Nukleární dynamit

• Kanada Nuclear Dynamite

Obrovská ničivá síla jaderných výbuchů se dá využít, nejen teoreticky, pro mírové účely. Ve druhé polovině padesátých let minulého století vědci obou dvou jaderných supervelmocí začali experimentovat s menšími podzemními nukleárními explozemi, které měly sloužit pro přesuny velkého množství zeminy při stavbě průplavů, kanálů, v hornictví... Ve Spojených státech byl v roce 1957 za podpory federálních úřadů zahájen projekt "Radlice". Jeho duchovním otcem a propagátorem byl jeden z tvůrce vodíkové pumy Edward Teller. Jaderná energie se měla využívat nejen v pozemním stavitelství, ale počítalo se s ní i pro pohon motorů kosmických lodí. Praktické pokusy, které se připravovaly na Aljašce, věřejnost značně zneklidnily. V Sovětském svazu se plánovalo využití jaderných výbuchů při budování zavlažovacích nádrží a kanálů. Zůstalo naštěstí jen u jedné větší realizované stavby. Prokazatelná ekologická a zdravotní rizika "nukleárního dynamitu" (a v USA navíc i odpor veřejnosti) příměla nakonec americkou i sovětskou vládu k ukončení podobných experimentů. (oficiálny text distribútora)

Slasher

Mapuje plány na mírová využití atomových výbuchů, program Plowshare a #7; projekty jako Orion, Chariot, Sedan a Taiga, kdy parta amerických/ sovětských důchodců (včetně Tellera) vzpomíná na bádání v "zeměpisném stavitelství", než došlo v roce 96 k zákazu všech zkoušek. Žádná dechberoucí sonda to není, dá ale ochutnat další z rozměrů impozantních bizárů studenoválečné éry. Just imagine... [seznam atomic age dokumentů u mě v Deníčku] ()

Slartibarkfast

Dokument o partě šílenců, kteří se snažili mírově zkrotit sílu atomových výbuchů. Absurdní a nezáživné tlachání o hloubení průplavů, obracení toků řek a podobných "rozumných" využitích termonukleárních náloží. Vzpomínky na "staré zlaté časy" testování. V podstatě se v tomto dílku odráží i pohled tehdejší doby, kdy lidé razantně odmítali zahrávání si s atomem. Celé je to ukončeno příznačným milníkem éry nukleární. Černobylem. 55% ()

OG_Swifty

Poměrně nezáživný dokument o bandě pitomců, v čele s Edwardem Tellerem, kteří na přelomu 50. a 60. let přišli s geniálním nápadem odpalovat rakety do vesmíru pomocí termonukleárních výbuchů. Další geniální nápady zahrnovaly např. hloubení přístavů, Panamského průplavu nebo obyčejných silnic rovněž pomocí termonukleárních výbuchů. Menší prostor je věnován i zaryté konkurenci ze SSSR, která chtěla samozřejmě USA trumfnout a přijít s praktičtějšími výsledky, např. tvorbou zavlažovacích nádrží nebo těžbou mědi opět za pomoci atomovek. Nakonec se to Sovětům podařilo viz. Azovské "moře" a Černobyl (o tom ale dokument není). Pokud někoho fascinují tyhle věci, přijde si na svý, jinak byl ale Teller magor a dokument nám stručně vykresluje útlum nukleárních výzkumů a to, jak se veřejnost seznamovala s pojmy jako stroncium, plutonium nebo spad. ()