Děti Arbata

• Rusko Дети Арбата

Mrijnyk

Opravdu vřele všem tento seriál doporučuju. Knižní předlohu jsem (zatím) nečetl, nemůžu proto srovnávat, ale o to příjemněji mě seriál překvapil a jsem moc rád, že se podobná díla v Rusku filmují. Celkem patnáct sérií vypráví o mladé generaci dospívající v hrůzných 30. letech, kdy Stalinův teror dosahoval svého vrcholu (léta 1934-1943, tedy doba tzv. Velké čistky a moskevských procesů, pokračující kolektivizace, ježovštiny, Velké vlastenecké války, hladomorů apod.). Seriál není nějaká rozsáhlá dokumentární historická freska (i když historicky je rozhodně zajímavý, nepochybně i pro českého diváka!), pozornost je zaměřena hlavně na „obyčejné lidi" a jejich mnohdy vážně těžké životní osudy. Fiktivní postavy se střídají se skutečnými (Stalin, Ježov, Berija...), můžeme zhlédnout scény z kremelských kanceláří, sibiřského venkova, plného politických vyhnanců, a přičichneme k atmosféře moskevských komunálek. Vynikající jsou hlavně herecké výkony všech protagonistů, které jsou velmi civilní a autentické, s postavami jsem se opravdu velmi rychle sžil. Atmosféra postupem času graduje, stává se díl od dílu temnější, závažnější a „hutnější". Obecně to pro mě byl jeden z nejkvalitnějších ruských seriálů, které jsem měl možnost vidět, docela se při dnešním pohledu na ruskou televizi divím, že něco takového mohlo v roce 2004 běžet na federálním kanálu... Myslím, že zrovna u takových kusů, jako je tento, by české kanály neprohloupily, kdyby seriál zakoupily. Poučné, napínavé, strhující a velmi dobře zahrané. ()

irmari

Tenhle seriál mě naprosto uhranul v dobrém slova smyslu; stalinismus v Rusku aneb co dělala šílená doba s normálními lidmi; jak partu mladých nadšených idealistů semlela doba; pro mě silné po všech stránkách, hlavně herecké výkony party hlavních protagonistů - naprosto úžasná Chulpan Chamatova, v téhle roli je pro mě nezapomenutelná; později jsem přečetla předlohu a musím říct, že v tomto případě je filmová verze lepší než originál; škoda, že něco takového nekoupí naše televize namísto trapných amerických seriálů, věčná škoda! ()

JanaPK

Tenhle seriál dlouho nedostanete z hlavy. Nejhorší doba v historii SSSR, rozsáhlé čistky i ve vlastních řadách, vězení a smrt často pod úplně banální záminkou. Studie o tom, co režim a doba udělá s kamarády ze školy, z jednoho dvora uprostřed Moskvy. Skvělé výkony Chamatové, Cyganova, Simonovové, Iriny Leonové a dalších. I ten Šarok v podání Daniila Strachova byl nakonec spíš k politování, i když to byl pěkný prevít. Žít v té době muselo být opravdu hrozné, i jen koukat se na to všechno v seriálu byl silný zážitek. Jsem ráda, že jsem ho mohla shlédnout (i díky tomu, že kdysi byla ve škole ruština povinná). ()