Ježíšova rodina

• USA The Real Family of Jesus

Po cyklu o tajemstvích Bible se dokumentaristé BBC zaměřili přímo na osobnost Ježíše. Podobně jako jednotlivé fenomény Starého i Nového zákona v něm porovnávají mýty s historickými fakty, své řeknou k tématu nejen historikové, ale i například sociologové. Otevírá se před námi barvitý svět Ježíšovy doby, tehdejší sociální struktura, zvyky, kultura. Cílem dokumentu s hranými pasážemi ovšem není znesvětit význam Ježíše, ale naznačit, že jeho rodina i život mohly být mnohem obsažnější, než jak je máme zažité. Dozvíme se například, že Ježíš zřejmě nebyl jedináčkem, ale měl několik bratrů a sester, že jeho bratrancem mohl být Jan Křtitel ... A že by tedy bylo možné, že po světě dnes chodí potomci přímých Ježíšových příbuzných. (oficiálny text distribútora)

otík

Tady se dělá senzace z toho, co se učí na našich teologických fakultách (mám vystudovanou tu v Olomouci). Ježíš mohl mít sourozence, protože z žádných objevených dokumentů není jasné, zda Marie měla nebo neměla po Ježíšovi další děti s Josefem. Teologie učí, že Ježíš byl syn Boží a že jej Maria počala z Ducha svatého. Ale zda pak měla Marie další děti s Josefem, to už nevíme. A také pokud byl Josef před sňatkem s Marií ženatý a měl děti, to také není nic zázračného. Navíc výklad slov, kde Ježíš mluví o svých bratrech, sestrách a rodině není zcela jasný. Mohl tím nazývat svou opravdovou rodinu, ale také tak mohl nazývat své následovníky. Panenství Panny Marie také nelze vidět v kontextu dnešního slova panna, ale jako slovo, které znamená, že byla svatá a neposkvrněná hříchem po celý svůj život. Dokument čerpá spoustu svých teorií z evangelií i z protoevangelia. Jenže je velmi jednoduché vzít jednu větu a na ní postavit celou svou teorii o rodině. Zatímco křesťanské církve berou své učení nejen z evangelií, ale z další spousty historicky ověřených knih a to navíc v celkovém vyznění, dokument čerpá z jednotlivých informací, které si sám pro své účely autoři vybrali. A to je rozhodně jednodušší a méně pravděpodobná varianta než jak učinila ve svém učení církev, navíc učení se vytvářelo celá staletí. Dalším zcela zbytečným tématem je Ježíšův původ. Spousta lidí si přece už tehdy mohla myslet, že Ježíš je zrozen ze smilstva. Nebyl Josefův, čí tedy pro pána byl? Děti ani okolí prostě jen nemohlo pochopit, čí Ježíš je, když Marie byla těhotná ještě před tím, než se s Josefem vzala. Tato kachna je opravdu ubohá. Další trapnost dokumentu čpí v tom, že si vezmu jedno jméno (v dokumentu např. Salome) z objeveného dokumentu a řeknu, že když je tam tato osoba zmíněna, musí být Ježíšovou příbuznou. Copak my víme, proč pisatel před dvěma tisíci lety zmiňuje osobu Salome ve svém textu? To je tak bohapustá teorie, že se za ni musí autoři sami stydět. Přijde mi, že celá první část dokumentu o jménech je vycucaná z prstu pro jeden jediný důvod - udělejme senzaci! Druhý díl je skoro zcela zbytečný, protože se často diví událostem a skutečnostem, které jsou zcela jasné (třeba že Ježíše na cestě do Jeruzalému doprovází jeho rodina), přináší další "šokující" skutečnost - že za Ježíšovu smrt může hlavně jeho rodina a jeho původ - to snad není možné, to jsou tak strašné žvásty v tom druhém díle. Nejvíce mě však točil investigativní novinář, který se pořád něčemu z Písma diví a zkoumá události, které jsou v Novém zákoně obsaženy, ale jak církev říká, skrytě. Druhý díl je fakt tragický a zcela zbytečný. Celkově dokument uvědomělého křesťana může akorát tak vytočit svou zbytečností, nevěřícímu nic neřekne a váhajícím spíše jen zamotá hlavu. Špatný dokument svým dopadem, natočený typickým stylem hraného dokumentu. Hudba: Kev Curtis ()

Divočák

Dokument daleko skandálnější než celá Šifra mistra Leonarda i s Brownovou nezveřejněnou rozjařenou fantazií. Na rozdíl od Brownova románu, který si po většinu času vymýšlí jako žebrák z Václaváku, Ježíšova rodina staví na reálných vědeckých předpokladech a doplněna komentáři renomovaných vědců působí až nepříjemně působivě. Jediné štěstí tak zůstává v tom, že po dokumentárním seriálu vysílaném na programech jako je Čt2 sáhne jen málokdo, zatímco brakovou Šifru si s chutí přelouskne skoro každý. ()

