Maigret

Maigret a otvorené okno (E36)

(epizóda)
  • Česko Maigret a otevřené okno (viac)

Maigretov synovec, inšpektor Paul Lachenal, prichádza na políciu s predvolaným Oscarom Lagetom, známym podvodníkom a hochštaplerom. V hale na nich čaká i skupinka ľudí, ktorých nejakým spôsobom podviedol a okradol. O tretej hodine, kedy končí jeho obligátna siesta, sa ozve výstrel, Laget bol zastrelený. Maigret zahajuje vyšetrovanie. Rozpráva sa s Lagetovou mladou a krásnou ženou Sylviou, bývalou tanečnicou, mladým párikom Odile a Michelem Rivierovými, ktorých Laget nalákal na založenie spoločnosti a potom ich útraty využil na iné účely, s bývalou prostitútkou a terajšou majiteľkou nočného podniku, Madeleine LeGoffovou i starým pánom Feldmanom, ktorého príbeh je zo všetkých najdojímavejší. Starý muž sa vrátil z koncentračného tábora, kde bol ako Žid zavretý a Laget sa medzitým zmocnil jeho bytu a prenajal ho iným ľuďom. Žiadny z prítomných teraz už nemá šancu dočkať sa spravodlivosti... a možno niekto z nich vzal právo do svojich rúk... (RTVS)

adaben

Tentokrát mi na Simenona zápletka a vrah přišly brzy průhledné, ale i tak to mělo své obvyklé kouzlo. A francouzští herci hrají opravdu dobře a že v každém dílu je nejméně jedna (někdy i dvě, jako v tomto dílu) opravdu krásná mladá herečka je bonus za hvězdičku navíc. A čeští herci v menších rolích samozřejmě také osvěžením k pozorování. ()

Chudobka

Bruno Cremer jako Maigret není podle mě horší než Gabin. Je jen trochu jiný. Tato epizoda mě zaujala možná i tím, že vyšetřování probíhalo pouze v domě, kde došlo k zločinu. A vidět B. Švarce bylo příjemné. ()

Snorlax

Maigretovi svědčí skromné televizní zpracování. Nerada bych byla osočena z rouhání, ale Cremer je mnohem lepší Maigret, než Gabin. A jelikož tenhle díl režíroval Granier-Deferre, bylo jasné předem, že bude patřit k tomu nejlepšímu. Ruka zkušeného režiséra napínavých příběhů se nezapřela. ()