Obsession: Radical Islam's War Against the West

všetky plagáty

Obsession je dokumentem velice kontroverzně vnímaným. To se dá snadno dokázat pohledem např. do statistiky IMDB, 65% nejvyšší hodnocení, 18% nejnižší. Dokument sám vlastně není ničím jiným, než materiálem sebraným z různých blízkovýchodních televizí, i jiných médií a kázání z mešit nahraných skrytou kamerou. To vše je okomentováno několika lidmi, kteří mají k danému tématu blízko, palestinským novinářem, dcerou šahída (mučedníka), bývalým teroristou či Danielem Pipesem, odborníkem na blízkovýchodní politiku (pravda i neokonzervativcem). Materiál byl sebrán převážně díky organizaci MEMRI (Middle East Media Research Institute), která se zabývá monitorováním a překlady blízkovýchodních médií, aby mohly být přístupny i západnímu diváku.

Obsession se zabývá hlavně terorismem a nenávistnou protizápadní (hlavně protižidovskou a protiamerickou) propagandou, která je jedním z jeho kořenů. Co konkrétně můžeme vidět? Tak třeba tříletou holčičku obdivovanou v Saudsko arabské televizi za to, že ví, kdo jsou její nepřátelé a že židé jsou opice a prasata. Britského radikálního imáma, který hlásá, že zabití nevěřícího je naprosto v pořádku. Rapery oslavující zničení WTC. Nadšené davy v Libanonu volající:"Smrt Americe!" Různé výzvy k zabíjení židů. Výstřižky z propagandistického protižidovského seriálu Diaspora (natočen podle knihy Protokoly mudrců ze Sionu), kde jsou židé líčeni jako lidé pečící macesy z krve křesťanských dětí a spiklenci potají vládnoucí světu. Záběry z islamistických demonstrací s hesly jako "Islám bude vládnout světu". Íránské protiamerické hudební klipy. A další materiál.Do vší té záplavy tohoto hrůzného šílenství zařadili tvůrci i hlasy muslimů skutečně umírněných, kteří otevřeně terorismus odsuzují. I oni mají v muslimských médiích a mešitách svůj vliv a lidé, kteří si cení lidského života, každého života, mohou jen doufat, že to bude právě jejich hlas, který bude sílit tak, až dokáže překřičet všechny hlasatele nenávisti. Většinu těchto rozumně smýšlejících najdeme až v samém závěru, přesně tam, kam se sluší a hodí dát naději. (Subjektiv)

berg.12

Dokument, který a priori nešíří nenávist a obavy z Islámu, ale snaží se poukázat na příčiny a podstatu muslimského radikalizmu, propagandy a nenávisti vůči západu. Nespojuje efektním způsobem verše z Koránu s destruktivními záběry, ale analyzuje, hledá paralely, klade otázky, z části i samotnými muslimy. Jako film je to povětšinou slepenec útržků a rozhovorů, které cirkulují v médiích i jiných filmech, bez většího autorského obohacení. Můžete s ním nesouhlasit, můžete mu (oprávněně) leccos vytýkat, jednostrannost, zaujatost, manipulaci, stejný přístup, který vytýká druhé straně. Vychází z přesvědčení: "Tohle je válka a my vám to chceme dokázat". Je to však rozhodně lepší materiál k diskuzi a zamyšlení, než nejrůznější výplody populistů a pomatenců, kteří právě objevili YouTube. ()

Niktorius odpad!