Hedka

Zaujal ma názov a predpokladala som, že by mohol zaujať aj názor. Chcela som hlavne vedieť aký, teda kto tento dokument produkoval a z akého učenia vychádzal. Tušila som, že to bude iný pohľad než by sa dalo čakať. Je to tak! Formálna stránka filmu je veľmi kvalitná – ako sa patrí na producenta BBC Jeana-Claua Bragarda (preto aspoň tá jedna hviezdička), ale to nestačí! Je to navonok moderný, populárno-vedecký dokument, pôsobiaci veľmi dôveryhodne a profesionálne, ba až vedecky. Problém je v tom, že je to falošný, zámerne nekresťanský pohľad na evanjeliá, na Ježišov život a rodinu- Pri niektorých „objavoch“ som priam žasla - kam sa to tá BBC až dostala! Rešpektujem iné názory, ale len do určitej miery. Tieto hypotézy nie sú vedecky overené, je to jasná manipulácia, a žiaľ aj povrchnosť. Dokonca si myslím, že dokument bol cielene zakúpený (alebo možno aj podarovaný) pre ČT2 a odvysielaný práve vo veľkonočnej dobe - ale to je môj subjektívny názor (lobby je tvrdá). Zarazilo ma to (a vlastne už ani nie...bohužiaľ) že počas najväčších kresťanských sviatkov - Veľkej noci - vysiela verejnoprávna televízia dokument, ktorý tak „inteligentne“ a veľmi rafinovane dehonestuje práve vzácne európske dedičstvo – kresťanstvo, ktoré je založené na božstve Ježiša Krista a jeho zmŕtvychvstaní. Veľká škoda! " ()

pakobylka

Kterak se demagogie vydává za vědu ? ----- Nevím, nakolik má smysl upozorňovat na vyzrazení pointy i u dokumentu, ale na druhou stranu to nemůže vadit, takže: !!!!! MOŽNÝ SPOILER !!!!! ----- První díl je komplexnější nežli druhý a alespoň navenek se tváří seriózněji. Jenomže opustí Ježíše jako chlapce, odstrkovaného pro jeho nejasný původ - je zpochybňováno Josefovo otcovství a Ježíš se nesmí zúčastnit ani Josefova pohřbu. Ve druhém díle je představen už jako dospělý třicetiletý muž a někteří jeho vlastní i nevlastní sourozenci jsou jeho učedníky - včetně prvorozeného Josefova syna Jakuba z prvního manželství, pro kterého měl Ježíš údajně představovat konkurenci. Jak došlo k tomuto docela zásadnímu obratu, jak se ze zavrhovaného (?) dítěte stal Mesiáš, který měl podporu celé své rodiny, to tvůrci úzkostlivě tají. Teologicky vzdělaní jedinci si možná dokážou odpovědět sami, ale před bezvěrci a laiky vyvstávají jen další otázky: Dokázal snad Ježíš jakožto mimořádně nadaný jedinec své blízké přesvědčit, takže mu uvěřili a podporovali ho ... nebo se k němu přidali ze zištných důvodů až poté, co dosáhl dílčích úspěchů ? Podle autorů dokumentu po Ježíšově zmrtvýchvstání zastávali členové jeho rodiny v nové církvi významné pozice. Nevěřím, že by prezentované setkání Ježíše-dítěte s učenci v jeruzalémském chrámu mělo na jeho nejbližší nějaký podstatný vliv - mohlo přesvědčit jeho matku, ale proběhlo ještě za Josefova života a v závěru prvního dílu to nevypadalo, že by se Ježíšovo postavení v rodině až do Josefovy smrti nějak změnilo. A s proměnou vody na víno to na mě nezkoušejte, zázraky podobného druhu do víceméně "vědecky" pojatého snímku (pokud zvolené téma vůbec takový přístup snese) podle mého názoru až tak nepatří. Závěr se pokusí od náboženského náhledu oprostit, když mezi řádky naznačí, že Ježíšova rodina nemohla potřebovat, aby Ježíš zemřel - jeho smrt by logicky ohrozila další úspěšné šíření nového náboženství, neboť mrtvý Mesiáš nemůže být Mesiášem. Dočkáte se i přijatelného vysvětlení pro dnešní obvyklé vyobrazení Ježíšovy rodiny. P.S.: 1) Rozhodně bych vymazala hranou část dokumentu, nepotřebuju desetkrát opakované záběry na scénky z jeho života. Možná by vůbec bylo lepší soustředit se na prostá fakta, o která se lze alespoň trochu opřít, a upustit od vytváření nejrůznějších konspiračních teorií, které beztak stojí na dosti vratkých základech; 2) I ve Wikipedii jsou vzpomenuta evangelia, která zmiňují Ježíšovy bratry či bratrance Jakuba, Josefa, Šimona a Judu, takže dokument nepředkládá až tak převratné informace, jak by chtěl; 3) Omlouvám se, pokud jsem se neomaleně dotkla víry kohokoli z vás, ale můj komentář se vztahuje pouze k filmu. Že sama nejsem schopná přijmout za své jakékoli náboženství - to je můj problém, ne váš; 5) Nepopírám existenci Ježíše-člověka. Nejspíš měl charisma, sociální cítění, dar výmluvnosti, léčitelské schopnosti - a věřil v nás (což se mu možná stalo osudným) ... ale zrovna tak mohl být velice cílevědomý a ctižádostivý ... nebo to bylo úplně jinak, neboť veškeré důkazy dávno odvál čas. () (menej) (viac)

majo25

Diskutabilný až mierne kontroverzný dokument s čiastočne špekulatívnymi názormi. Jeho spracovanie chválim, veď kedy v tomto BBC sklamala, ale niektoré dogmy vyvracia len tak na hrane, bez väčšieho množstva dôkazov. V niektorých momentoch fakt varí iba z vody, čo ma trochu udivovalo. Na druhej trane ukazuje druhú stranu mince o Ježišovi a kresťanskej viere, ktorá je logickejšia a tým pádom uveriteľnejšia ako naše dogmy. Hodnotenie: 70% ()