Satira Petra Schulhoffa o pochybné úrovni některých zařízení závodního stravování. (oficiálny text distribútora)

Karlos80

Redaktor Valoušek (Vladimír Dvořák) dostal za úkol sestavit reportáž z jednoho předního závodu (tuším že se jmenoval Dřevák) o tom, jak lidé v socialismu žijí stále kulturněji. O kulturu je zde postaráno, ale na „jinou kulturu“ se jaksi v budovatelském nadšení pozapomnělo. Velmi výchovný satirický pojatý hraný snímek (s dobrou Špátovou kamerou). Snímek se snaží na tehdejší dobu velmi překvapivým způsobem kritizovat některé nedostatky závodních jídelen a stravování vůbec. Vidíme tu a celý den slyšíme veliký hluk, po celý týden stále stejná jídla, všude samý nepořádek, špinavé nádobí, kuchař který nandává knedlíky rukou atd. Petr Schulhoff v pozdějších letech točil už značně odlišné věci tedy přímo komediální, tento je spíš dá-li se to tak říct spíše komunální. Docela mě to zaujalo, i výkony herců nebyli vůbec špatné, a už třeba za roli starého vrátného kterého ztvárnil Otakar Motyčka hodnotím poměrně vysoko. Za 3,5/5*. ()

Marthos

Konferenciér, scenárista, humorista a také herec Vladimír Dvořák se velice záhy po svém příchodu do Prahy stal oblíbeným, všestranným umělcem, působícím tehdy v Divadle satiry a samozřejmě i v prvních televizních pořadech, vysílaných tehdy ještě přímo ze studia. Jeho angažování režisérem Schulhoffem do dvou krátkých filmových epizod mělo nepochybně svůj účel i smysl. V Potížích s kulturou představuje Dvořák zvídavého reportéra, podniknuvšího poněkud odstrašující exkurzi v závodní jídelně, při které diváci společně s ním odhalují pečlivě skrývanou slupku zlatavého jablka. S přihlédnutím k době vzniku i poměrům, které tehdy v Československu panovaly, se jedná o nadstandardní práci a satirické ostří, namířené proti zodpovědným orgánům, by našlo své uplatnění možná ještě dnes. ()

honajz

Novinář má napsat o kulturních aktivitách jednoho podniku, vše vypadá skvěle, dokud se nedostane do místní kantýny... Konečně je to natočené jako malý televizní film bez viditelného moralizování, všemi skvěle zahrané, a Dvořákova odysea jídelnou je dokonalá - včetně kočičky. :-) ()

baroko

Velmi rád jsem se zase jednou podíval na to, jak vypadal svět v roce, kdy jsem se narodil. Od té doby se stravování přece jen o trochu zlepšilo... ()

IvonaK

Tak to byl mazec. Pobavilo mě že celý týden tam měli jenom guláš. A ta nepříjemná obsluha, to bylo něco neskutečného. Já bych se z této jídelny zbláznila stejně jako Vladimír Dvořák. Jsem ráda že jsem to nezažila a tento film byl zřejmě natočen, abychom si my jako mladá generace, naučili vážit všech jídelen které navštěvujeme. Tam už si totiž můžeme vybrat ze dvou jídel. Bohužel, v současnosti je zřejmě móda být veganem nebo vegetariánem a proto si ničeho ohledně jídla nevážíme. ()

javlapippi

Kultúrny redaktor na okamih bez dozoru kultúrneho referenta spoznáva nekultúrny gulášový socializmus. Desať minútová dobre zahraná vtipná satira proti nekultúrnosti. ()