Obsession for hate.... Ano, tento dokument není tak neskutečně tupý a demagogický jako Wildersova Fitna (i Wilders sám) či záplava různých "pravd o islámu", "eurábií", "islám inf" a podobných jedovatě demagogických webů, na něž tu odkazují i místní uživatelé. I tak se ale jedná o dílo propagandy. A to propagandy velice zákeřné, nezřetelné, na první pohled nerozeznatelné. Není to dokument, který by opravdu chtěl něco analyzovat a poskytovat poněty k diskuzi - jeho cílem je zaagitovat u publika, které se víceméně neseznámené s islámem, situací v blízkovýchodních zemích a koneckonců i s vystupujícími osobami, mezi nimiž je tolik Arabů, až by si člověk málem řekl, že se tím vylučuje nějaká zaujatost. _________________ O účelu dokumentu koneckonců mnohé napoví ztpůsob jeho distribuce - byl zdarma přikládán do desítek amerických denních a šířen v místních kostelích a synagogách, přičemž celou akci (která musela stát miliony) sponzorovala tajuplná nezisková organizace._________________ Organizace MEMRI a Palestinian Media Watch, které nastřádaly materiál pro tento film, mají svou základnu v Izraeli a právě MEMRI, jejíž cílem má být jen "překonávat jazykovou bariéru", bývá často kritizována za účelový výběr materiálů, nepřesné překlady a jiné neplechy. Nijak nepřekvapí, že producent i režisér mají též vazby na Izrael (viz. režisérův starší snímek), ono to nakonec vysvětluje, proč se ve filmu o nebezpečí "globálního džidhádu" mluví jen o zemích v sousedství Izraele. Mezi komentátory je jediný skutečný odborník na islám (který se ale k výsledku vyjádřil takto), zbytek vyplňují různí novináři a aktivisté, nějací mediální odborníci ve filmu o propagandě "kupodivu" chybí. Zato nechybí podezřelá entita Walid Shoebat, který byl podle vlastních slov muslimským teoristou (a není nic, co by to potvrzovalo), jenž však došel osvícení a stal se křesťanem a zapáleným sionistou. Inu, každý máme své vrtochy. Vtipná je i "dcera šahída" Noorie Derwish - jeden by si mohl myslet, že jí otec byl nějaký muslimský terorista, ale chyba lávky - byl to egyptský voják zabitý při atentátu spáchaném Izraelci. Noorie přesto z jeho smrti viní "muslimskou kulturu nenávisti" :) _________________ Jistě, záběry, které můžeme vidět v dokumentu jsou autentické a jde z nich hrůza. Jenže jde o záběry z médií provozovaných extrémisty (palestinské televize patřící Hamásu, Hizballáhem provozovaná al-Manar, íránská státní televize) nebo média, která sice záběry extrémistů zveřejňují, ale bez toho, aby je přímo podporovala (al-Arabiya a al-Jazeera) a dokument se vůbec nepokusí položit otázku, jak je tato propaganda ve skutečností vnímaná a jak moc je součástí běžného mediálního proudu (takhle to vypadá, že v Libanonu si nic jiného, než pořady jako "Jak jsem zabil žida" či "Smrt bezvěrcům!" nepustíte). Taktéž není zmíněno, že v podstatě identické projevy extrémismu jsou tolerované i v některých nemuslimských asijských zemích (dobrý příklad je Indie) a tak se může zdát, že sledujeme něco čistě islámského, co ve zbytku světa prostě nemá obdoby. _________________Dokument taktéž nepátrá po tom, jestli má ideologie radikálů (i těch, co přímo vidíme hlásat své nenávistné postoje) alespoň principiální oporu v islámu samém a obecně je velice nekritický k sobě samému - předkládané teze ani nezkouší jakkoli podkládat argumenty (pokud nepovažujete za argument záběry na všemožné projevy extrémismu). Je opravdu arabský mediální prostro ovládán nenávistí? Popravdě, vzpomenu si hned na několik egyptských, palestinských, libanonských nebo íránských filmů, které jsou naopak kritické vůči fanatismu, násilí, či společnosti ve vlastní zemi (i první film natočený v Saúdské Arábii je takový) a hodně mi tedy chybí informace, jakou má ukazovaná propaganda pozici v kontextu veškerých mediálních výstupů dané země._________________ Teď v čem je zákeřnost tohoto snímku - na začátku jsem explicitně upozorněni, že většina muslimů je mírumilovná a dokument se věnuje jen radikálům. Krásný alibismus proti případným kritikům. Nicméně sotva toto upozornění zmizí z obrazovky, vytyčená hranice mezi radikalismem a islámem se rozplyne. To mimochodem podporují záběry na běžné modlitby, pouť do Meky a další typické rituály věřícího, jimiž jsou proloženy záběry nenávist hlásajících extrémistů. _________________ A teď přijde to hlavní: Nejvíce prostoru film věnuje stavění paralel mezi islámský radikalizmus (nebo islám?!) a nacizmus. V tomto by jistě bylo zcela legitmí věnovat se porovnávání mechanismů islamistické propagandy s tou nacistickou (která je již takovým etalonem dokonalé manipulace) a hledat i nějaké spojitosti v jejich ikonografii, či ideologickém podkladu. Místo toho však snímek nenápadně podsouvá, že islám(ismus) je přímo propojený s nacizmem, což ovšem vyvozuje jen z povrchních spojitostí (židovská chobotnice objímající zeměkouli, hajlující nacisté a libanonští mudžáhidi se zvednutými pravicemi, upozornění, že "džihád" znamená totéž co "kampf"). Dokonce i na jeruzalémského muftího a muslimskou divizi Waffen SS dojde (tolik to oblíbená kapitola historie dnešních anti-islamistů, kteří již ovšem ignorují fakt, že mnoho muslimů bojovalo na straně Spojenců a jejich hroby jsou dnes hanobeny nacistickými znaky či prasečími vnitřnostmi).... _________________ Vtip je v tom, že účinnost propagandy se neodvíjí podle toho, jak moc je v ní nenávisti a jak moc je uřvaná, nýbrž podle toho, jak moc dokáže přesvědčit o své racionálsti a podloženosti; jak moc dovede zareagovat na emocionální rozpoložení společnosti a jak moc dovede být nenápadná - jak se dovede skrývat za pouhé konstatování faktu. Tenhle dokument explicitně jen konstatuje fakta, ale ve své implicitní rovině vytváří zhoubné a nepodložené teze, jež se propagandistickým technikách nacistického Německa blíží více, než prezentovaný materiál z al-Manar. Kdyby dokument do světa křičel: "Islám je nástroj ďábla, zabte všechny muslimy!", tak jej většina diváků - bez ohledu na seznámenost i sympatie s islámem zavrhne a možná bude i zakázan a tvůrci půjdou za katr. Nenápadné zasazení semínka paranoie do hlav diváků je mnohem účinnější._________________Hulákající Hitler si nenávist k Židům nevymyslel, jen ji dokázal "vylepšit" a vyhnat k extrému, využil otiž "legitimního" antisemitismu (chcete-li antijudaismu), jenž byl ve společnosti živý a živen již dávno předtím a dál se jistě dokládat chováním mnohých Židů a zcela nepochybně citacemi z Tóry a Talmudu (tzn. šlo "jen o konstatovaní faktů"). Na to je při diskuzi o "muslimském problému" potřeba myslet též, když už se tu vytváří paralely s 30. léty. _________________ P.S.: Ve filmu promluví celkem 17 osob. Z toho 15 se jich řadí mezi pro-izraelské aktivisty. To je mi ale náhoda... :) _________________P.P.S: Když jsem sem dával odkaz na ono video s hinduistickou dívkou s genocidními vizemi, vůbec jsem netušil, že jej na svém webu (s opatrnicky souhlasným komentářem) uveřejnil i Robert Spencer - jeden z hlavních amerických islamofobů, který se označuje za objektivního odborníka za islám a bojovníka chránícího lidská práva a ohrazujícímu se proti nenávisti. Myslím, že to mluví za vše. () (menej) (viac)

