Madla a Ťap

Třináctidílný seriál o putování štěněte bavorského barváře a mláděte rysa ostrovida je dalším z cyklu zvířecích příběhů Václava Chaloupka, který se svými seriály snaží změnit vztah člověka k některým živočichům. Ten úlohu šelem a dravých ptáků většinou zjednodušil do pojmu „škodná“ a podle toho se k nim chová. Medvědy, vlky, rysy a divoké kočky v českých zemích vyhubil a o jejich životě přinesl snůšku nepravd a smyšlenek. Člověk si tak zdůvodnil nepřátelství k predátorům a důsledkem je i krutost, bezcitnost a tolerance k jejich týrání. Medvědi stále žijí ve stísněných podmínkách zvěřinců a cirkusů. Vlci, rysi, vydry lišky, kuny, káňata, jestřábi a orli se často ocitají v pasti. Večerníčky o zvířatech by mohly působit na malé i velké diváky a ovlivňovat tak jejich vztah k přírodě. Proto po lišce, jezevci, kuně, medvědech, vlčatech a vydře přišla na řadu naše největší kočkovitá šelma – rys. (oficiálny text distribútora)

Matematicka

Tak především krásy šumavské přírody, to je pro mě čistě srdeční záležitost - a jsem ráda, že je mohou vidět i moje děti. Přeci jenom zatím nedojdou daleko a tady mohou vidět ze Šumavy opravdu hodně. Navíc štěně a kotě rysa asi jen tak neuvidí. Souhlasím s triatletem - má to svou zvláštní poetiku. Vadila mi jen hlavní zápletka, která přišla nevěrohodná i naší tříleté dceři - Aleš Madlu a Ťapa hledá a zároveň nehledá (můžeme tak dále sledovat jejich putování volnou přírodou). Dvojnožci se v tomto seriálu chovají občas docela podivně, ale čtyřnožci jsou opravdu úžasní! Celkově fajn večerníček pro celou rodinu. ()

triatlet

Štěňěcí kočkování rysa a bavorského barváře uprostřed kouzelné přírody je skoropohádkové. Škoda nevýrazných hereckých výkonů dvojnožců - hospodyňka možná upekla dobré kuře, ale hrála poněkud toporně. ()

ostravak30

Když porovnám ostatní seriálové zvířecí Večerníčky, tak tenhle je spíše slabší a odlišuje se. Nejedná se totiž o klasické epizody ze života nějakého druhu zvířete s tím, jak roste a jak se s ním nakonec bude třeba rozloučit. Zde máme hlavní dějovou linku, kolem které se vše točí. Problém je, že sledujeme dvojici volně pobíhající v přírodě sem a tam, ale nezažívající nic extra zajímavého. Tím pádem se děti výjimečně ani nic moc nedozví o přírodě a zvířatech kolem. K tomu celkem zbytečné herecké výkony neherců a hledání hlavního člověčího hrdiny, které se poněkud protáhne. V porovnání s ostatními již vytvořenými seriály Václava Chaloupka tak míním, že udělal i lepší. Ovšem Josef Somr byl výborný a drsná krajina zajímavá. Interakce mezi různými druhy zvířat (pes a rys) také. ()

Divočák

Po šíleném "Jak to chodí u Hrochů" vysílaném těsně před uvedením Madly a Ťapa zapůsobil tenhle miloučký večerníček jako dar z nebes. Nedosahuje sice kvalit dřívějšího "Vydrýska", přesto vás ale malé (ke konci už dost velké) rysí kotě svou roztomilostí vždycky dostane. P.S. Velké plus za nakrknutí všech českých myslivců;) ()