Svoboda pod bodem mrazu aneb Perpetuum mobile Eskymo Welzl

(TV film)

Z moravského Zábřehu došel na kraj světa. Muž, jehož osudy stály v pozadí kultu Járy Cimrmana, našel v polární samotě to nejcennější - volnost.

Dokument o životě polárníka, cestovatele a spisovatele prostřednictvím vyprávění welzlologů - lidí, jejichž život byl naplněn pátráním a objevováním osoby Jana Welzla. Kromě Ctibora Lolka, pamětníka, jenž se výrazně zasloužil o popularizaci jeho osobnosti, uvidíte např. Pavla Vodu žijícího v Curychu, Rudy Krejčího, emeritního profesora aljašské univerzity nebo lidi, kteří v současnosti pečují o Welzlův hrob v Dawsonu (Alena Kennedy, Jerry "Pupál" Vecka). Originálními názory a pohledy na Welzla přispívá i Ladislav Smoljak. Ve filmu se objeví i pamětníci Welzlova krátkého pobytu v Československu ve dvacátých letech minulého století. (oficiálny text distribútora)

Silhouette

Slabý dokument. Člověku, který knihy Welzla četl, nic nového neřekne, a pro "nováčka" je to zmatené a nepříliš informativní. Trapné hrané vsuvky rovněž nepotěšily. Takže spíš radím přečíst si Třicet let na severu - je to fascinující! ()

contrastic

Jako obdivovatel Jana "Eskymo" Welzla dávám za vděk čemukoli o tomto skvělém polárníkovi a dobrodruhovi. Je paradox a škoda, že postava Eskymo Welzla v podstatě inspirovala pány Svěráka a Smoljaka k vytvoření všemi známého "nejoblíbenějšího Čecha" Járy Cimrmana, ale sám Welzl téměř upadl v zapomnění. Další informace o tomto rodákovi ze Zábřehu na Moravě najdete například v knížkách "Trampoty eskymáckého náčelníka v Evropě", nebo "Čtení o neobyčejných cestách Jana Eskymo Welzla". Existuje také televizní film „Požírač medvědů“, kde si roli Eskymo Welzla zahrál Július Satinský. ()