Kráľ kráľov

• Česko Král králů (viac)
USA, 1927, 112 min

Réžia:

Cecil B. DeMille

H.B. Warner, Dorothy Cumming, Ernest Torrence, Joseph Schildkraut, Robert Edeson, Sidney D'Albrook, Charles Belcher, Jacqueline Logan, Rudolph Schildkraut (viac)

Keď Ježiš vyhnal hriech z Márie Magdalény a vzkriesil Lazara z mŕtvych, vstupuje do Jeruzalema, kde Judáš zosnová sprisahanie, aby ho vydal úradom. Po poslednej večeri ide Ježiš do Getsemanskej záhrady, kde je zajatý a následne súdený Ponciom Pilátom a ukrižovaný. Je pochovaný a ako je predpovedané v Písme, po troch dňoch vzkriesený. Kráľ kráľov je najväčší príbeh, aký kedy bol vyrozprávaný, ako ho vedel vyrozprávať iba Cecil B. DeMille. V roku 1927 DeMille s jedným z najväčších rozpočtov v histórii Hollywoodu spracoval život a umučenie Krista do podoby nemého veľkofilmu. Film Kráľ kráľov s textom priamo z Biblie, tisíckami hercov a výnimočnými filmovými trikmi veľkého šoumena je veľkolepý a zároveň hlboko úctivý - čiastočne evanjelium, čiastočne technikolorový epos. (Film Europe)

NinadeL

Cecilův velkofilm na téma života Ježíše Krista. Co mohlo být logičtějšího v jeho přehlídce biblických témat? Už tu bylo Desatero přikázání i Adamovo žebro. Ve zvukovém filmu se mu z doby kolem roku nula zalíbilo téma Ve znamení kříže a Kleopatry a obloukem přes Samsona a Delilah se opět dostal k Desateru. Bohužel pro přehlídku životních skutků ze života Krále králů si vybral jen zlomek atrakcí - například v barvě natočenou původní povahu Máří Magdaleny. Dvoupásový Technicolor je príma, ale mezititulky složené převážně s citací z evangelií, to je už je skutečně zážitek jen pro pokročilé. A proto veškerý černobílý materiál působí jen jako ilustrace známého a předem daného. A každý záblesk barevné sekvence je pak absolutním blahem a vytržením z letargie. ()

Othello

[katechistický červenec] Otrocky rozpohybované výjevy okopírované z kostelů, modlářů a křížových cest. Po ukřižování se to alespoň docela slušně urve ze řetězu a některé výjevy bych si na svoje blackmetalový demo dal, ale do té doby se nabízí akorát dívat s na film na kolenou nebo se pochechtávat tomu, jak je to celý šíleně queer. "Až přijdeme do zahrady, označím vám, kdo je Ježíš." "A jak?" "Hmm éé já nevim, třeba.. Dám mu hubana!" ()

Brejlil

Škoda, že jsem viděl verzi sice se synchronizovaným zvukem a hudbou z roku 1931, ale bez úvodní sekvence u Máří Magdalény v barvě. Na druhou stranu, ne že by to výrazně vadilo. Právě začátek s poněkud neortodoxním představením Máří a Jidáše je asi nejlepší částí filmu. Následuje vizuálně sice působivá, ale nepříliš zábavná vyprávěnka, plná nesourodých citátů z Nového zákona, s občasnými záblesky nečekaného humoru. "Léčba" panenky nebyl špatný nápad, ale ilustrace "Nechte maličkých přijíti ke mně...", to už zase nudilo. Ukřižování ovšem nabídlo nečekané praktické efekty a zmrtvýchvstání konečně bylo v barvě. Z herců vyniká snad jen Jacqueline Loganová v roli Máří. Židovské postavy jsou dost stereotypní, byť se DeMille alespoň vyvaroval těch nejhorších protižidovských excesů. Kamera, kompozice záběrů, svícení a celková pompéznost ovšem film přeci jen řadí do kategorie možno shlédnout. ()

PetraMishka

Příběh Ježíše Krista od obrácení Máří Magdalény až po zmrtvýchvstání. Velkofilm sestává ze sledu příběhů dokazujících jeho božství, tedy jsou tu scény s Lazarem, uzdravování chromých, přes jednání s Židy a Římany až po křížovou cestu a následné ukřižování. Kolorovaných scén je maličko, stejně jako dobrého herectví. Je jasné, že setkání s Ježíšem uvádí všechny přítomné v úžas, ale i tak je mnohem příjemnější, pokud je zobrazen více realisticky. ()

blondboss

Raná tvorba priniesla niekoľko zaujímavých a hlavne na tú dobu brutálne výpravných snímkov, ktoré majú svoju hodnotu aj dnes. Tento snímok k takým klenotom určite patrí a nepochybne prináša na tú dobu unikátny pohľad na život a smrť Ježiša Krista. Je to v zásade prvé také veľkolepejšie spracovanie tejto témy a aj keď už tu značne cítiť zub času, stále sa to dá pozrieť. 60 % ()

• Film se v době svého vzniku stal předmětem sporů, protože na plátně ukázal ukřižování Ježíše Krista. (raininface)