Maigret

Krimi / Dráma / Mysteriózny
Francúzsko / Belgicko / Švajčiarsko / Československo, (1991–2005), 81 h 23 min (Minutáž: 80–106 min)

Predloha:

Georges Simenon (kniha), Georges Simenon (poviedka)

Bruno Cremer, Albert Delpy, Cécile Bois, Isabelle Renauld, Vanessa Larré, Arnaud Giovaninetti, Lionnel Astier, Michel Vuillermoz, Dimitrij Rafalský (viac)

Seriál Maigret v hlavní roli s Bruno Cremerem vznikl v rozsáhlé evropské koprodukci francouzské, belgické, švýcarské, české a finské televize. Má celkem padesátčtyři dílů s délkou kolem devadesáti minut. Poprvé se seriál vysílal ve Francii v letech 1992 – 2005. Slavný detektiv spisovatele Georgese Simenona má ve Francii velkou tradici. Bruno Cremer převzal dýmku od herce Jeana Richarda, který hrál Maigreta 23 let a natočil celkem 88 epizod. Pro tak veliký projekt, na tehdejší dobu s obrovským rozpočtem, bylo nutné najít koproducenty. Čeští diváci poznají v mnoha exteriérech Prahu, její ulice, domy i malá náměstí. Přesto je Česká televize jako koproducent uvedena jen u několika dílů, kde se v řadě vedlejších rolí objevují známí čeští herci, za kamerou Jiří Macháně a u dvou epizod i režisér Juraj Herz. (Česká televize)

Recenzie používateľa Snorlax k tomuto seriálu (53)

Maigret (1991)

Maigret je pro dnešního diváka nuda, není neprůstřelný, nepoužívá zbraně, které budou vynalezeny za sto let, není hacker tělem i duší, nedopouští se automobilových honiček, v kterých zvítězí Trabant nad Lamborghini, neb Trabant řídí nejfantastičtější detektiv všeho míra. Nepobíhá obnažen do půli osvaleného těla mezi ložnicemi dívek a dam, které touží jen a jen po rozkoši spatřit JEHO. Neoslňuje ani přesně mířenou střelbou, asi supertvrdou pěstí. Pod jeho pohledem netaje led, ani se nebortí skála. Jak říkám, zkrátka nuda. Jednoduché televizní zpracování, které dává přednost důvtipu románové detektiva, šarmu jeho představitele a nezájmu diváka o hektolitry umělé krve, tuny vyhřezlých vnitřností a zvuky svištících kulek. Ano, Maigret v podání Cremera se mi líbí. A rouhám se kultu velkého Jeana Gabina, ale ať dělám, co dělám, Cremer je pro mě ten pravý a nejlepší Maigret. ()

Maigret a dlhé bidlo (1991) (E01)

Krásná šachová partie komisaře Maigreta s bohatým zubařem a jeho starou matkou. ()

Maigret u Vlámov (1992) (E02)

Maigret okořeněný špetkou humoru. Komisař zrovna nelpí na dodržování zákonů a jak známo, vraha nemusí pokaždé zatknout. ()

Maigret a sudcov dom (1992) (E03)

Tentokrát dovolil několikrát Maigret prchlivosti zacloumat svým majestátem a rozčílil se. Nepadaly facky, jako když byl u Vlámů, ale daleko k nim nebylo. Příběh tradičně založený na dedukčních schopnostech, nikoliv na síle svalů. Ale televizní režisér Van Effenterre se příliš nevytáhl, natočil jeden ze slabších Maigretů s Cremerem. ()

Maigret a rozkoše noci (1992) (E04)

Feťáci, striptérky, zakrslík a mnohé další roztodivné postavy se míhají kolem nočního podniku. A Maigret musí s klidem a grácií opět zjistit, kdo je vrah. ()

Maigret a telo bez hlavy (1992) (E05)

Dost smutný příběh nešťastné lásky, Maigret tentokrát musí rozmotat manželský čtyřúhelník. Ale jinak tradiční Maigret bez zbytečné krve, násilí a zbrklosti. ()

