trailer a fotogalerii. Obraz má formát 1,85:1 a barevně je plně vyvážen, což je v tomto případě hodně důležité, protože hraje na pocitovou notu, zvuk původní francouzský i český a maďarský dabing jsou v DD 5.1. Původní zvuk je snad dokonce natáčený kontaktem, takže nabízí celou škálu zvuků a ruchů externích míst Paříže. Škoda, že DVD nemá větší propagaci ani výbavu, stálo by to za to. () (menej) (viac)

MickeyStuma

Když se po městě začnou objevovat kresby převrácené čtyřky, jedná se o pouhé graffiti anebo o jisté varování? Zajímavý námět o nové zřejmě hrozící morové epidemii zpracovaný nikoliv jako další bezduchý katastrofický film, ale jako tajemný detektivní příběh ve francouzské režii. Vše se točí kolem podivína a domnělého blázna Josseho varujícího veřejnost před apokalypsou a šéfinspektora Adamsbega, který se tomu snaží přijít na kloub, když se začnou objevovat mrtví. Tajemno dodává dějství krapet na atmosféře, ale jinak se jedná o tradiční styl francouzské detektivky se všemi svými klady a zápory. A příběh je to vcelku solidní s poutavým příběhem, v pomalejším tempu a s přirozeným vývojem postav a děje. Takže žádná lecjaká akce, jen děj,který může diváka zlákat ke knize od Freda Vargase, podle které byl scénář zpracován. ()

Enšpígl

Marii Gillain považuju za jednu z nejkrásnějších hereček na světě, takže když už se nějaká televize milostivě uvolí odvysílat film ve kterým se tato francouzská top kráska nachází, rád si udělám čas. Pokud jde o samotný film, tak se mě líbila maximálně tak první třetina a docela dost mě mrzí, že si francouzi více nepohráli s masovou panikou a strachem, to by bylo tornádo jak prase, ale to by fakt musel dělat někdo, kdo umí pracovat jak z divákovejma emocema, tak z kriminální zápletkou, protože tady, čím víc film přidával na minutách, tím víc ubíral na počtu hodnocení. Přišlo mě to strašně odfláklý, je to škoda, protože, kdyby se do tohoto tématu pořádně vrtlo, to by byla pane velkolepá těžba. ()

ArdathBay

Bez napětí a opravdového tajemna je tato francouzská krimi. Motivace k činu je stokrát viděná a pokus děj "více" zamotat opravdu působí dojmem natahované kaše. Symbol smrti mi připadal jako povinnost splnit nějakou kvótu - není cítit láska k filmařině jako takové.Opět mě napadá příměr k jídlu v závodní jídelně. Nepochutnáš, ale jsi zasycen. Ovšem zde se nejedná o jídlo, nýbrž o poživatinu ( kaše z pytlíku, která bramboru neviděla ni z vlaku ). Krása je v tom, že někomu to nevadí. Takže: Kdo chce, ať si pochutná. Já mám plnou pusu domácí kaše z pravých a domácích brambor. Jen to mléko je z obchodu :( ()

SOLOM.

Text distributora na obalu DVD mě docela slušně nalákal a já tak s radostí očekával zajímavý thriller s pořádnou dávkou tajemné atmosféry. Mor a tajemný zabiják slibovali doslova vražednou kombinaci, která však naplnila mé tužby tak napůl. Postupné rozplétání záhadného případu začalo totiž pomalu ztrácet na přitažlivosti a místy tvůrci zbytečně prodlužovali vlastní agónii, kdy začaly být vraždy hodně stereotypní a nezáživné. Vlastně jsme jen nudně čekali, kdo bude další na řadě. Úbytek šťávy se naštěstí ke konci zlepšil a finální rozuzlení celého příběhu, tak přece jenom vylepšilo můj celkový pohled na film. Nápad to byl určitě zajímavý, ale nevyužitý potenciál mi nedovolí dát víc jak průměrných 50%. ()

• Natáčelo se v Paříži (Francie). (GASTON73)