Sejdeme se v Denveru

všetky plagáty
Česko, 2006, 52 min

Réžia:

Jan Šikl

Osud dvou generací rodiny Čvančarů zachycený v letech 1920-1970 je výstižným obrazem osudů Československa ve 20. století. František se narodil v Praze na Žižkově. Jeho otec založil půjčovnu filmů a síť pražských kin. Americké grotesky a hlavně westerny to byl svět, ve kterém vyrůstal. Příběhy z prvorepublikových biografů ovlivnily Františka na celý život. "Sejdeme se v Denveru" - to byl citát oblíbených filmových hrdinů, kterým se jako kluci spolu loučili. Když otec po válce o svoji živnost přišel a westerny se ztratily z pláten kin, František se svými kamarády začal točit vlastní filmy. Westerny byly vždycky o souboji dobra se zlem. A jak František říkal, vždycky snažil stát na té správné straně. Jeho životní víru a optimismus nezničil ani zákaz studií, ani kriminál, ve kterém se bezdůvodně ocitl. Nesvoboda a netolerance režimu však postavily Františka do opozice. A když přišel rok 1968, rozhodl se i s rodinou emigrovat. Až za oceán, aby mohl navštívit všechna místa, o kterých v dětství tolik slyšel. Aby si naplnil svůj klukovský sen. (oficiálny text distribútora)

waits

Skvele. Libi se mi i Sikluv cteny komentar. Zivot normalnich lidi vzdycky ohybaji velke dejinne udalosti. Nacismus a komunismus nemusel mit fatalni dopady, stacilo, ze zivot znesnadil, omezil, otravil...Do svobodnych zaberu z Kanady prosty komentar: "Nechtel jsem proste, aby deti vyrustaly v tom, v cem ja." ()

pOne

Silný dokument, zaznamenávající osudy dvou generací amatérskou kamerou. Sem tam podkreslený pěknou westernovou hudbou. Po druhém shlédnutí dávám plný počet bodů. Je to takový ten typ dokumentu, který na chvilku dá zapomenout na znechucení současnou politickou scénou a poměry. Oproti problémům s nacismem a následně komunismem aktérů tohoto časosběrného dokumentu, jsou tyto záležitosti přeci jenom druhořadé.. ()