Maigret a noc na križovatke (1992) (E06)

Akčnější Maigret, Jules dokonce i několikrát vytáhne zbraň, čili mírný návrat Cremera do jeho původní škatulky. ()

Maigret a pivnice hotela Majestic (1993) (E07)

"Není to moc regulérní, ale je to zdravé." Nelze než souhlasit s Maigretem. Jedna dobře mířená facka kolikrát vyřeší spoustu problémů. ()

Maigret sa bráni (1993) (E08)

Hodně zuřivý Maigret se špetkou ironického humoru = povedený díl. ()

Maigret a vzdorovití svedkovia (1993) (E09)

Solidní zápletka, hlavně ta služka je k pomilování, tu bych zatkla jen tak pro výstrahu. Mlčící rodiče v podání báby Tutovky a prvorepublikového milovníka jsou značně roztomilí. ()

Maigret a muž z lavičky (1993) (E10)

Maigret řeší případ mrtvého Thoureta s úsměvem na rtech. Bodejť by ne, vždyť již před polovinou filmu je i divákovi jasné, kdo je vrah. Leč nevadí, tento díl je natolik sympatický, že je možné sledovat příběh i bez patřičného napětí. ()

Maigretova trpezlivosť (1994) (E11)

Maigret se konečně zbavil noční můry, Palmariho, tentokrát za slušné asistence českých herců (Matyáš a Jákl pronesli dokonce vícero slov :-) ). ()

Maigret a Fantom (1994) (E12)

Interesantně prošedivělý Cremer v přitažlivém prostředí Helsinek vytváří nadmíru stravitelnou atmosféru pro konzumaci detektivního příběhu. ()

Maigret a plavebná komora (1994) (E13)

Tentokráte měl Cremer zdařilého spoluhráče v Jeanovi Yannem, rozehráli spolu velmi pěknou partii. A opět nechyběla špetka ironie. A já už konečně vím, proč se mi právě Cremerův Maigret líbí ze všech nejvíce. Je to takový Maigret nejmaigrovatější, konečně dostal patřičný nadhled, jemný humor a i tu štipku jízlivosti. ()

Maigret a smrť Cecílie (1994) (E14)

Maigret pokazil případ, nevěnoval se Cecílii, jak bylo třeba. Ta byla zabita pár metrů od jeho kanceláře. A slavný komisař teď zuří na celý svět a hlavně na sebe. Ale i tak se v tomto dílu najdou pasáže, u kterých je možno se zasmát. Otázka pro slečnu Luisu "To vás tedy bylo pět?" se mi moc líbila. ()

Maigret sa mýli (1994) (E15)

Napětí z první poloviny filmu se pomalu vytrácí, ironie mizí a na síle získává nudný příběh završený roztodivným koncem. Toto je velice nevyvážený díl, taková kolísavost úrovně nemá v celém seriálu obdoby. ()

Maigret a stará dáma (1994) (E16)

Souboj dvou mozků skončí vítězstvím Maigreta nad vrahem. Dost napínavý díl umocněný mimořádným množstvím šarmu. ()

Maigret a dražba pri sviečke (1995) (E17)

Maigret má rýmečku a kašílek, takže je na smrt nemocen. A v tomto stavu musí vyšetřovat dvě smrti! Celý děj je zasazen do jednoho prostředí, ale dynamičnosti příběhu to vůbec nevadí. ()

Maigret na dovolenke (1995) (E18)

Maigret je se ženou u jejích příbuzných v Belgii. Když je paní Maigretová v nemocnici, pouští se její manžel do vyšetřování. V cuku letu odhalí pachatele a po zbytek filmu se to tomu darebákovi snaží dokázat. Takže tentokrát je Maigret zarputilý a naštvaný. ()

Maigret a Saint-Fiacre (1995) (E19)

Mezi komisařem a jeho manželkou to pěkně zajiskří, byť je to první díl, ve kterém svoji ženu Maigret oslovuje křestním jménem. A také se na scéně objeví jeho první milá. ()