Původní němá verze Desatera přikázání režiséra Cecila B. DeMilla natočena roku 1923 je se svým megalomanským obsazením rolí a nápaditým využitím raných speciálních efektů skutečně jedním z největších eposů, které byly v Hollywoodu 20. let natočeny. Jeho jedinečný příběh se pohybuje v časových rovinách, aby ukázal význam Starého zákona. DeMilleovo silné drama doplňuje digitálně nahraná partitura Gaylorda Cartera, provedená na nádherných Wurlitzerových varhanech. (Magic Box)

Chrustyn

Věřím tomu, že ve své době to muselo být něco úžasného ale dnes už opravdu nemá tato němá podívaná co nabídnout. Na druhou stranu se filmu nedají upřít některé i na dnešní dobu poměrně působivé momenty jako třeba davové scény. Škoda, že druhá část odehrávající se v přítomnosti (neboli před 86 lety) už není tak zajímavá. Jsem docela zvědav na novější verzi. ()

NinadeL

Významové paralelismy jsou tu sice extrémně tvrdé, ale jinak je Cecilův biblický spektákl prvotřídní zážitek. Handschieglova metoda taky nebyla nikdy plýtván na látky, které by si výjimečnou pozornost (a tím pádem i barvy) nezasloužily. Takže miluji prolog ze života Mojžíše a vyloženě se bavím během jeho zrcadlení v moderním San Franciscu. Bohužel Nita Naldi si mé srdce nezískala, ale její kariéru budu v druhém plánu sledovat i nadále. Leč tleskáme kopii z George Eastman House. ()

D.Moore

Jedenácté přikázání pro diváky tohoto filmu by mohlo znít: "Po padesáté minutě se dál dívati budeš." Zhruba tehdy totiž skončí velkorysý biblický prolog a začne příběh ze "současnosti", který se o desatero snad ani neopírá, ale rovnou se jím ohání, nicméně díky tomu nabízí velmi působivé vztahové drama. Odvážný nápad, který vyšel. ()

PetraMishka

V první části sledujeme, jak Mojžíš vyvádí Židy z Egypta a Bůh jim pomáhá tím, že mezi nimi a pronásledovateli udělá ohnivou bariéru a rozdělí moře, aby mohli projít. I přes takové zázraky v době Mojžíšovy nepřítomnosti lidé postaví modlu a hřeší. Po sestoupení z hory tedy rozbije desky s přikázáními a ukáže jim, proč se mají bát božího hněvu. Na to navazuje příběh ze současnosti, kdy v domácnosti zbožné ženy žijí dva synové, z nichž jeden odejde, aby zvládl všechna přikázání porušit. Pak se ale nestačí divit, že jej jeho činy dostihnou. První část je epická, postavy nejsou potřeba, jen výjevy a masovost scén. Jsou tu skvělé triky, nejen při pronásledování, ale i zapisování přikázání. Druhá část je oproti předchozímu velmi komorní, s ohledem na postavy, jejich konání. Herecké výkony jsou skvělé, tempo trochu horší. ()

d-fens

Odmysliac si nostalgickú úctu, ktorú pociťujem pri sledovaní starých nemých filmov, ostane mi priemerný veľkofilm s dobrou výpravou a kulisami, no už slabšie zahratou postavou Mojžiša. Vo filme chýba celé Mojžišovo detstvo a dospievanie, zachytené v remakeu celou prvou polovicou, a doplnený je príbeh zo súčasnosti, apelujúci na význam a dôležitosť Desatora aj v modernom svete, a poukazujúci na nadčasovosť večných Právd Desatora. Oproti modernej verzii som si cenil vsuvky s priamymi citátmi zo starozákonného Exodu. ()

• Egyptské kulisy z úvodu filmu boli skutočne obrovské stavby a boli podstatne väčšie než kulisy, ktoré sa objavili vo filme Intolerancia (1916). (Michal74)
  • Archeológovia pátrali po cennostiach z filmu v roku 1990, ale našli len niekoľko plechoviek a fľašiek sirupu proti kašľu, pretože v tom čase bolo obdobie prohibície. Až v roku 2012 sa však podarilo odkryť malú časť hlavy Sfingy vyrobenej zo sadry, približne 4,6 metrov vysokú, ktorá bola súčasťou 21 stavieb na ceste ku faraónovi, ktorú ukrývala púšť Guadalupe. Vietor časom odhalil väčšiu časť Sfingy. (Zdroj: aktuality.sk) (Raccoon.city)
  • Väčšina havárií vozov v úvode bola skutočná a neplánovaná. (Michal74)