Hledání

všetky plagáty
Dokumentárny / Krátkometrážny
Československo, 1979, 14 min

Osobitá reportáž o natáčení filmu Koncert na konci léta, který realizoval František Vláčil v letech 1978–1979. Ve snímku se střídají černobílé záběry dokumentující činnost natáčecího štábu s barevnými, poeticky stylizovanými obrazy, které se pokoušejí postihnout režisérův osobitý způsob tvůrčího hledání a nalézání. (oficiálny text distribútora)

Big Bear

Dalo by se říci film o filmu Koncert na konci léta. Nejedná se tu však o většinou nudné rozhovory s herci, kteří vysvětlují náročnost svých postav atd... Tenhle film na mne působil jakoby si pan Špáta jej točil spíše pro sebe. Některé záběry na pana Vláčila působí až pokoutně, někdy je záběr z jedné strany ohraničován nějakou překážkou, zkrátka jako když voyeur někoho natáčí skryt a nechce být viděn... Snad právě proto záběry na pana Vláčila tuto ikonu české kinematografie působí nesmírně lidsky. Záběry jak si unaveně mne tváč a oči, jak jeho vbychrtlá postava dobíhá skupinku herců kdesi v lukách byly kouzelné. Vše je podbarveno hudbou A. Dvořáka, což záběrům dodává přirozený nefanfarónský nádech velkoleposti. * * * * ()

Slarque

Dnes se o každém filmu točí filmy z natáčení... a jsou jeden jako druhý. Pár záběrů ze scény a monology plné vzájemného poplácávání po zádech. To Drahomíra Vihanová zaznamenala Františka Vláčila jako režiséra s jasnou vizí, který na place každý záběr opravdu doslova hledá. A za kamerou to jistil Jan Špáta, takže ty záběry na mistra při práci jsou opravdu prvotřídní! ()

Flakotaso

Audiovizuálních materiálů, které by zachycovaly Mistra při práci opravdu není nadbytek. Proto si velmi vážím i těch čtrnácti minut a Vihanové se Špátou za to patří velký dík. A menší dík České Televizi, že konečně něco vyhrabala z archivu. ()

kinderman

Uhrančivý filmový esej kladoucí rovnítko mezi snahu režiséra Františka Vláčila najít optimální záběry pro Koncert na konci léta a touhu hlavní postavy jeho filmu (Antonína Dvořáka) "trefit" tu správnou hudbu. ()

Stegman

Komu to z textu distributora nedošlo (jako třeba mně), tak je to vlastně film o filmu Koncert na konci léta. Ale nutno říct, že je to film o filmu dosti netradiční: Docela dobře by se také mohl jmenovat Hledání vhodného záběru. :) Citlivý divák uvidí Vláčilovo obrovské zaujetí pro věc, necitlivý divák jen švenkování kamery po place. ________ EDIT: A je to tu zase; změnili text distributora, takže ve svém komentáři vypadám jako pitomec. Poučení? Když už na něco zdejšího odkazovat, tak rovnou i citovat. :) ()

bohemia_regent

Není to film o filmu v dnešním slova smyslu, je to film o režisérovi a jeho hledání. A když režisérka, která má cit pro hudbu jako málokterá u nás, točí dokument o práci režiséra, který má cit pro hudbu jako málokterý u nás, a to vše navíc na podkladě natáčení celovečerního filmu o Antonínu Dvořákovi, výsledek nemůže být jiný než skvělý. ()