rastlinka

Veľa ľudí si myslí, že terorizmus je problém iba na Blízkom východe a v Amerike. No treba si uvedomiť, že práve tento "dnešný" terorizmus má základy postavené na nemeckom nacizme a teda jeho vplyv môže byť (a pravdepodobne aj je) ďaleko širší. Ten pohľad na vyškolené maličké islamské deti, v ktorých je už od narodenia vypestovaná nenávisť voči Izraelčanom a USA je zdrvujúci a veľmi smutný. Celkovo, keď sa zamyslím nad tým, čo všetko sa v 21. storočí robí preto, aby sme niekoho nenávideli a chceli ho zabiť a preto, aby sme mohli vládnuť na celej Zemi... To sa ľudstvo nepoučilo z histórie?? Smutné... :( ()

dr.fish odpad!

Nepřítelem západní civilizace je ten, kdo tenhle film považuje za dokument. Jedná se o množství fakt smíchaných dle potřeby, s cílem vyvolat v divákovi pocit, že každý Arab, který náhodou žije v jeho sousedství minimálně sbírá data pro radikální islám, není li rovnou terorista. Vyvolávání strachu v civilním obyvatelstvu (jak je řečeno i v tomto snímku) , je politicky využíváno nejen v totalitních, ale i demokratických zemích. Strašákem může být světový imperialismus, arabský terorismus, nacismus, komunismus nebo cokoli jiného. Společný nepřítel. Jedna věc je boj proti těmto negativním jevům, druhá věc je masová hysterie zastrašující obyvatelstvo a zakrývající skutečné problémy. A přesně to se dnes ve světě děje, jak v arabských zemích, tak v USA, které ve jménu boje proti teroristům hospodářsky ruinují svou zemi. Jednotlivé informace ve filmu mají pravdivý základ, ale jsou zneužity, je to naprostý blábol. P.S. Teorie židobolševických a jiných spiknutí (v tomto případě světového islámského hnutí) už by bylo záhodno opustit, konspirační teorie zůstanou vždy jen teoriemi a doby středověkých křížových výprav ve jménu Boha už dávno minuly... ()

PAVEK

Nebudu ani tak komentovat dokument samotný, jako spíše zajímavý sociologický faktor, jež vyplývá z hodnocení tohoto dokumentu. Ti, co snímek ohodnotili hodnocením "odpad!", jsou nepřáteli naší západní kultury a civilizace. Zrádci. ()

arcticsky

Můj názor? viz. názor uživatele PAVEK. Jinak k dokumentu: sešlo se zde tolik fanatických a vražedných magorů, že byste je nedali dohromady ani ze všech akčáků, krváků a hororů. A samozřejmě - zhovadile promluvil i "užitečný idiot" Michael Moore. ()