Obsluhovala jsem Karla Čapka

(TV film)
Česko, 2003, 28 min

Alžběta Motlová, rozená Venhodová, byla služebnou v domácnosti Karla Čapka. Byla to ona, která pomáhala Čapkovi při fotografování Dášeňky tím, že ji honila po zahradě. Byla to ona, která prostírala všem výjimečným návštěvám jako prezidentu Masarykovi nebo jeho synu Janovi. Měla svého zaměstnavatele velmi ráda a prožívala s ním všechny krásné i kritické chvíle, které život přinesl. Vzpomínky ženy natočila Helena Třeštíková, režisérka posedlá fenoménem uplývajícího času. (Česká televize)

Tanner

Zajímavý pohled na takřka mýtickou postavu našich literárních dějin očima její bývalé služebné, která nám takříkajíc z první ruky nabízí soukromou tvář Karla Čapka. Trochu jsem však měl problém s formátem dokumentu, nějak jsem nepochopil, proč nebyly vystřiženy momety, které jsou mimo rámec vyprávění (křičení do ucha již starší dámy, její poznámky na mikrofon, natáčení...); přišlo mi to místy až nedůstojné. ()

NinadeL

Jedna z těch nádherných autentických vzpomínek. Kuchařka, která milovala Čapky a soutěžila s kuchařkou Olgy Scheinpflugové. ()

triatlet

Helena Třeštíková si umí vybírat lidi k natáčení. A paní Motlová, služebná, která se provdala za řidiče pracujícího u bratří Čapků, dokázala svým vyprávěním navodit prvorepublikovou atmosféru. Vánoční zjevení na ČT 25.12.2003,symbolicky v den, kdy se připomíná smrt Karla Čapka. Jen více podobných vánočních dárků. ()

borsalino

Jednoduše upřímná zpověď služebné Karla Čapka, která jej viděla a cítila jako příjemnho, chytrého a férového chlapa. Přestože si myslím, že její prostá duše příliš nerozumněla některým složitostem nebo fantaziím, o kterých Čapek psal, jednoduše cítila, že tenhle chlap má co říci a její intuice ji vedla daleko přesněji než nějakou sufražetku nebo jinou intelektuální nudli. Co mě na dokumentu zarmoutilo je fakt, že na dalšího Čapka čekáme už tolik desítek let a ten je stále v nedohlednu. To je skoro zdrcující... ()