Ferdo Mravec

• Česko Ferda Mravenec (viac)
všetky plagáty
TV spot
Animovaný / Dobrodružný / Rozprávka / Rodinný
Československo / Veľká Británia, 1984, 26x25 min

Ferdo je veselý a nebojácny mravec s dobrodružnou povahou, červeno-čiernou bodkovanou mašľou okolo krku a bielo-červenými teniskami. Potešil už niekoľko generácií malých čitateľov knihy Ondřeja Sekoru. Šikovný a bystrý Ferdo Mravec sa ničoho nezľakne, so všetkým si dokáže poradiť. Zároveň je skvelým kamarátom, ktorý vždy ochotne pomáha svojim starým známym aj novým priateľom. (TV JOJ)

TV spot

gudaulin

Z atmosféry literární předlohy zbylo jen žalostně málo, chybí tomu hravá poetika české animované školy, zůstala jenom kostra příběhů a jakás takás kresba napodobující Sekorův styl. Je to jako když vypráví něčí vtipy člověk bez špetky smyslu pro humor, který nechápe jejich pointy. Celkový dojem: 25 %. ()

MM_Ramone

"Ferdo mravec", veselý chlapík s červenou bodkovanou šatkou okolo krku, ktorý sa ničoho nezľakne a so všetkým si poradí ma vždy niečím podvedome odpudzoval. Ani ako malé decko som nemal túto rozprávkovú postavičku v obľube. On a všetci jeho hmyzácki kamaráti sa mi zdali akýsi bizarne úchylní. Celú túto otravnú háveď by som najradšej postriekal biolitom alebo pokropil DDT. Dvadsať šesť dielny animovaný seriál "Ferdy, die Ameise" z produckie Západného Nemecka a Lichtenštajska stál za hovno. * ()

drozd

Jediná věc, která z Ferdy zůstala je jeho jméno a šátek. Možná je to zábavné, ale už ne jako Včelka Mája. Ondřej Sekora napsal něco úplně jiného. Kdo nevěří, zkuste si to přečíst. Přihlouplé díly (např. s Beruškou letící na soutěž krásy někam na Havajské ostrovy) jsou pro mě totální vrcholy nevkusu. ()

Danulinda

Kromě příliš vlažného hlasu Marka Ebena, který je sice skvělý moderátor, ale pro dabing zcela nevhodný a ještě horšího Petra Vacka, který zní spíše jako teplouš či babochlap, než Ferdův pes, je zde naštěstí i plejáda výtečných herců-dabérů v čele s jedinečným broukem Pytlíkem v podobě skvělého Karla Heřmánka. Jeho "brouk Sáček" zde, ale např. i Rampa Mckvák z Kačerů je fantastický, stejně jako "kačerovský profesor Nula" Jirka Knot v mnoha jiných postavách, pánové Lábus a Nárožný a další. Nebýt nudného dabingu Ferdy a zcela trapného dabingu jeho psa, dal bych za některé velmi povedené díly i plný počet, takto je to na tři body a když to vezmu očima dítěte, které si velmi hezkou animaci prostě musí zamilovat, přidám ještě jeden, tedy čtyři celkem. ()

AnniqueCh

Jak už jsem psala tenhle Český večerníček o hmyzí havěti  jsem si narozdíl od Českého večerníčku Broučci oblíbila, zatímco oni malovali Broučci tak u mně tomu bylo naopak. Zatímco Broučci byli morbidní a deprimující tak Ferda mravenec byl roztomilý a humorný, a tahle třetí verze Ferdy mravence nejvíc, a když se k tomu připočte chytlavá znělka tak mi vychází jako nejoblíbenější ze všech tří verzí. ()

• Ferda mravenec se poprvé objevil 1. ledna 1933 na stránkách Lidových novin. (M.B)